Zavrieť

Porady

DPH z energií

Zdravím, opakovane sa vraciam k otázke ohľadom dph z faktúry za energie. Bolo mi poradené, že ak si neuplatňujem dph z energií, tak dph patrí do VOZD. Z FS mi práve odpovedali že nie tá patrí do VNZD. ( som platca dph, prenajímam preistory bez dph, v prenájme je zahrnutá aj platba za energie). Viem že sa opakujem, ale FS ma pomýlila, pretože Tweety mi poradila inak a myslím, že dobre. Môže mi na to niekto reagovať? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Môžeme len dohadovať, ako bola položená otázka na FS a aká bola odpoveď od nich. Však prilož kompletné znenie otázky i odpovede.
    lotina Dobre, otázka znela : Som platca DPH, prenajímam priestory na základe zmluvy bez DPH , kde je zahrnutá platba za prenájom vrátane energií. Faktúry za energie sú vyčíslené aj s DPH, kde si ale neuplatňujem tú DPH. Čiže nerobím vyúčtovaciu faktúru nájomcom. patrí celá faktúra do VOZD, alebo DPH do VNZD?

    Odpoveď z porady : DPH do VOZD
    Odpoveď z FS : DPH do VNZD.

    Doteraz som sa riadil podľa rady z porady, teraz som v pomykove.
    marjankaj Problém môže byť znenie faktúry.
    Ak je na faktúre vyčíslená spotreba energie, tak by mala byť s DPH.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §19/3
    (3) Daňovými výdavkami sú aj
    k) daň z pridanej hodnoty
    2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) okrem dane z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na hmotný majetok a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5 písm. c),

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    DPH za energie je vo fa vyčíslené. Ten kto fa vystavil DPH musel odviesť a ty si mala nárok na odpočet. Ak si sa ho dobrovoľne vzdala, nie je to VOZD.
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    juzek691 On sa nevzdal DOBROVOĽNE, ale v zmysle zákona, ktorý mu neumožnil pýtať si DPH
    Jarka 1 Pozrela som aj iné príspevky zadávateľky a až teraz som pochopila, že ona nie je nájomník, ktorý dostal fa za nájom + energie s vyčísleným DPH. Vychádzala som z tejto situácie.
    lotina ano, ja som prenajímateľ, ale stále neviem ako to spravím s tou dph.
    juzek691 neviem čo ti presne napísali z FS, ale mala by si sa riadiť zákonom ako napísala marjankaj
    karakul ... však doplnila v zadaní:
    "Odpoveď z FS : DPH do VNZD."
    marjankaj Nie je podstatná odpoveď ale otázka. Píše že prenajíma na základe zmluvy. A potom zase o faktúre. Ak je na faktúre zvlášť prenájom a zvlášť služby, tak služby by mali byť s DPH.
    lotina Ale asi som sa nejako zle vyjadril. Ja prenajímam na základe zmluvy, v ktorej je uvedené : platba za prenájom je vrátane energií. Ale mne príde faktúra od ZSE, sú to zálohové platby, týkajú sa toho prenajatého priestoru, ktoré ja uhrádzam. A z takejto faktúry si neuplatňujem dph. Ja nerobím nájomcom žiadne faktúry.

    Ak sa neviem dobre vyjadriť ospravedlňujem sa.
    marjankaj No záleží od toho ako tvoju otázku pochopili na FS.
    Bez presného znenia otázky a odpovede sa ťažko k tomu vyjadriť.
    karakul ... no asi sa naozaj nevieš dobre vyjadriť.
    lebo je rozdiel medzi "platba za prenájom je vrátane energií" a cenou za prenájom - to veru nie je to isté. Pre posúdenie režimu DPH spôsob úhrady je nepodstatný.
    točíme do dokola vyše tri hodiny a nebol si schopný dať ani presnú citáciu tvojej otázky a odpovede z FS
    lotina no neviem ako to pochopili, ale ja som položil otázku tak ako som napísal aj tu. Takže čo s tou dph z dodanej faktúry od SZE? mám ju dať do VOZD, alebo nie? Ďakujem za ochotu pomôcť, som otravný, ale skúste byť tolerantní. Ďakujem
    marjankaj prilož tú zmluvu.
    lotina ale ak niekto nechce, nemusí mi odpovedať, ja som doteraz čerpal z porady a ľudia sú tu veľmi ochotní pomôcť, ale ak niekoho otravujem, mrzí ma to.
    marjankaj Bez toho aby niekto videl tú zmluvu, sa asi nedá vyjadriť.
    lotina V zmluve - podotýkam, že ju robila realitka - sú vety :

    Zmluvné strany sa dohodli na nájomnom vo výške 270 eur/ mesiac, vrátane energií. V cene nájmu je zahrnutá dodávka el.energie, vody tepla . Potom sú tam klasické body, ako práva a povinnosti...atď.

    No a mne ako prenajímateľovi prídu zálohové faktúry za elektriku od ZSE a ja si neuplatňujem DPH, pretože je takáto zmluva s nájomcom.

    Ja neviem čo mám ešte k tomuto prípadu napísať. Ďakujem
    Jarka 1 Nájomné faktúruješ komplet vrátane energií bez DPH. Nevyčísluješ zvlášť energie. Podľa zákona ti preto nevznikne nárok na odpočítanie DPH z energií prostredníctvom podania DP DPH. Zákon to neumožňuje a preto cena energií vrátane DPH je daňovým výdavkom a celá ide do nákladov.

    Presne ako ti marjankaj vyznačil červeným v jeho odpovedi: nemáš nárok a preto je DPH daňovým výdavkom.
    lotina Super, takto mi to radila aj Tweety, že celá suma na faktúre od ZSE ide do VOZD, teda aj DPH. Takže nie ako mi písali z FS. Takže ak je faktúra za elektriku 120 eur ( základ 100, DPH 20 ) celých 120 si dávam do VOZD. Mooooc dík.
    marjankaj No možno to treba účtovať takto:
    základ dane ako službu a DPH ako ostatné.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.