Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na PÚ

Dobrý deň,

mám založenú živnosť (účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva) a plánujem, že si založím s.r.o. (teda budem účtovať v sústave podvojného účtovníctva). Moja otázka znie: Môžem vykonať prechod z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo kedykoľvek počas kalendárneho roka, alebo len k 01.01.? Ako prebieha takýto prechod? Musím ukončiť jednoduché účtovníctvo, urobiť účtovnú závierku, podať daňové priznanie ... následne na to môžem prevziať stavy z jednoduchého účtovníctva (napr. pokladňa, banka, ...) a zaúčtovať ich do podvojného účtovníctva a pokračovať už len v podvojnom účtovníctve? Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.
kukučka Nepíšeš jasne, či chceš živnosť ukončiť.
Alicce Áno, živnosť chcem ukončiť ... ďakujem za Vaše odpovede ... už som si o celej problematike naštudovala info ... teda nebudem robiť žiaden prechod z JÚ na PÚ .... keďže ukončím živnosť a založím si s.r.o. .... budem to vnímať ako 2 samostatné účtovné jednotky. Živnosť s JÚ ukončím. Založím si s.r.o. - povinnosť viesť PÚ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DAPORA je offline (nepripojený) DAPORA

    DAPORA
    Dobrý deň,
    Žiadny prechod robiť nebudete. Seba ako živnostníka a S.R.O. ktorú zakladáte si predstavte ako dve odlišné osoby aj keď v S.r.o. budete spoločníkom.
    S.r.o. je POVINNÁ účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Účtovné knihy otvára zápisom do ORSR.
    Jednoduché účtovníctvo musíte "ukončiť" - ako píšete. Musíte uzatvoriť účtovné knihy, vykonať inventarizáciu v súlade so zákonom, podať daňové priznanie... Účtovanie s.r.o. odporúčam zveriť do rúk profesionála ak s tým nemáte skúsenosti.
    renata nemusi zakladat s.r.o., môze predsa ako zivnostnik FO viest PU
    DAPORA No to je mi jasné, ale pýtala sa to, pretože si s.r.o.-čku založiť chce a neuvedomuje si, že o nej ako FO a s.r.o. ako PO sa účtuje ako o dvoch samostatných osobách.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.