Zavrieť

Porady

Aké odvody sa platia pri pracovnej asistencii

Chcel by som sa opýtať, resp. poradiť ohľadom vykonávania pracovnej asistencie invalidnému podnikateľovi a to hlavne čo sa týka odvodových povinností zo strany podnikateľa ako aj asistenta, kedže zmluva je uzatvorená podľa občianskeho zákonníka a ten nerieši tieto veci. Nie je mi známe čo je povinný odviesť SZČO a čo asistent, nakoľko sa jedná o príjem. Nikto mi zatiaľ nevedel dať relevantnú odpoveď, ani pracovníci úradu práce. Ďakujem za prípadne postrehy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Peter_L Ďakujem za odpoveď, škoda že to tam nie je napísané "po lopate", ale je potrebné si to vyhľadať v zákone. Ešte raz ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter, nečítal si pozorne. Príjem pracovného asistenta je príjmom podla § 6 odst. 2 písm. b) ZoDzP

    Príjmy pracovného asistenta uvedeného v § 59 ods. 2 písm. b) zákona o službách zamestnanosti dosahované z vykonávania činnosti pracovného asistenta a príjmy pracovného asistenta podľa § 59 ods. 2 písm. c) zákona o službách zamestnanosti, ktorý nie je zamestnanec sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov (stanovisko MF SR č. MF/011933/2009-721 zo dňa 4.3.2009).
    Peter_L Ak som to správne pochopil tak príjem z osobnej asistencie sa podľa zákona o DzP zahŕňa do základu pre výpočet dane. Opravte ma ak sa mýlim.

    Aké odvody sa platia pri pracovnej asistencii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.