Zavrieť

Porady

Príjmy z ČR a Švajčiarska, akú metódu použiť?

Ahojte poraďáci. Kamoška mala za rok 2014 príjmy len z ČR a Švajčiarska. Akú metódu výpočtu dane môže použiť? Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia by mala metódu zápočtu, ale čítala som niekde, že môže aj metódu vyňatia príjmov. Ak si urobí metódu zápočtu vychádza jej vysoká daň. Vyňatím nie. V zahraničí si nezdaňovala príjmy. Môže teda použiť metódu vyńatia príjmov? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    záleží od toho či pracovala na základe živnosti - vtedy nemôže použíť metódu vyňatia
    ak to bola závislá činnosť vtedy ten príjem môže vyňať
    Maria129 závislá činnosť, takze môže si uplatniť vyňatie príjmov? Lebo ak som jej urobila metodu zápočtu vyšla jej platiť dan cca 600 eur. AK metodu vynatia tak 0 dan. Preto sa pýtam ako to má byť správne. Nechcem jej zle urobiť
    Anik Ak to bola závislá činnosť môžeš jej to vyňať lebo
    ak nebola zaplatená daň môžeto byť aj prípad, že využila odp. pol. a nevznikla povinnosť zaplatiť daň.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Maria129 (Dnes 23:41) závislá činnosť, takze môže si uplatniť vyňatie príjmov? Lebo ak som jej urobila metodu zápočtu vyšla jej platiť dan cca 600 eur. AK metodu vynatia tak 0 dan. Preto sa pýtam ako to má byť správne. Nechcem jej zle urobiť

    Znenie zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. s účinnosťou od 01.01.2015.
    § 45
    Zamedzenie dvojitého zdanenia
    (3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

    a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
    b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
    c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
    Maria129 Preukázateľne zdanené sa myslí, že sa odviedla daň, alebo že bolo podané daňové priznanie? Lebo v zahraničí nepodávala. Len tu na SK.Takže môže.. Ďakujem. Čítala som si zákony, len ked mi vyšla daň a pri vyňatí nie tak som sa zlakla. Aby nemala problém.

    Príjmy z ČR a Švajčiarska, akú metódu použiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.