Zavrieť

Porady

Povinnosť podať dodatočné priznanie k DPH

Zistili sme , že vplyvom zaokrúhľovania bolo chybne podané DP a KV DPH. Rovnako bola takto odvedená aj DPH. Po oprave dokladu bola suma odpočítanej dane vyššia o 0,1 eur. Čiže správna daňová povinnosť je nižšia o 0,1 Eur. Zaúčtovali sme to na neuplatnenú DPH.Urobili sme dodatočný KV so správnymi údajmi. Dodatočné DP sme neposielali, keďže vyšla daň nižšia oproti riadnemu DP a odvedenej dani. Teraz ale čítam Zákon o správe daní a tam je v par.15 ods. 3 uvedené, že:


(3) Ak v odseku 5 nie je ustanovené inak, dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný podať do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zistí, že
a) daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená; rovnako daňový subjekt postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
b) daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
c) daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.

Z písmena b) mi vyplýva, že dodatočné priznanie mám podať aj vtedy, ak sú nesprávne v DP uvedené údaje z prijatých plnení a to bez ohľadu na to, či je daň. povinnosť z dodatočného nižšia, alebo vyššia.

Je teda v tomto prípade povinnosť podať dodatočné DP DPH?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Aj keď je to smiešna sumička, ale tak ako píšeš, údaje v DP majú byť správne a úplné, preto by som radšej podala aj DDP k DPH.

    Povinnosť podať dodatočné priznanie k DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.