Zavrieť

Porady

firemné auto - neskoršie zaradenie, odpisy a iné

SZČO štvrťročný platiteľ dph, vedie JÚ: kúpil osobné auto z firemných peňazí v 12/2014. Auto nezaradil do podnikania keďže mal ešte prenosné ŠPZ a technický preukaz vybavil až v januári 2015. Pre istotu či som to účtovala správne:
- DPH z dodávateľskej faktúry za auto sme odpočítali v 12/2014
- cenu bez DPH sme dali do VNZD.
- Auto zaradíme do používania dňom začatia používania napr. 22.01.2015 do 1. odpisovej skupiny = 48 mesiacov odpisov. Odpisy začnem uplatniť od 01/2015. Ten 1 mesiac odpisov za december 2014 nám "prepadne" - nemôžeme uplatniť keďže auto bolo kúpené z firemných peňazí.
- Cestnú daň sme povinný platiť za rok 2015 (od dátumu zaradenia) - ohlasovacia povinnosť je iba v daňovom priznaní za rok 2015.
- Keďže SZČO nechce viesť knihu jázd, začiatočný stav KM zaevidujeme pri zaradení auta do používania. Všetky bločky o výdavkoch spojené s týmto autom (PHM, opravy, povinné poistné...) zaevidujeme do peňažného denníka do stlpca VOZD s tým že 20% z toko "odúčtujeme" s interným dokladom keďže do nákladov môžeme dať iba 80%. Takisto z týchto dokladov môžeme odpočítať iba 80% z DPH.
Niečo som písala zle alebo niečo som vynechala? Môžte ma opraviť prosím?
A ešte jedno:
čo je rozdiel medzi: §19 ods 2 písm l bod 3. a §19 ods 2 písm t? V oboch sa píše o paušálnych výdavkoch vo výške 80%. Ani v jednom prípade nevediem knihu jázd takže neviem preukázať v akej miere používam to auto na podnikanie, či na 100% alebo 80%...
Naposledy upravil M77 : 22.03.15 at 10:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    firemné auto - neskoršie zaradenie, odpisy a iné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.