Zavrieť

Porady

nákup nehnuteľnosti so zastavanou plochou

Ahoj poraďáci, dnes mám narodky a nemám chuť moc rozmýšľať.
Kúpili sme starú výrobnú halu už s kolaudačným rozhodnutím. Túto halu budeme postupne prerábať na naše technické podmienky výroby, ale de facto je použiteľná pre iné prevádzkové účely. Majetok chcem zaradiť hneď do používania dňom zdaniteľného plnenia s tým, že rekonštrukciu budem účtovať naďalej na AE účtu 042 a na konci roka ju doúčtujem ako technické zhodnotenie. Máte na to rovnaký názor? A ešte otázočku navyše: výrobnú halu a ňou zastavaný pozemok mám odpisovať spoločne ako budovu, alebo halu zvlášť a pozemky dľa zákona neodpisovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Myslím, že nie je správne zaradiť majetok do používania dňom zdaniteľného plnenia, nakoľko stará hala neslúži na vaše prevádzkovo technické využitie aj keď pre iné áno.K jej reálnemu využitu dochádza až po rekonštrukcii, takže ja osobne by som účtovala všetko na 042 vrátane rekonštrukcie a dňom spustenia výrobenej prevádzky (alebo dňom prvého použitia ) budovu zaradila. Jednoznačne by som odpisovala halu zvlášt a pozemok by som neodpisovala.

    48912 je offline (nepripojený) 48912

    48912
    Podla mojho nazoru tu halu zarad do majetku dnom zdanitelneho plnenia a rekonstrukciu budes uctovat na 042 v AE tak ako si to pisal ty. Po ukonceni rekonstrukcie celkovu sumu na 042 zauctujes ako technicke zhodnotenie a tym sa zvysi OC haly.
    Halu zarad osobitne a uplatnuj odpisy, pozemok tiez osobitne a ten sa neodpisuje.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    BOBY
    Ahoj poraďáci, dnes mám narodky a nemám chuť moc rozmýšľať.
    Kúpili sme starú výrobnú halu už s kolaudačným rozhodnutím. Túto halu budeme postupne prerábať na naše technické podmienky výroby, ale de facto je použiteľná pre iné prevádzkové účely. Majetok chcem zaradiť hneď do používania dňom zdaniteľného plnenia s tým, že rekonštrukciu budem účtovať naďalej na AE účtu 042 a na konci roka ju doúčtujem ako technické zhodnotenie. Máte na to rovnaký názor? A ešte otázočku navyše: výrobnú halu a ňou zastavaný pozemok mám odpisovať spoločne ako budovu, alebo halu zvlášť a pozemky dľa zákona neodpisovať?
    Halu zaraď v zmysle zmluvy, podľa toho kedy nadobudneš vlastnícke právo. Ešte by som zvážila aj toto, lebo ak ju nebudeš využívať na podnikateľské účely, tak by ste ju nemali odpisovať. Na stavebné úpravy nepotrebuješ náhodou stavebné povolenie alebo nemáš povinnosť ohlasovať stavebné úpravy a pod.? Nebude na stavebné úpravy potrebné kolaudačné alebo iné vyjadrenie odborného dozoru? Dávala by som pozor na konci roka, či môžem technické zhodnotenie budovy na konci roka fakt zaradiť a odpisovať. Zváž všetky povinnosti a možnosti, aby ti niekto potom nevyhodil z nákladov odpisy a aby ste v zmysle stavebného a iných súvisiacich zákonov nemali problémy pri prevádzkovaní budovy. Pozemok by som zaradila osobitne a v zmysle zákona by som neodpisovala.

    nákup nehnuteľnosti so zastavanou plochou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.