Zavrieť

Porady

Podpilenie(podrezanie) domu - aku foliu pouzit?

Chystame sa prerabat stary RD z nepalenej tehly a chystame sa ho svojpomocne podpilit.

Neviem ale aku hydroizolacnu foliu pouzit ako vodorovnu izolaciu murov.

Budeme vyhadzovat vsetky podlahy a robit nove pod podlahove kurenie. Na podlahy by sme dali rovnaku alebo podobnu foliu, ktora by sa dala lahko napojit na izolaciu murov.

Najlahsie sa asi robi s asfaltovymi foliami, lebo sa daju lahko spajat natavenim plamenom. Ale tie su trochu hrubsie(>4mm) a neviem, ci pri pileni rucnou pilou bude rezna spara dost siroka aby sa tam vmestila. A neviem, ci su dost odolne velkemu tlaku.

Plastove folie su tensie, ale treba mat nejaku zvaracku, ktoru nemam a asi nebude ani velmi lacna, a ani vlastne zvaranie asi nebude take jednoduche.

Takze vedel by mi niekto poradit aky typ - konkretnu znacku - pouzit?

Dakujem.

PS: A nevie niekto, kde a za kolko by sa dali zohnat plastove kliny, ktore sa pouzivaju pri podpilovani?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaruj je offline (nepripojený) jaruj

    starnem ale zatial nevadi jaruj
    Tato debata tu uz bola. Pozri ,,Izolacia stien proti vlhku bez podrezania'' kde sa ale spomina aj podrezanie domu.
    Pozor - nepalena tehla musi mat vlhkost, inac sa vysusi a rozdrobi.
    Uz vela stavebnikov v dobrom umysle podizolovalo nepalene tehly a bolo po roku nemylo prekvaenych.

    mikpet je offline (nepripojený) mikpet

    mikpet
    jaruj: V spominanej debate som nikde nenasiel tip aku foliu pouzit. Ja uz som sa rozhodol pre podpilenie, iba neviem aku foliu pouzit. S tou vlhkostou nepalenych tehiel si asi myslel tehly, ktore boli dlhodobo vlhke a potom sa vysusili - tu je mozne drobenie. Ale nepalena tehla, ktora nebola vystavena vlhku sa urcite nedrobi - mame stodolu a tam je tehla ako remen.
    Precital som tu(aj na inych forach) vela diskusii a vsade sa vieldi diskusie, ci robit podpilenie, injektaz, elektroosmozu atd.
    Ja uz to mam vyriesene - idem podpilovat.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    jaruj Pozri príspevok
    Tato debata tu uz bola. Pozri ,,Izolacia stien proti vlhku bez podrezania'' kde sa ale spomina aj podrezanie domu.
    Pozor - nepalena tehla musi mat vlhkost, inac sa vysusi a rozdrobi.
    Uz vela stavebnikov v dobrom umysle podizolovalo nepalene tehly a bolo po roku nemylo prekvaenych.
    Môžeš to nejako bližšie vysvetliť? Som prekvapená, lebo poznám dosť ľudí čo podpilovali ( alebo sa chystajú) aj domy z takej nepálenej tehly...

    jaruj je offline (nepripojený) jaruj

    starnem ale zatial nevadi jaruj
    Sak som ale predpokladal ze mas mury vlhke a preto ich chces izolovat. Ja mam na dome nepalene tehly a nenamahal som sa ich podrezat. Pokial sa netvoria plesne tak samotna vlhnkost nieje skodliva. (az na nabytok).
    Aku foliu pouzit to neviem. Nevyznam sa v nazvoch materialov, ktore aj tak chodia kazdy rok nove.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    mikpet Pozri príspevok
    jaruj: V spominanej debate som nikde nenasiel tip aku foliu pouzit. Ja uz som sa rozhodol pre podpilenie, iba neviem aku foliu pouzit. S tou vlhkostou nepalenych tehiel si asi myslel tehly, ktore boli dlhodobo vlhke a potom sa vysusili - tu je mozne drobenie. Ale nepalena tehla, ktora nebola vystavena vlhku sa urcite nedrobi - mame stodolu a tam je tehla ako remen.
    Precital som tu(aj na inych forach) vela diskusii a vsade sa vieldi diskusie, ci robit podpilenie, injektaz, elektroosmozu atd.
    Ja uz to mam vyriesene - idem podpilovat.
    Hádam nie sám. Prevažne to robia firmy, dávajú sa doštičky medzi murivo, možno sú z antikóry (neviem presne) a izolačná fólia podobná asfaltovému papieru...Ale ak nejaká firma robí už dlhší čas, vie, aký materiál je najlepší.
    Doplním link na dobrú stránku, kde nájdeš odpovede na viaceré otázky :http://www.e-filip.sk/Default.aspx?C...tBy=lastAnswer
    Naposledy upravil alla66 : 23.04.09 at 13:45 Dôvod: doplnenie

