Zavrieť

Porady

ZPS-výpoveď podľa § 49-kratší pracovný čas

Ahojte, potrebovala by som radu.Chceme dať výpoveď pracovníčke ktorá ma uzatvorený prac. pomer s prac. časom kratším ako 20 hodín týždenne. Pracovníčka je ZPS, potrebujem k výpovedi súhlas NUP avšak požadujú odo mňa dôvod výpovede, čo však podľa § 48 ods.6 nie je potrebné. Ak máte nejaké skúsenosti poraďte mi prosím.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    § 66

    Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu (ďalej len "zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou") môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok alebo z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
    Ďalej: Pracovný pomer na kratší pracovný čas, par. 49 odsek 6: Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týžednne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Gabika13
    Ahojte, potrebovala by som radu.Chceme dať výpoveď pracovníčke ktorá ma uzatvorený prac. pomer s prac. časom kratším ako 20 hodín týždenne. Pracovníčka je ZPS, potrebujem k výpovedi súhlas NUP avšak požadujú odo mňa dôvod výpovede, čo však podľa § 48 ods.6 nie je potrebné. Ak máte nejaké skúsenosti poraďte mi prosím.Ďakujem
    Skúsenosť nemám, ale podľa § 49 ods. 6 skutočne nie je potrebné uviesť dôvod, ak je to skrátený úväzok do 20 hodín. Ak to ten spomínaný PP spĺňa, skúste odpísať na NUP odvolanie, že v súlade s tým paragrafom nie je nutné uvádzať dôvod.

    Gabika13 je offline (nepripojený) Gabika13

    sympatická moodroočka Gabika13
    Dakujem za odpovede, aj podla mna je to tak, no pracovnicka na NUP zaujala zaujimave stanovisko vraj par.49 jej nic nehovori....

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Gabika13
    ...Pracovníčka je ZPS, potrebujem k výpovedi súhlas NUP avšak požadujú odo mňa dôvod výpovede, čo však podľa § 48 ods.6 nie je potrebné...
    Pracovníci úradu práce žiadajú od Vás splnenie povinností podľa §66 Zákonníka práce aj na základe §49 ods 7) Zákonníka práce. V §49 ods. 7) sú vymenované konkrétne ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa nevzťahujú na pracovný pomer uzavretý na menej ako 20 hodín týždenne (§49 ods 6. Zákonníka práce).
    §66 sa v zozname nevyskytuje a je nutné dodržiavať ho aj pri pracovných pomeroch uzavretých na menej ako 20 hodín týždenne.
    Dôvod ukončenia pracovného pomeru je v uvedenom prípade potrebné uviesť preto, aby nevznikli pochybnosti o tom, či úrad práce nekonal nad rámec zákona.
    Konkrétne:
    - pri výpovedi z dôvodov uvedených v §63 ods 1) písmená a alebo e alebo pri výpovedi z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku by úrad práce konal nad rámec zákona, ak by udeľoval súhlas.
    - v zozname (§49 ods. 7) sa nevyskytuje ani §63, na ktorý sa odkazuje §66.
    - ak by bol §63 vymenovaný v §49 ods. 7., úrad práce by sa mohol spýtať iba na to, či nejde o výpoveď z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku.
    - úrad práce sa z uvedených dôvodov musí presvedčiť o tom, že nejde ani o výpoveď podľa §63 ods. 1) písmeno a alebo e.

    Na záver citát §49 ods. 7) Zákonníka práce:
    (7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 48 ods. 2 až 4, § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 71 ods. 2, § 73, § 74, § 76 a § 240 ods. 7.

    Dúfam, že moje vysvetlenie je dostatočne zrozumiteľné.
    Naposledy upravil endrju : 17.05.06 at 19:19 Dôvod: sprehľadnenie textu

    ewap je offline (nepripojený) ewap

    ewap
    Zdravím. Chcem sa opýtať v súvislosti s touto témou, či je nutný súhlas ÚP alebo sa to musí hlásiť, ak o rozv. PP požiada zamestnanec. Zmluvu má na 20 hod. týždenne. Ďakujem

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Myslím, že nie. V zákone sa píše len o súhlase pri výpovedi, ktorú dáva zamestnávateľ.

    ZPS-výpoveď podľa § 49-kratší pracovný čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.