Zavrieť

Porady

starobný dôchodok , neodrobené roky

Dobrý, ak mám odrobených 13 rokov, tak na dôchodok podľa zákona nemám nárok. Dá sa nejako priplatiť si dôchodkove poistenie, aby som mala dôchodok ? Alebo ako to presne funguje ? Mám 53 rokov a momentálne som dobrovoľne nezamestnaná. Platím len zdravotné. čo musím urobit aby som mala narok na dochodok ? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Musíš mať odpracovaných min. 15 rokov a dôchodkový vek,ktorý je teraz 62 r.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lila3 To znamená, že nebudem mať žiaden dochodok ? Nedá sa pripoistiť dobrovolne ?
    ivka70 Nebudes. Max. narok na davky v hmotnej nudzi, ak splnis podmienky.
    Tweety Zatiaľ nemáš, bud odpracovať alebo sa poistiť v SP.
    lila3 dakujem
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na dochodok nemas narok ani kvoli veku.
    Pocitala si vsetky relevantne roky poistenia (aj pripadne materske, uspesne ukoncene studium po 18 roku veku, evidenciu na UP do r. 2003 a pod.? )
    Dochodkovy vek pre tvoj rocnik narodenia je 62 rokov, za tych 9 rokov (pripadne 7 pre narok na predcasny dochodok) treba este aspon 2 roky platit dochdkove poistenie, ci uz zo zamestnania ,dohody, aleo dobrovolne - to je ale dost draha zalezitost, kedze sa uz da platit len cely balik poistenia.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lila3 Dakujem, je mi jasné že ešte momentálne nemám nárok, zaujíma ma skor to či budem mať nárok na nejaký dochodok ak dosiahnem ten vek 62 rokov. A či je možne si to nejak priplatit.Ale už v tom začínam mat jasno ... Ak som dobre čítala ta suma mesačne sa pohybuje od 300€ a viac.
    lila3 Ak som bola evidovaná na úrade práce to sa všetko započítava do dochodku ?
    ivka70 To zasa nie, tu si zadaj, minimalny vymeriavaci zaklad je 412 EUR http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na...pre-dpo/58690s
    ivka70 Evidencia na UP sa pocitala do dochodku do 31.12.2003
    lila3 dakujem
    mzdarka renca nie, evidencia na ÚP sa nepočíta do dôchodku.
    veronikasad Započítava sa len obdobie poberania dávky v nezam. do roku 2003.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    dôchodkové poistenie je možné doplatiť aj spätne - samozrejme treba nájsť na to vhodné obdobia - podľa zák o SP - § 142 odst 3
    alebo sa potom prihlásiť na dôchodkové poistenie ako DPO.

    starobný dôchodok , neodrobené roky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.