Zavrieť

Porady

Dodatočné DP a pokuta 3x sadzba NBS

Dostali sme pokutu za rozdiel v dodatočnom daňovom priznaní.

Výpočet:

rozdiel x 3 x 3,5 (úroková sadzba NBS)/2

Napriek tomu, že nám ani nestihli vrátiť nadmerák cca 160 tis. Sk kľudne nám vyrubia ročnú sadzbu v plnej výške, ako keby sme im dlžili tie peniaze celý rok...

Z nadmeráku bola v dodatočnom DP daňová povinnosť 15tisíc a pokuta vyšla na 9 tisíc...


Je podľa Vás správny postup keď DU vyrubí ročnú úrokovú sadzbu NBS bez prepočtu na dni?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Mne sa stalo to isté.A dokonca bol nadmerák len ponížený a pokuta bola vyrátaná presne tak isto. Pozerala som aj zákon 511 a podľa toho to je OK.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

účtovník 007
Len záleží, ako to zoberie konateľ.
Zoberie to športovo,bol preborník v lukostreľbe
0 0
otaznik otaznik

otaznik je offline (nepripojený) otaznik

účtovník 007
Neviem prečo si myslíte, že podanie dodatočného priznania na DPH v ktorom si ponížite nadm. odpočet bude posudzované:"Ja chcem od štátu 160 000, potom zistím chybu + 175000,- a doplatím 15 000.Pokuta len z 15000,-"
Z pohľadu DU sa posudzuje rozdiel v riadnom a dodatočnom priznaní. Všetci sme omylní. Kto nič nerobí, nič nepokazí. Len záleží, ako to zoberie konateľ.
Nenamietam, keby tie peniaze aj zaplatili. Keďže nastala chyba (napriklad to zistim jeden den po podani priznania) a oni mi nic nezaplatili, tak by som nemal platit z toho pokutu. (aspon teda taku uzernicku pokutu)
To je vsak iba jeden problem.
Omnoho vacsi je, ze vyrubia urokovu sadzbu (ktora je per annum cize rocna sadzba) bez ohladu na dobu trvania - kedze ide o urok. Urokova sadzba sa vzdy prepocitava podla obdobia....
DU vsak podla toho ako postupuju vyrubia pokutu ci to opravim o den alebo o styri roky....
Ked vsak nezaplatim tak uz priamo v zakone maju stanovene ako sa sankcny urok prepocitava podla doby trvania.
Cize nezaplatit je omnoho menej sankcionovane ako sa pomylit....

Navyse ta chyba vznikla celkom kuriozne ked sme dostali vystavenu fakturu v decembri ale datum dodania bol uvedeny 01.01. co sme si nevsimli... az neskor...
Naposledy upravil otaznik : 19.05.06 at 17:36
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

otaznik
Nenamietam, keby tie peniaze aj zaplatili. Keďže nastala chyba (napriklad to zistim jeden den po podani priznania) a oni mi nic nezaplatili, tak by som nemal platit z toho pokutu. (aspon teda taku uzernicku pokutu)
To je vsak iba jeden problem.
Omnoho vacsi je, ze vyrubia urokovu sadzbu (ktora je per annum cize rocna sadzba) bez ohladu na dobu trvania - kedze ide o urok. Urokova sadzba sa vzdy prepocitava podla obdobia....
DU vsak podla toho ako postupuju vyrubia pokutu ci to opravim o den alebo o styri roky....
Ked vsak nezaplatim tak uz priamo v zakone maju stanovene ako sa sankcny urok prepocitava podla doby trvania.
Cize nezaplatit je omnoho menej sankcionovane ako sa pomylit....

