Zavrieť

Porady

Príjem z Irska - DP na Slovensku

Dobry den,mal by som otázku,je možné aby mi vyšiel nedoplatok ak podám DP na Slovensku a príjem bol len z Irska,kde boli dane aj zaplatené ( p60 ). V Irsku je dan z príjmu 20% - na Slovensku 19% , v Irsku je nezdanitelná čast 3300€ na osobu - na Slovensku 3803€ atd.....social a zdrav. odvody v Irsku 4% z hrubej mzdy - na Slovensku neviem a potom je tu špecialna irska dan ktorú neviem ako započítat......tak je možné, že človek ktorý nemal príjem zo Slovenska,má trvalý pobyt ale stále na Slovensku a tak podá DP na Slovensku, vo finále musel niečo doplatit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial si mal len príjmy zo závislej činnosti (zo zamestnania), keď pri podávaní DP uplatníš metodu vyňatia príjmov, žiadny nedoplatok ani preplatok na dani ti na Slovensku nevznikne.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jurašek no ale podla zmluvy medzi SR a Irskom sa tam uplatnuje metoda započítania,nie vynatia a predpokladám že to nie je volba, ako sa človeku hodí,alebo? thx
    veronikasad Keď má len príjmy zo ZČ, môže sa rozhodnúť pre metodu, ktorá je pre daňovníka výhodnejšia - čo metoda vyňatia príjmov určite je.
    veronikasad Pozri § 45 odst. 3 písm. c) ZoDzP

    (3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

    a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
    b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
    c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
    Jurašek aha.....tak to som zase narazil na ,,novinku,, ja som myslel,že je to stanovené v tých zmluvách o zamedzení 2tého zdanenia a nedá sa s tým nič robit.No budem musiet to ešte naštudovat.A otázka ako by do DP zasiahla táto položka - predaj darovaného bytu, kde bol darca majitelom bytu viac ako 5 rokov,bol vypracovaný odhad ceny nehnutelnosti a za rovnaku cenu sa nehnutelnost aj predala ? Zatial som zistit, že mám povinnost podat DP typ B. ale ak by som teda príjem zo zahraničia vynal t.j bola by tam 0,- a ukazalo by sa že skutočne nemusím zaplatit žiadnu dan z predaja nehnutelnosti ....ako by potom také DP vyzeralo ? Dakujem
    veronikasad ohladom bytu to napíš ttrošku zrozumitelnejšie. Odkedy si vlastníkom bytu ty ? Byt si získal darovaním ?
    Jurašek http://www.podnikajte.sk/dane-a-ucto...rok-2012.xhtml .......ano našiel som tento článok síce z r 2013 a tam je práve prípad ,,Pána Uspešného,, ktorý pracoval v Irsku ale nedočítal som to dokonca,tak by som sa dozvedel čo si mi práve napísala o metode vynatia.
    Jurašek sorry,ano........takže: bol mi darovaný byt, darca ( matka ) vlastnila tento byt viac ako 5 rokov ja tam mam stále TP nahlásený, 2 mesiace po darovaní ( darovacou zmluvou ) som byt predal za rovnaku sumu ako bol vypracovaný odhad ceny nehnutelnosti ,toto všetko sa odohralo v r 2014....viem že moj TP pred darovaním nehrá úlohu a byt som nevlastnil 2 alebo 5 rokov neviem už aký čas je tam daný,aby som oslobodený bol aj ja, ale darca bol oslobodený od dane a kedže ja som byt predal bez ,zisku,, mala by tam byt 0,- . Je to tak správne? Dufam teda, dakujem
    veronikasad Pokúsim sa zistiť - ak ti medzitým neodpovie niekto iný - ako je to s OC bytu v prípade že bol získaný darovaním ...
    Jurašek no čo som čerpal hlavne z porady tu, dan by som mal platit z rozdielu medzi cenou za ktorú sa darovaný byt predal a za ktorú by sa mohol predat ak by ho darca predal, v darovacej zmluve suma daru určená nebola,preto sa nasledne vyhotovil ten odhad a ako som písal za rovnaku sumu sa nehnutelnost predala,takže ano ja nesplnam podmienku oslobodenia od platenia dane ale kedže rozdiel bol 0,- tak tam nič iné ako zase 0,- byt ani nemože..........to je teda teoria,uvídm čo na to DU :-p
    veronikasad Tak som zistila, že podmienka oslobodenia sa sleduje u darcu v čase darovania, čo tvoja matka zrejme splňa. Byt sa oceňuje znaleckým posudkom cenou platnou v čase darovania. Ak je OC a PC zhodná, dopad na základ dane bude nula. DP typu B ale podať musíš a v tomto prípade môžeš oznamiť predlženie lehoty na podanie DP len do konca júna, lebo si mal aj iné príjmy.
    Jurašek ........takže je to nakoniec tak, že moje finálne DP typ B. bude vyzerat 0,- a 0,- ?! A teda kvoli bytu sa na mna nevstahuje 6 mesačný odklad,ale len 3 mesiace,ten príjem zo zahraničia už nehrá úlohu....no aj tak dobre,aj tak by som to rád uzavrel do lehoty 31.marca aby som to už mal z krku. Tak ti moc pekne dakujem za tvoj čas a ochotu.....prajem pekny den ešte
      zbaliť

    Príjem z Irska - DP na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.