Zavrieť

Porady

práca a policajt

mám živnosť a chcem ju rozšíriť o ďalšiu činnosť / otvoriť ďalšiu prevádzku s iným sortimentom . Chcela by som aby v nej zaskakoval môj manžel policajt , bez nároku na mzdu , je to možné ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    No ja nie som podnikateľ, ale policajt môže ...viď link maped
    Ale platí predsa nasledovné :

    Výpomoc rodinných príslušníkov v podnikaní

    Mnoho živnostníkov si nemôže dovoliť platiť zamestnanca, a preto z času na čas využíva pomoc svojich príbuzných. Až do roku 2006 bola takáto výpomoc bez právneho základu zakázaná. Pokiaľ by to zistila inšpekcia, mohla by udeliť vysokú pokutu za nelegálne zamestnávanie. Až novelizácia zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní umožnila podnikateľom využívať pomoc svojej rodiny.

    Aby príbuzný mohol vypomáhať pri podnikaní, musia byť splnené zákonné podmienky. Podľa zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní môže pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonávať prácu jej príbuzný, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom príp. študentom do 26 rokov. Na účely tohto zákona sa za príbuzného považuje príbuzný v priamom rade (napr. rodič, dieťa), súrodenec alebo manžel. Táto osoba môže bez uzatvorenia pracovnoprávneho vzťahu pracovať iba pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom. Ide predovšetkým o živnostníka alebo inú samostatne zárobkovo činnú osobu podnikajúcu na základe osobitného zákona (napr. znalec, tlmočník). Táto právna úprava sa však nevzťahuje na právnické osoby. Pokiaľ by príbuzný vykonával prácu napríklad pre konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným bez akejkoľvek zmluvy, mohlo by ísť o nelegálnu prácu.

    Výhodou tejto právnej úpravy je, že touto cestou môžu rodinní príslušníci legálne vypomáhať pri podnikaní, pričom nemusia uzatvárať žiadnu pracovnú zmluvu, či dohodu.

    Odlišná situácia nastane ak podnikateľ vypláca rodinnému príslušníkovi odmenu za vykonanú prácu. V takomto prípade sa na príbuzného hľadí ako na akúkoľvek inú osobu. Podnikateľ, ktorý chce vyplácať odmenu svojmu príbuznému za vykonanú prácu, je povinný uzavrieť s ním pracovnoprávny vzťah, a to na základe pracovnej zmluvy, dohode o vykonaní práce, dohode o pracovnej činnosti alebo dohode o brigádnickej práci študenta.
    http://www.podnikajme.com/rady-odbor...ov-v-podnikani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.