Zavrieť

Porady

Nárok dohodárov na stravenky

Prosím o radu,
máte niekto dohodárov a dávate im stravné lístky, viem že ak odpracuje min. 4 hod/deň má na ne nárok...je to tak? A môže mať i dohodár príspevok zo SF na stravenku? - a ešte aby toho náhodou nebolo málo - je stanovená výška maximum príspevku zo SF na 1 ks stravenky??
moooc dík.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Dohodári nemajú zo zákona nárok na stravné lístky. Môže ísť iba o dobrovoľné plnenie.
    Nárok na str. lístky majú len zamestnanci v pracovnom pomere a tými dohodári nie sú.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    vďaka - ale môžem to pochopiť aj tak, že im chcem dávať stravenky (reso. ide o študentov - takže o brig.práci študenta - a nechcem im dávať viac ako 3 000 a tak im stravenky pomôžu a mne sa to oplatí - a tým pádom môžem? a sú potom klasicky uznávané do nákladov ako v HPP?

    moc ďakujem ak mi odpoviete

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Podľa mňa je odpoveď na všetky otázky nie.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Dohodári môžu dostať stravenky, ak je to dohodnuté v Kolektívnej zmluve, t.j. vo firme musia byť odbory. Vtedy je to daňovo uznané. Inak len dobrovoľné - neuznané.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Pozri § 152 ZP , hlavne ods. 5 , bod b , kde sa hovorí, že ... zamestnavateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov :
    b/ rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Pekný deň.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    stačí ak to bude dohodnuté v DoVP týchto študentov

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Dohodári môžu mať stravenky ak to majú písomne dohodnuté v DoVP. Je to tak na 100%, pretože sme mali takých dohodárov asi 300 a dávali sme dotaz na DR SR. Nárok na príspevok zo SF nemajú, akýkoľvek príspevok by bol nedaňový.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    super, moc ďakujem, lebo som pozrela i ZP a tam to je - ale neviem kto má byť tým "zástupcom zamestnancov, keď sme malá sro o 2 HPP a 2 študenoch.
    ????????

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    jessica
    Dohodári môžu mať stravenky ak to majú písomne dohodnuté v DoVP. Je to tak na 100%, pretože sme mali takých dohodárov asi 300 a dávali sme dotaz na DR SR. Nárok na príspevok zo SF nemajú, akýkoľvek príspevok by bol nedaňový.
    A je to daňovo uznané - myslím 55% ceny lístka? Zvyšných 45% im normálne strhnúť z odmeny?
    A čo ak pracujú presne 4 hod. denne - aj tak môžeme písomne dohodnúť, že dostanú lístky? Alebo radšej evidovať, že po-štv odrobili po 4,5 hod. a v piatok iba 2 hod. a dostanú tak 4 stravné lístky za týždeň.
    Vďaka za rady!
    ucetni_fantozzi
    dotazovali sa ma dohodari na stravenky, nakolko v niektorych dnoch pracuju dlhsie ako 4 hodiny. moja prva reakcia bola, ze na stravne narok nemaju. ale ked to hladam v zakonniku prace nie som uz si isty...

    §11 definuje zamestnanca:
    Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

    taktiez §§ 223 az 228 nazivaju dohodarov terminom "zamestnanec"

    a napokon §152 hovori, ze:
    Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu (co je v odseku 2 podmienene vykonom prace min. 4hodiny).

    ...takze dokonca by som povedal, ze narok na stravne maju... Ake su prosim argumenty pre vseobecne zauzivany nazor, ze dohodar na stravne nema narok?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ucetni_fantozzi
    neviete k tomu nikto nic?
    dohodári môžu mať stravenky - ak pracujú nad 4 hodiny - v našej firme im ich dávame, ale myslím že vo veľkých firmách by to malo byť zakotvené v kol. zmluve, či smernici. Či majú automaticky zo zákona nárok nie som si istá, myslím že sa konkrétne o tom nepíše - len to čo uvádzaš.
    ucetni_fantozzi
    sway
    dohodári môžu mať stravenky - ak pracujú nad 4 hodiny - v našej firme im ich dávame, ale myslím že vo veľkých firmách by to malo byť zakotvené v kol. zmluve, či smernici. Či majú automaticky zo zákona nárok nie som si istá, myslím že sa konkrétne o tom nepíše - len to čo uvádzaš.
    ja hovorim o pripade, kedy ide o malu firmu, ziadna kolektivna zmluva, ziaden zastupca zamestnancov, len dohodar pracujuci viac ako 4 hodiny za den, ktory si tie listky narokuje.

    ide o to, ze som tu cital prevazne nazory, ze dohodar NEMA NAROK na listky, chcem sa teda opriet o konkretne zakonne ustanovenia, aby som mu bud:
    1/ listok dal a mal ho danovo uznany, alebo
    2/ listok nedal a zdovodnil mu, preco nema narok...

    dakujem

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ucetni_fantozzi
    ja hovorim o pripade, kedy ide o malu firmu, ziadna kolektivna zmluva, ziaden zastupca zamestnancov, len dohodar pracujuci viac ako 4 hodiny za den, ktory si tie listky narokuje.

    ide o to, ze som tu cital prevazne nazory, ze dohodar NEMA NAROK na listky, chcem sa teda opriet o konkretne zakonne ustanovenia, aby som mu bud:
    1/ listok dal a mal ho danovo uznany, alebo
    2/ listok nedal a zdovodnil mu, preco nema narok...

    dakujem
    Ak mu lístky chceš dávať - je to OK , sú daňovo uznané - musíš preukázať (mať dochádzku), že pracoval nad 4 hodiny - mne to kontrola v pohode uznala.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Mám konkrétny prípad dohodárov. V akej hodnote môžeme dať dohodárovi stravný lísťok, keď jeho hodnota je 78,- s DPH a 65,60 bez DPH. Príspevok zo sociálneho fondu nie je možný. Za koľko mám predať zamestnancovi, keďže musí aj DPH za stravný lístok zaplatiť. Poradíte mi?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    michelle84 Pozri príspevok
    Mám konkrétny prípad dohodárov. V akej hodnote môžeme dať dohodárovi stravný lísťok, keď jeho hodnota je 78,- s DPH a 65,60 bez DPH. Príspevok zo sociálneho fondu nie je možný. Za koľko mám predať zamestnancovi, keďže musí aj DPH za stravný lístok zaplatiť. Poradíte mi?
    Aké stravné lístky používaš? - resp akou formou sa stravujú?

    Ak ide o klasické stravenky ako je napr: Vaša stravovacia, tak to bude takto:

    Stravný lístok stojí 78 korún - za toľko ho kúpiš
    55% z hodnoty stravenky je 42,90 = 43 - platí zamestnávateľ
    45% z hodnoty stravenky je 35,10 = 35 - hradí si zamestnanec

    Pričom hodnota stravenky je 78 korún a DPH platíš iba z poplatku - tá s hodnotou stravného lístka vo vzťahu k zamestnancovi nič nemá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.