Zavrieť

Porady

zálohová faktúra

Dobrý deň, poprosím o radu. Prvý raz som vystavil zálohovú faktúru a zistil som, že sa vyčíslila aj DPH. Pokiaľ viem na zálohových faktúrach to nemá byť. Volal som s človekom, ktorý mi robil sklad a pokladňu, robí mi aj servis a ten povedal, že to tak má byť. Ale ja myslím, že nie. Ide teraz o to, že keď budem vystavovať už normálnu faktúru, tam mi už vyčísli celú sumu aj celú DPH a už časť DPH mám na zálohovej faktúre, ktorú podľa všetkého musím odviesť. Čo mám potom následne odviesť len zvyšnú časť DPH z tej normálnej faktúry, aj keď tam bude vyčíslená celá? To podľa mňa tiež nie je riešenie, ale neviem ako to spraviť. Aj môj odberateľ s tým bude mať problém.

Aby som to upresnil. Ja viem že zálohová faktúra je v sume aj DPH, ale nemá byť zvlášť vyčíslená. Ibaže som nevedel, že v mojom programe je to tak. Teraz s tým neviem, čo robiť, pretože som ju vystavil včera, a zákazník mi volal, že čo to má byť. On chce normálnu zálohovú faktúru ( teda bez vyčíslenej DPH ) a potom následne faktúru klasickú.
Naposledy upravil lotina : 30.04.15 at 09:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zálová faktúra má byť v sume aj s dph. Je to len formálna faktúra, nikde ju neúčtujeme.
    Do 15 dní od prijatia preddavku má platiteľ dph povinnosť vystaviť faktúru k prijatému preddavku s vyčíslením dph. Ak medzitým( v rámci mesiaca) urobíte riadne dodanie služby alebo tovaru, stačí len jedna faktúra za celé dodanie s odpočtom zálohy.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Zalohova faktura sice obsahuje sumu vratane DPH, ale v ziadnom pripade na nej nemoze byt vycislena DPH, nakolko nedoslo k vzniku danovej povinnosti. Zaroven podla §69,5 plati, ze ak na akomkolvek doklade vycislis DPH, musis z tohto dokladu tu DPH odviest.... takze na zalohovke nesmies uvadzat DPH
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    juzek691 Asi uz mas z toho gulas---- Vystavis zalohovu fa bez DPH a cakas kedy ti pride jej uhrada. Ked ti pride uhrada vystavis zal.fa v ktorej vycislis aj DPH a den dodania napises den kedy prisli peniaze. Ak riadnu fa vystavis do konca mesiaca kedy si dostal peniaze, vtedy nemusis vystavovat tu zal.fa s DPH, ale hned riadnu. Ak vsak do konca mesiaca nevystavis riadnu fa, potom vystavis tu zal.fa s DPH a ked napr.dalsi mesiac vystavis riadnu faktúru odpocitas od nej tu zal.fa - aj zaklad, aj DPH, aj celkovu sumu s DPH.
    martinez ano, akurat, ze pokial nevystavis riadnu fakturu do konca mesiaca, tak ta faktura s vycislenou DPH sa nevola zalohova faktura, ale ide o fakturu z prijatej platby podla §19,4... na zalohovej fakture pred prijatim platby sa DPH nevycisluje, nakolko nedoslo k vniku danovej povinnosti ani z titulu dodania tovaru/sluzby (§19,1-2), ani z titulu prijatia platby (§19,4)
    lotina No ja by som neuvádzal DPH, ale ten program je tak nastavený.
      zbaliť

    juzek691 je offline (nepripojený) juzek691

    juzek691
    ...a ak nie, v riadnej faktúre odpocitate tu zalohovu faktúru - aj zaklad dane, aj DPH aj celkovu sumu s DPH
    lotina tak to budem musieť spraviť.
    lotina Tak to budem musieť spraviť takto. Ďakujem za všetky rady.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lotina (Dnes 12:41) No ja by som neuvádzal DPH, ale ten program je tak nastavený. ............programátora vyzvi, aby opravil program, je to zrejmá chyba. Je rozdiel zálohová faktúra a faktúra k prijatej platbe - nech si to nepletie.
    Minimálne, ak už nič iné, na tej tvoje zálohovej faktúra /vystavenej pred zaplatením zálohy/ nech uvedie aspoň výraznú poznámku NIE JE FAKTÚRA v zmysle DPH
    niekto napíše napr. nie je daňový doklad,
    alebo aj
    DPH je uvedená informatívne, neslúži pre odpočítanie DPH
    aby bolo jasné, o čo ide.
    Poznamenám, že toto nie je v zmysle zákona, ale lepšie takto ako nič.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.