Zavrieť

Porady

Opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam

Máme pohľadávku, ktorá je po splatnosti k 31.12.2014 viac ako 360 dní, mohla by som k nej v roku 2014 vytvoriť opravnú položku,ktorá je daňový výdavok v zmysle § 20 ods. 14 ZDP, vo výške 20% menovitej hodnoty. Spoločnosť je však za rok 2014 v strate .
Môžem v roku 2015 vytvoriť opravnú položku, keď bude pohľadávka po splatnosti 720 dní, vo výške 50 % menovitej hodnoty pohľadávky, ktorá bude daňovým výdavkom v tej výške, alebo môžem uplatniť za 2015 len 30% ako daňovú OP ?
Čítala som na Porade o OP, tiež usmernenia Finančnej správy a myslím, že môžem v roku 2015 vytvoriť OP, ktorá bude daňovým výdavkom vo výške 50 %, ale potom začnem pochybovať, či som dobre pochopila a tu sú ľudia, ktorí sú odborne na inej úrovni ako ja.
Naposledy upravil Replasťačka : 13.03.15 at 07:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Postupy účtovania:
    § 18
    Zásady pre tvorbu a zúčtovanie opravných položiek
    (1) Opravná položka sa tvorí na základe zásady opatrnosti, ak je opodstatnené predpokladať, že nastalo zníženie hodnoty majetku oproti jeho oceneniu v účtovníctve. Predpoklad zníženia hodnoty majetku je opodstatnený, ak nastala skutočnosť, ktorá je dôvodom na odhad zníženia budúcich ekonomických úžitkov z tohto majetku. Opravná položka sa účtuje v sume opodstatneného predpokladu zníženia hodnoty majetku oproti jeho oceneniu v účtovníctve.

    t.j. skutočnosť, či UJ je alebo nie je v strate, nie je pre tvorbu OP podstatná.

    Daňová uznateľnosť opravnej položky sa zase posudzuje podľa ZoDzP, a takisto pre účtovanie nie je podstatná.

    Posúdenie miery rizika neuhradenia pohľadávky je vždy na UJ.
    Replasťačka OP som nechcela tvoriť aj z dôvodu, že dlžník pohľadávku postupne spláca, nie síce tak, ako vždy prisľúbi, pohľadávka bola viac ako 15 tis. Eur, teraz je 11300,- , zaplatil aj v 1/2015 300,00 Eur , písomne reagoval na inventarizáciu a uznal svoj záväzok, ale je možné predpokladať, že najbližších 300,- Eur zaplatí za pol roka. Mne šlo o daňovú optimalizáciu, prepáč, asi som sa zle vyjadrila.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ak je spol.v roku 2014 v strate a bola aj čiastočná úhrada pohľadávky v roku 2015, tak tvorbu OP by som odložila. A počkala ako sa úhrady budú vyvíjať v roku 2015 a radšej by som ju potom vytvorila v roku 2015

    Opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.