Navyse ta chyba vznikla celkom kuriozne ked sme dostali vystavenu fakturu v decembri ale datum dodania bol uvedeny 01.01. co sme si nevsimli... az neskor...
Podľa môjho názoru ako vo väčšine prípadov je aj tu pravda niekde uprostred. Píšeš :Nenamietam, keby tie peniaze aj zaplatili. Keďže nastala chyba (napriklad to zistim jeden den po podani priznania) a oni mi nic nezaplatili, tak by som nemal platit z toho pokutu. (aspon teda taku uzernicku pokutu)

Problém je v tom, že Vy ste daň aj nesprávne priznali /krátili ste ju o 175 000/ a aj nezaplatili, za to je tá zvýšená pokuta. Nemôžeš uvažovať, že keby Vám zaplatili.......problém je v tom, že Vám ani nemali čo zaplatiť , ale Vy ste k 25. dňu v mesiaci mali zaplatiť 175 000 SK a takú daň ste ani nepriznali ani nezaplatili. Úľavu máš v polovičnej výške sadzby. Ak by Vám na chybu prišiel DÚ zaplatíš 18 000. Viem, že je to kruté, ale je to tak, s daňovými únikmi nie sú žarty....

P.s. Pokutu nesmieš porovnávať s rozdielom 15 000, ale nepriznanou a neodvedenou daňou vo výškje 175 000 a k tým priradiť 9 000.
Naposledy upravil evina : 20.05.06 at 07:08
0 0
otaznik otaznik

otaznik je offline (nepripojený) otaznik

Je mi jasne ze musim porovnavat pokutu na 175000 nie na 15000 hoci sa mi to nezda ferove hlavne preto ze neslo o danovy unik ale o chybu. Ak by niekto robil unik tak by to neopravoval...

Skor mi skuste poradit ci tie 3 percenta NBS sa vam zdaju v pohode bez prepoctu na obdobie. Mne sa zda pocitanie urokovej sadzby bez prepoctu na obdobie nespravne a v zakone nejednoznacne uvedene.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Lenže, čo keď to nie je naša chyba, často sa stane, že nám prídu fa až po termíne DPH a poradkyňa na DÚ tvrdí, že vždy treba podať dodatočné.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
otaznik
Je mi jasne ze musim porovnavat pokutu na 175000 nie na 15000 hoci sa mi to nezda ferove hlavne preto ze neslo o danovy unik ale o chybu. Ak by niekto robil unik tak by to neopravoval...

Skor mi skuste poradit ci tie 3 percenta NBS sa vam zdaju v pohode bez prepoctu na obdobie. Mne sa zda pocitanie urokovej sadzby bez prepoctu na obdobie nespravne a v zakone nejednoznacne uvedene.
Neznám přesně vaše sazby, ale v ČR se penále 100% počítá na dny. Radila bych vám v případě pochybností o výpočtu, poradit se s nimi, případně podat odvolání. Když už vám to tak pěkně "napařili"(z 15.000,- nedoplatku penále 9.000,- , jestli jsem to dobře pochopila, zdá se mi to nějak nesmyslné), hůř už snad být nemůže, nebo ne?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

ZuzanaP
Lenže, čo keď to nie je naša chyba, často sa stane, že nám prídu fa až po termíne DPH a poradkyňa na DÚ tvrdí, že vždy treba podať dodatočné.
hmm... ale odpocitat si dph mozete predsa iba vtedy, ak mas ku dnu danoveho priznania aj doklad, na zaklade ktoreho si mozes tu depeha odpocitat... ale neviem, ci som spravne rozumela tvojmu prispevku

ale - este si treba uvedomovat jednu vec... chcela som uz inde o tom pisat, ale nemam dostatocne odborne "vyrazivo" tak to skusim svojimi slovami:
DPH je nepriama dan na rozdiel od dane z prijmu (co je priama dan). Pri priamej dani - pri kontrole ti dovolia niektore chybajuce doklady dolozit dodatocne, pripadne zabezpecit si ich nahradu. Podla mojho nazoru to vyplyva z rezimu priamej dane. Danovy urad by mal pri kontrole vysku dane "optimalizovat" z hladiska danoveho zakona. To je preto, ze dan platis zo svojej cinnosti a dan sa plati az po ukonceni obdobia - z toho, co si pocas roka vyprodukoval. Dovtedy nenarabas s peniazmi, ktore patria statu...

