Zavrieť

Porady

zamestnanec+živnosť+pn - dane

Ptrebujem radu ohľadom komplikovanej situácie, živnostník mal pozastavenú živnosť, pár mesiacov bol zamestnanec, odišiel na PN a v jej priebehu obnovil živnosť, vyfaktúroval 1000 eur za práce - mal príjem zo živnosti počas PN a keď som si od neho pýtala potvrdenia o platení odvodov, tak zadrel, že však on neplatil, lebo bol PN - babo raď, lebo ja neviem, či vôbec mohol na PN fakturovať a ak vyfakturoval, mal aj platiť odvody...či? Lebo keď mu všetko pekne spočítam, tak mu výjde daňová povinnosť (ale však to je jeho problém) ako však tie odvody, ak ich neplatil, tak má asi problém s SP a ZP. Zo strany zamestnávateľa mám všetky potrebné veci, avšak z jeho živnosti len tie dve faktúry - môžem mu výdavky dať paušálne? A ešte jedna otázka - možno hlúpa, ale ako je to s nezdaniteľnou časťou na daňovníka, ak si ju u zamestnávateľa uplatňoval mesačne, potom na PN mzdu nemal-tak nič neuplatňoval, tak v daňovom si ju už neuplatňuje v plnej sume? Ale čo ako živnostník? Do DP mu môžem dať celú NČZD? Ako postupovať? Som totálne zmatená.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad PN-ka bola zo živnosti alebo zo zamestnania ? Odkedy-dokedy mal pozastavenú živnosť ?
michaela329 PN bola v zamestnaní a živnosť si obnovil v auguste, PN ukončil v januári tohto roku, rovnako aj pracovný pomer.
veronikasad aký príjem=tržby z podnikania mal za rok 2013 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V DP typu B uvádzaš príjem zo živnosti aj zo zamestnania a uplatníš ročnú NČZD. Nemocenské nie je zdanitelný príjem.
    Zrazenú daň zo zamestnania započítaš.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michaela329 neprekáža ak si NČZD uplatňoval mesačne u zamestnávateľa a to do júna, kedy odišiel na PN? To som zabudla napísať.
    kn-alka DP je vlastne "vyúčtovanie" za celý rok, nevadí, čo si uplatňoval počas roka, teraz mu vypočítaš koľko má naozaj zaplatiť, prípadne čo dostane naspäť

    Má nárok na celú NČZD !!!
    michaela329 ďakujem za informácie a trpezlivosť.
      zbaliť

    zamestnanec+živnosť+pn - dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.