Zavrieť

Porady

Auto na úver v r. 2015 v JU - odpočet DPH a stanovenie OC

Jednoduché účtovníctvo plátca DPH : Auto obstarané na úver v 03/2015 – tretiny s tým, že sa bude používať aj na súkromné aj na firemné účely v pomere 80 /20 ( § 19 ods.2 písm.t Zák.o dani z príjmu) ale zároveň sa používa na plnenia aj oslobodené aj zdaniteľné čiže dph sa prepočítava koeficientom ( §49 ods.4 a §50 zák. o DPH ) - kombinácia na infarkt – ale aj to sa stáva -

Pri obstaraní na úver je možné odpočítať celú sumu DPH – ale :

nakoľko sa bude používať aj na súkromné aj na firemné účely dph rozdelím na
80 % - nárok na odpočet a ešte ju skrátim koeficientom a tú dph si uplatním v daňovom priznaní ?
A hlavne čo s tou zvyšnou DPH :
20 % dph plus zvyšok dph bez nároku po úprave koeficientom ide o obstarávacej ceny vozidla, alebo ako ostatné náklady do daňového základu alebo ako čo ? a ešte k tomu v jednoduchom účtovníctve ?

Toto je pre mňa podstatné pri výpočte obstarávacej ceny vozidla na účely odpisovania – to že ich budem krátiť tiež v pomere 80 /20 mi je jasné akurát sa odpis vypočítava z OC vozidla ktorej určenie mi pri tejto kombinácii účtovania nie je jasné

vie mi niekto poradiť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    KlaudiaKK Dali - to je v pohode ja viem základnú cenu obstarania vozidla ale - ako je to s tou DPH ktorú si nemôžem odpočítať či už z titulu koeficientu a aj toho že to ide na 80/20 - to sa pýtam, či tá dph neuplatnená do ceny obstarania alebo ako vedľajší náklad ? napr. cena vozidla 15000 + dph 3000 - to mi je jasné ale bordel mi robí tá DPH na ktorú nemám nárok
    marjankaj Opýtaj sa FS. Aký máš brať koeficient? Či ten predbežný(ktorý by ti mali vopred schváliť) alebo ten skutočný(po skončení kalendárneho roku, ktorým si povinná upraviť odpočet DPH v poslednom mesiaci roka). Len tak na okraj ten skutočný asi bude každý rok iný.
    Minulý rok to bolo jasné, teraz je to na prd.
    KlaudiaKK ja ten koeficient už mám asi 5 rokov, takže ani s týmto problém nemám - používam koeficient, ktorý mi vyšiel pri prepočte v decembri - takže - toto som som zrovna nechcela vedieť. Moja otázka bola, že čo s DPH na odpočet ktorej nemám nárok - ide do obstarávacej ceny HIM alebo ?
    marjankaj Áno neuplatnená DPH ide do obstarávacej ceny viď §25 ods.5c.
    Ale v poslednom období roka by si mala prepočítať koeficient podľa skutočnosti, a nie podľa minulého roka. To máš každý rok rovnaké príjmy?
    KlaudiaKK ano, každý rok prepočítavam koeficient, to viem v decembri vysporiadam DPH a tým pádom mi aj to upraví OC HIM - veď odpis uplatňujem na konci roka, takže keď bude "fsjo jasno" tak vypočítam konečný odpis. Či ?
    marjankaj Áno máš pravdu, na konci roka by malo byť fsjo jasno.
    No každý rok upravovať OC sa mi vidí akési "neobvyklé". Síce je to upravené v §25/7, ale rád by som vedel ako sa s týmto vysporiadavajú účtovné softvéry ako napríklad KROS. Ešte že zrušili zrýchlené odpisovanie(teda okrem skupiny 2 a 3)
    marjankaj Ale tí čo majú účtovné odpisy mesačne, tak tí z toho budú nadšení. Čo za debila vymýšľa takéto zákony.
    KlaudiaKK Veď tú OC upravím tento rok v decembri , vypočítam odpisy a tak budem mať hotovo, nasledujúce roky budem už len odpisovať - veď DPH je vysporiadaná, OC určená, odpis vypočítaný a už mi môžu .... ale aj tak - budem počítať ako český žandár a dúfam, že pri kontrole mi aj tak niečo vytknú . No aj tak ďakujem za komenty
    marjankaj Taky pravda.
    Ale zase treba aj zohľadniť §54/3c zákona o DPH. Či je zmena koeficientu väčšia ako 0,10.
    sabinka02 Dobry den, prosim Vas ako ste postupovali? DPH na ktoru ste nemali narok na odpicitanie ste dali do OC vozidla? Dakujem
      zbaliť

    Auto na úver v r. 2015 v JU - odpočet DPH a stanovenie OC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.