Pri DPH je to ale inak: ty si povinny dodanovat svoju cinnost a peniaze, ktore patria statu pre stat vyberat od tvojich odberatelov. Preto je aj rezim podstatne prisnejsi, odpocitat si mozes (zo statnych penazi, ktore ti zaplatili tvoji odberatelia a ty ich musis odviest statu) iba vtedy, ak splnis vsetky podmienky vyplyvajuce zo zakona ... a jednou z podmienok je aj to, ze mas danovy doklad, ktory splna vsetky nalezitosti... teda: pri dph narabas so statnymi peniazmi, ktore si samozrejme stat strazi co najprisnejsie ...

Ospravedlnujem sa za toto vysvetlovanie, odbornici si iste trhaju vlasy teraz - nad mojimi formulaciami

p.s.: vy mate danovu poradkynu na danovom urade? danovy poradca je platena sluzba, zamestnanec danoveho uradu moze niektore zakladne veci poradit, vysvetlit - ale nesmie si dat za tie rady platit imho ...
Naposledy upravil ayya : 22.05.06 at 15:04 Dôvod: doplnenie formulacie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rems
Neznám přesně vaše sazby, ale v ČR se penále 100% počítá na dny. Radila bych vám v případě pochybností o výpočtu, poradit se s nimi, případně podat odvolání. Když už vám to tak pěkně "napařili"(z 15.000,- nedoplatku penále 9.000,- , jestli jsem to dobře pochopila, zdá se mi to nějak nesmyslné), hůř už snad být nemůže, nebo ne?
Nie, je to trochu ináč. Tá pokuta je vypočítaná zo 175 000, lebo toľko bola ich chyba /pre Otáznika - z hľadiska zákona je to nepriznaná daň/.
Výpočet:
3x3,5%x175000 = 18 375, v prípade DDP polovičná sadzba 9 188,- SK.

P.s. Nie sú Ďaleko časy, keď v prípade DPH a podania DDP sa platilo 50% z dĺžnej sumy a v prípade zistenia DÚ 100%, a potom 20% z DDP a 50% pri zistení DÚ. Stále tu ide o nepriznanú a nezplatenú daň, aj keď pocit Otáznika je, že to bola chyba, ale bohužiaľ vo väčšine prípadov ide o neúmyselné chyby a za tie platíme. Tí, ktorí robia daňové úniky asi ani DDP nepodávajú...Nechcem tým obhajovať výšku sadzby, vôbec nie, konštatujem skutočnosť...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

otaznik
Je mi jasne ze musim porovnavat pokutu na 175000 nie na 15000 hoci sa mi to nezda ferove hlavne preto ze neslo o danovy unik ale o chybu. Ak by niekto robil unik tak by to neopravoval...

Skor mi skuste poradit ci tie 3 percenta NBS sa vam zdaju v pohode bez prepoctu na obdobie. Mne sa zda pocitanie urokovej sadzby bez prepoctu na obdobie nespravne a v zakone nejednoznacne uvedene.
Zákon to bohužiaľ uvádza jednoznačne:
Paragraf 35 zákona o správe daní a poplatkov:

Správne delikty
1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
Naposledy upravil evina : 22.05.06 at 16:39
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
evina
Nie, je to trochu ináč. Tá pokuta je vypočítaná zo 175 000, lebo toľko bola ich chyba /pre Otáznika - z hľadiska zákona je to nepriznaná daň/.
Výpočet:
3x3,5%x175000 = 18 375, v prípade DDP polovičná sadzba 9 188,- SK.

