Zavrieť

Porady

Zvýšenie hodnoty pozemkov

Ahojte poradáci, potrebujem poradiť ako mám zaúčtovať zvýšenie hodnoty majetku na základe znaleckého posudku.

V roku 2007 sme kupili pozemky za 117 591,43 € a podla znaleckého posudku z roku 2015 sa cena zvýšila na 319 688,40. Za túto hodnotu sme pozemky aj predali. Prosím ako mám zaúčtovať zvýšenie hodnoty pozemkov a ich predaj, aká suma má byť na účte 541...ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Príjem zaúčtuješ na 378/641 - sumu, ktorú ste dostali za pozemky. Do výdavku ide 541/031 - iba suma, za ktorú ste kúpili, plus kolky, a iné nákupné výdavky. Žiadne znalecké navýšenie nemôže byť daňovým výdavkom ku nákupnej cene predávaného predmetu.
    Naposledy upravil a_je_to : 13.03.15 at 19:43
    miska26 ďakujem za info, platí to aj v prípade ak hodnota týchto pozemkov vznikla z dôvodu rozšírenia parciel podľa geodetického plánu? nemala by som zaúčtovať navýšenie pozemkov cez 031/042?
    Ak na účte 541 dám sumu za ktorú sme kúpili pôvodné pozemky vznikne mi tam vysoká daň z predaja majetku...
    a_je_to K hodnote pozemkov možno /aj musí sa/ pripočítať tiež cena GP, Tá nemôže zostať v nákladoch bežného roka. Ak výmera pribudla bez nákladov, tak nemožno zvýšiť hodnotu pozemkov. Ak sa z lacno kúpených pozemkov získa vysoký príjem, bude aj vysoká daň, to je jasné. Ale základ dane je len rozdiel medzi príjmom a výdavkom nemožno ho umele zmenšiť znaleckým posudkom, ak ďalší výdavok nebol.

    Zvýšenie hodnoty pozemkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.