Zavrieť

Porady

Moze byt problem so sukromnymi peniazmi zivnostnika?

Zdravim, mam pre vas velmi zaciatocnicke otazky, ale o to viac dufam vo vasu profesionalnu pomoc, za ktoru uz vopred dakujem.

Predpokladajme, ze mam zalozenu zivnost a ze oficialne prijmy z nej smerujem na svoj osobny ucet. Samozrejme ratam s tym, ze tieto oficialne prijmy po odratani oficialnych nakladov potom riadne zdanim.

Popritom sa ale z-casu-na-cas ci pravidelne dostanem k nepodnikatelskym prijmom, par teoretickych scenarov:
1) Otec mi prispeje na auto 4000 €, ja si ich ulozim na chvilku na ten ucet, neskor za ne to auto kupim a nasledne si tuto nadobudaciu cenu NEdam do nakladov.

2) Pravidelne (kazdy mesiac) mi na ucet bude chodit 300 € ako pomoc od rodicov.

3) Pravidelne sa v hotovosti (opat mimo podnikania) dostanem k 300 € a budem ich pravidelne vkladat na ucet.

Moje otazky: Moze v jednom z tychto pripadov vzniknut problem v pripade danovej kontroly? Mozu patrat po zdroji tychto penazi, aj ked ich oznacim za sukromne?

S tym, ze rozdiel oficialne prijmy minus oficialne naklady bude pozitivny. Nechcem odrbavat na daniach, ale ani danit osobne prijmy, ktore som ako nezivnostnik nemusel...
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Predpokladám, že účet bude nahlásený na daňový úrad a tie súkromné príjmy si budeš vedieť pri daňovej kontrole obhájiť.
s4rl4t4n A je potom dostatocne odvolat sa napr. na tu rodinu, alebo potom budu "presetrovat" aj ich a zistovat, odkial oni maju tie peniaze?
veronikasad Nebolo by jednoduchšie nemiešať súkromné peniaze s firemnými a tie od rodiny si dať posielať na osobný účet ? Máš nejaký rozumný dôvod prečo to chceš na podn. účet ?
Peggynka A účtovníctvo si budeš robiť sám ?
s4rl4t4n Nope, ale este nie som v leveli stretnutia s uctovnikom, nemam na to cas a v tomto som chcel mat jasno este dnes. Staci takto?
Katy a R tá otázka na účtovníctvo asi kvôli tomu - že to budeš mať u učtovníka takto drahšie.......
s4rl4t4n Aha..to uz mi teoreticky nevadi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keď si vieš obhájiť - problém určite nebude.
    ale mi povedz, načo to takto komplikuješ, keď dnes založíš účet aj bez toho, aby si z domu päty vytiahol (keď aj len na jednu platbu) ... a zrušiť tiež môžeš hocikedy.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    s4rl4t4n A ak oddelim ucty, vsetky vyssie spomenute problemy zmiznu a peniaze na osobnom uz nikdy nikomu nebudem musiet vysvetlovat? Ak je to definitivne takto, samozrejme zalozim aj 5 uctov.
    Katy a R tak kontrola podozrivých bankových operáciíí existuje aj na bežných účtoch (na všetkých účtoch) .... vyplýva zo zákona - ale to hádam nie je tvoj prípad - či?
    a daniari nebudú kontrolovať tvoje účty, ktoré nepoužívaš v súvislosti s podnikaním. Ak samozrejme nebudú mať nejaký dôvod ??
    s4rl4t4n Predpokladam, ze dovod nebude, ale zaroven viem, ze stale sa da vyrobit, ak bude niekto potrebovat. No a co v hypotetickej situacii, ze by som si chcel kupit nieco na sukromne ucely (t.j. opat to nebude ako naklad), ale pouzijem na to peniaze z oboch uctov. To je ok?
    s4rl4t4n A este jedna podotazka: Ako velmi "podozrivy" je pravidelny vklad hotovosti na ucet?
    veronikasad chceš ho robiť kvoli poplatkom za vedenie účtu ?
    s4rl4t4n Nie nie, je to sucastou povodnej otazky: Pravidelne dostavam v hotovosti nejake peniaze a nechce sa mi ich v hotovosti aj drzat, ked ich neminiem. Nie je to za sluzby, uz vobec nie podnikatelske, je to "len tak" - ale to "len tak" by som aj tak radsej nikomu nevysvetloval.
    veronikasad a míňať ich budeš výberom bankomatovou kartou na súkromné účely? Lebo aby sa ti potom nestalo, že ak budeš mať zmluvu s účtovníkom na položky, vyjde ťa to oveľa drahšie ako keby si ich mal na samostatnom účte.
    avalik no ak bude mat policia alebo DU nejake podozrenie, tak budu skumat povod penazi ci na sukromnom ci na firemnom ucte a potom budes musiet vysvetlovat "len tak" ... pre poriadok vo financiach si na ucely podnikania zaloz samostatny ucet a ten nahlasis na DU
    s4rl4t4n Samostatny ucet fakt nie je problem. Ale z toho co tu tak citam, je idealny scenar toto: Mat 2 ucty, osobny a "podnikatelsky," pricom ten podnikatelsky vyuzivat len na prijmy a obratom z neho vsetky prostriedky preposielat na osobny a tam uz si robit co chcem. Je to tak? Tie peniaze sluzia len mne, nikoho neplanujem zamestnavat alebo tak.
    veronikasad na tom podnikatelskom by si si mal nechať euráčiky na odvody a dane, ostatné môžeš po presune míňať na súkromnom účte. Pochopil si to správne.
      zbaliť

    Moze byt problem so sukromnymi peniazmi zivnostnika?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.