P.s. Nie sú Ďaleko časy, keď v prípade DPH a podania DDP sa platilo 50% z dĺžnej sumy a v prípade zistenia DÚ 100%, a potom 20% z DDP a 50% pri zistení DÚ. Stále tu ide o nepriznanú a nezplatenú daň, aj keď pocit Otáznika je, že to bola chyba, ale bohužiaľ vo väčšine prípadov ide o neúmyselné chyby a za tie platíme. Tí, ktorí robia daňové úniky asi ani DDP nepodávajú...Nechcem tým obhajovať výšku sadzby, vôbec nie, konštatujem skutočnosť...
Evina, děkuji za vysvětlení. Tak u nás je to fakt úplně jinak. Sranda, jak pořád zjišťuju, jak jsou ty předpisy čím dál rozdílnější. U nás je prvních 500 dní sazba 0,1% z dlužné částky, pak se to řídí diskontní sazbou. Je to fakt hodně drsné. Hlavně se mi zdají nelogické 2 věci: jak píše Otáznik, je asi fakt jedno, jestli to dodatečné podáš za čtyři dny, nebo za 4 měsíce (přemýšlela jsem nad tím a vychází mi to tak, nebo se mýlím?), což mi připadá pro poctivého a snaživého byť omylného člověka hodně demotivující fakt. A taky je mi divné, že ten zákon je tak tvrdý i v případě špatně zařazeného datumu odpočtu. Vždyť ten chybující poplatník si ten doklad nevymyslel!Jen mu přiřadil špatný datum a vůči státu ho uplatní tak jako tak. Asi bych v případě Otáznika podala žádost o prominutí penále a nějak lidsky bych to tam obkecala. No, já jen tak polemizuju. Účtuji už 2 roky na Slovensku společnost, ještě jsem se do podobné situace nedostala, no ale zase jsem o něco chytřejší.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rems
Evina, děkuji za vysvětlení. Tak u nás je to fakt úplně jinak. Sranda, jak pořád zjišťuju, jak jsou ty předpisy čím dál rozdílnější. U nás je prvních 500 dní sazba 0,1% z dlužné částky, pak se to řídí diskontní sazbou. Je to fakt hodně drsné. Hlavně se mi zdají nelogické 2 věci: jak píše Otáznik, je asi fakt jedno, jestli to dodatečné podáš za čtyři dny, nebo za 4 měsíce (přemýšlela jsem nad tím a vychází mi to tak, nebo se mýlím?), což mi připadá pro poctivého a snaživého byť omylného člověka hodně demotivující fakt. A taky je mi divné, že ten zákon je tak tvrdý i v případě špatně zařazeného datumu odpočtu. Vždyť ten chybující poplatník si ten doklad nevymyslel!Jen mu přiřadil špatný datum a vůči státu ho uplatní tak jako tak. Asi bych v případě Otáznika podala žádost o prominutí penále a nějak lidsky bych to tam obkecala. No, já jen tak polemizuju. Účtuji už 2 roky na Slovensku společnost, ještě jsem se do podobné situace nedostala, no ale zase jsem o něco chytřejší.
Áno je to tak.
Z hľadiska správcu dane je priradenie zlého dátumu nesprávne určenie daňovej povinnosti.
Pokuty sú vysoké a čo sa mne osobne nepáči, že nie sú posudzované diferencovane, t.j. s prihliadnitím na mieru zavinenia. Správca dane nemá toľko daňovníkov, aby tomu nemohlo byť tak. S tým ale nič nenarobíme.
Preto ja osobne vystupujem dosť kriticky k správcom dane, ktorí sa napr. pomýlia voči daňovníkovi, požadujú nezmyselné veci a nepostupujú v zmysle zákona ...lebo my bohužiaľ pokutovať nemôžeme a teda oni by mali byť dokonalí
Naposledy upravil evina : 22.05.06 at 16:56
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
U nás sú určití obchodní partneri, ktorí si aj za dva mesiace spomenú, že sme od nich brali tovar, potom nám pošlú faktúru so zlými dátumami dodania, stáva sa to pravidelne a ani žiadne upozornenia nepomáhajú, takže si odkladám aj obálky, v ktorých prídu.