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Surovú nepálenú tehlu nie je dobré podpilovať potrebuje svoju vlhkosť tak ako to písal jaruj.
    Nemám s tým praktickú skúsenosť píšem len to čo som čítal a počul.
    Surová tehla je z ílovitej zeminy.Pri svojom schnutí tak ako každá zem sa scvrkáva .Pri tomto môže dochádzať k odutiu a popraskaniu omietok.Prípadne aj k statickým poruchám nosného muriva.
    Naposledy upravil 220870 : 23.04.09 at 19:35

    mikpet je offline (nepripojený) mikpet

    mikpet
    Ako vidim, musim to trochu upresnit. Viaceri sa bojite, aby som si neposkodil mury nasho dobreho domu. No, my vlastne ten dom ideme komplet prestavat. Dlhe roky v nom nikto nebyval. Teraz je to klasicky domcek so sedlovou strechou, na prizemi sa byvalo a na povale nie je okrem nejakeho bordelu nic. Zaklady aj podlaha prizemia su asi 80 cm nad terenom.
    My chceme dom podpilit, potom strhneme strechu, dame betonovy veniec, deku, nadstavime 3 rady porobetonovych kociek, dame sedlovu strechu a tak budeme mat na byvanie aj podkrovie.
    Takze ja sa velmi nebojim, ci mi niekde praskne mur pri podpilovani(co aj tak neocakam), lebo potom to vsetko pevne spoji betonovy veniec.
    Samozrejme mam obavy z toho, co urobia tehly po vyschnuti. Neviem este ako to budem riesit, mozno s tym ani nebude az taky problem, iba sa to omietne nejakou sanacnou omietkou a bude to dobre.

    Ale chcem sa vratit k povodnej otazke. Pravdu povediac, mam v umysle pouzit nejaku asfaltovu lepenku, len mam obavy, ci je dost odolna vysokemu tlaku, ktorym bude na nu posobit vaha domu. Namate s tym niekto skusenosti?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Tá asfaltová lepenka to bez problémov udrží.Používa sa niekoľko desaťročí.S tým nieje žiadny problém.tzv IPA.
    PS : ešte ste nevideli zbúranú strechu z hlineného domu.Chce to silný žalúdok.Ale dá sa to urobiť.

    mikpet je offline (nepripojený) mikpet

    mikpet
    220870: dakujem, konecne prva odpoved na moju otazku
    Naposledy upravil mikpet : 24.04.09 at 09:24

    mikpet je offline (nepripojený) mikpet

    mikpet
    jojkoz: Hm, vies ako, clovek mieni a urady a kriza meni.

    My sme povodne chceli stavat na volnej ploche na druhej polovici pozemku po starych rodicoch. Uz sme si aj vybrali v katalogu dom, ktory by sa nam pacil, ale potom sme zistili, ze k pozemku, ktory uz od smrti starych rodicov patril mojmu otcovi, neexistuje list vlastnictva. Vraj je tam par metrov stvorcovych, ktore patrili este bratovi stareho otca, ten uz davno zomrel, mal kopu deti a vnukov, aj z tych uz niektori zomreli a v dohladnom case sa nam nepodari to vysporiadat. Tak sme pozemok rozdelili na dve polovice, kde ta druha, na ktorej je dom, je vysporiadana. Takze ked sme mali list vlastnictva v ruke, tak sme sa rozhodli stary dom zburat a postavit novy. No ale stavebny urad nam uz novy dom nepovolil postavit na povodnom mieste, lebo sused ma dom 1m od plota. Kedze pozemok po rozdeleni je iba 12,5 m siroky, museli sme to zmenit na prestavbu, ved pri prestavbe sa da aj tak dom v podstate cely urobit nanovo. Potom sme si zavolali projektanta, ktory nam robi projekt a ten ked stary dom uvidel, tak povedal, ze je v dobrom stave a bolo by zbytocne ho burat(dom je postaveny v 40-tych rokoch minuleho storocia).
    No a nakoniec prisla kriza. Kedze velku cast financii na stavbu sme chceli ziskat predajom nasho bytu, po vypuknuti krizy sme sa dostali do financej tiesne. Byt nie sme schopni predat uz pol roka ani po spusteni 1/3 ceny(co je asi pol melona). A to je uz poriadny vypadok v rozpocte stavby.

    Takze preto prestavba a preto svojpomocne.

    Bastian je offline (nepripojený) Bastian

    Bastian
    mikpet Pozri príspevok
    Chystame sa prerabat stary RD z nepalenej tehly a chystame sa ho svojpomocne podpilit.

    Neviem ale aku hydroizolacnu foliu pouzit ako vodorovnu izolaciu murov.

    Budeme vyhadzovat vsetky podlahy a robit nove pod podlahove kurenie. Na podlahy by sme dali rovnaku alebo podobnu foliu, ktora by sa dala lahko napojit na izolaciu murov.

    Najlahsie sa asi robi s asfaltovymi foliami, lebo sa daju lahko spajat natavenim plamenom. Ale tie su trochu hrubsie(>4mm) a neviem, ci pri pileni rucnou pilou bude rezna spara dost siroka aby sa tam vmestila. A neviem, ci su dost odolne velkemu tlaku.

    Plastove folie su tensie, ale treba mat nejaku zvaracku, ktoru nemam a asi nebude ani velmi lacna, a ani vlastne zvaranie asi nebude take jednoduche.

    Takze vedel by mi niekto poradit aky typ - konkretnu znacku - pouzit?

    Dakujem.

    PS: A nevie niekto, kde a za kolko by sa dali zohnat plastove kliny, ktore sa pouzivaju pri podpilovani?
    Podpílenie domu nie je sranda. A je to podľa mňa robota pre odborníka, ktorý má s tým skúsenosti. Inak podpílenie domu sa má robiť ako prvý úkon pri rekonštrukcii a následne sa majú robiť ďaľšie.

    Ak máte dom z nepálenej hliny, tak by bolo možno dobré pouvažovať nad injektážou. Tam zase hrozí, že sa navŕtané diery začnú zasýpať (ak je materiál nepevný) a natlačený materiál sa nedostane do všetkých prasklín. Veľa ľudí ale tvrdí, že iba podpílenie je účinné na 100%. Tak Vám prajem aby sa to podarilo.

    Skús si pozrieť toto: http://www.ludovaarchitektura.sk/rekonstrukcia.htm

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.