Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri registracii

Dobry den prosim vas o radu stali sme sa platcami DPH. Kedťe mame predajnu nakuoujeme prevazne len tovar na predaj. Mozem si spatne odratat DPH ? a len za tovar nakupeny tohto roku alebo od zaciatku podnikania? niekde som citala ze zakon neurcuje kedy v minulosti mali byt zasoby nadobudnute. Za rady dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No malo by to byť iba zo zásob k dátumu pridelenia IČDPH.
    Viď §55 ods.1. zákona o dph.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katka911 Ked som pozerala na ten zakon tak tam jenarok na odpocet pred registraciou. A citala som nirkde ze aj na tovar ale pre istotu sa chcem opytat ze ako to vlastne je.
    marjankaj Tovar? Aké účto vedieš? V tom zákone sa tovar nespomína.
    Nečítaj sprostosti. Čítaj zákon.
    katka911 Jednoduche. A citala som na stranke fin.spravy
    katka911 Pre vznik nároku na odpočítanie dane je podstatné, aby prijaté tovary a služby mali priamu a bezprostrednú väzbu na zdaniteľné plnenie s nárokom na odpočítanie dane. Platiteľ dane musí vedieť objektívne preukázať všetky skutočnosti, na základe ktorých si uplatnil odpočítanie dane, t.j., že prijaté tovary a služby bezprostredne súvisia s jeho ekonomickou činnosťou. Podmienkou vzniku práva na odpočítanie dane je, že platiteľ dane príjme tovar alebo službu na účely svojho podnikania ako platiteľ dane.
    marjankaj Zákon o DPH
    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
    marjankaj A na stránke FS sa musia riadiť platnými zákonmi.
    katka911 Ak tomu spravne rozumiem tak si mozem uplatnit narok od jsnuara. Vlasne za vsetok nakupeny tovar? a do kedy podat priznanie k dph ak som platcom pd 1.4.?
    marjankaj Nakúpený a zároveň nepredaný. Teda zásoby na sklade. Ak si to predala, tak si to predsa predávala bez DPH.
    No predsa do 25.5.2015.
    katka911 Dakujem
    marjankaj Prípadne nech sa vyjadria aj iní. Ten paragraf ako keby písal niekto nedoštudovaný.
    katka911 A este v tom co som tu skopirovala zo stranky fin. Spravy pise aj o sluzbach ze narok na odpočet. Ako to je? ved z toho sa ánventura urobit neda.
    marjankaj No ak sa slúžby týkajú apríla tak áno(nájomné a pod.)
      zbaliť

    Odpočet DPH pri registracii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.