K tomu DÚ: oficiálne sa to volá referent služieb verejnosti a tá paní radí, radí a radí, teda pokiaľ vie . A ona mi vždy tvrdí, že v takýchto prípadoch musíme podať dodatočné priznanie k DPH. Pardon za nesprávnu formuláciu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ZuzanaP
U nás sú určití obchodní partneri, ktorí si aj za dva mesiace spomenú, že sme od nich brali tovar, potom nám pošlú faktúru so zlými dátumami dodania, stáva sa to pravidelne a ani žiadne upozornenia nepomáhajú, takže si odkladám aj obálky, v ktorých prídu.

K tomu DÚ: oficiálne sa to volá referent služieb verejnosti a tá paní radí, radí a radí, teda pokiaľ vie . A ona mi vždy tvrdí, že v takýchto prípadoch musíme podať dodatočné priznanie k DPH. Pardon za nesprávnu formuláciu.
Ak sa jedná o tuzemsko odkáž pani pre služby verejnosti na paragraf 51 zákona o dani z pridanej hodnoty a na stránku www.porada.sk . Na tejto stránke nájde všetky potrebné inormácie k tomu, aby neradila /v prípade tuzemska/ , že musíte podávať DDP, ale postupujete v zmysle §51:

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

V téme DPH sú k tomu dokonca vypracované témy.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
No veď to, niečo vie a niečo nie, často sa mi stane, že mi povie, ja neviem.... A to má pomáhať ľuďom - verejnosti! Keby navštívila www.porada.sk, tak by len čumela ako "hrča z dosky". Fajn dník
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ZuzanaP
Keby navštívila www.porada.sk, tak by len čumela ako "hrča z dosky".
Celkom z chuti som sa zasmiala na tomto prirovnaní a zaroveň ocenení Porady. V dobrom samozrejme.... :p
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
No jo, koľkokrát prídu na určité veci, až keď sa pýtame. Neraz sa mi stalo, že som si chcela niečo len overiť, povedala som jej aj odvolávku paragrafu zákona, milá pani až vtedy prišla na určité veci. Nemusia samozrejme hneď všetko vedieť, ale niekedy ma udivuje, že pracujú ako radcovia a radíme im my a často používajú odpoveď neviem.

Keby sme to nevedeli my ako účtovníci, mzdári - tak nám naparia pokutu, oni niečo nevedia, za čo sú platení, školení a ja neviem čo a je to v pohode.
0 0
otaznik otaznik

otaznik je offline (nepripojený) otaznik

Rád by som sa vrátil k mojej téme.

Myslí si ešte niekto iný okrem mňa, že DU si nesprávne vysvetluje znenie paragrafu o pokute?

Má ešte niekto pocit, že keď uvediem p.a. úrokovú sadzbu (čiže per annum - čiže ročnú úrokovú sadzbu), tak s ňou aj počítam ako s ročnou úrokovou sadzbou a nie ako s pevným percentom?

Mám najbližšie v banke očakávať, že keď si vložím peniaze na 3%tný úrok tak na druhý deň mi ho vyplatia?
Pretože práve to urobil DU s mojou pokutou. Nejednoznačnosť zákona má byť v prospech daňovníka nie daňového úradu.
Osobne idem dať odvolanie. Keď som to takto vysvetlil pracovníčke DU, ktorá mi vyrubila pokutu, tak sama nevedela a povedala že nech skúsim odvolanie.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
ZuzanaP
No veď to, niečo vie a niečo nie, často sa mi stane, že mi povie, ja neviem.... A to má pomáhať ľuďom - verejnosti! Keby navštívila www.porada.sk, tak by len čumela ako "hrča z dosky". Fajn dník
Zuzka DU nie je poradný orgán a tá pani nemá prístup k internetu..iba doma.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ALDA
Zuzka DU nie je poradný orgán a tá pani nemá prístup k internetu..iba doma.
Heli, tá pani má na dverách napísané - služby verejnosti, každý kto má nejaký problém, príde za ňou a ona mu poradí. Takto to tam funguje. A na našom DÚ majú prístup na net, keď som tam praxovala, tak ho využívali.

Dokonca - vedúce jednotlivých úsekov posielali svojim podriadeným linky na zaujímavé daňové články
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať