Zavrieť

Porady

výška výživného

Rada by som vedela ako upraviť výšku výživného pre dieťa ktoré ide študovať na vysokú školu, teda má už možnosť ako iní privyrábať si na štúdium sám. Žijeme v spoločnej domácnosti s priateľom ktorý má túto vyživovaciu povinnosť, som na materskej s dvoma deťmi, na účtoch sme v povolenom prečerpaní, splácame úver a leasing. Zdá sa mi 200 EUR dosť v tejto situácii. Ako postupovať? Vopred ďakujem
veronikasad Prepáč, zdá sa mi nefér žiadať o zníženie výživného len preto, že vysokoškolák si môže privyrobiť. Nepíšeš o veku Vašich detí, veď to aj dieťa tvojho priatela by mohlo povedať, že ty nemusíš byť na RD do troch rokov veku dieťaťa - a môžeš ísť pracovať.
veronikasad Náklady vysokoškoláka sú podstatne vyššie ako náklady stredoškoláka. Prax býva často opačná, že nástupom na VŠ je požiadavka na zvýšenie výživného ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vyska vyzivneho zavisi od prijmu priatela, nie od prijmu dietata.
    Dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodica a nastupom na vysoku skolu sa naklady deti skor zvysuju ako znizuju.
    Ak sa priatelovi nezmenil prijem, tazko mu sud znizenie vyzivneho v takomto pripade priklepne.

    Nepises, aky ma priatel prijem, posudzujes len vysku vyzivneho ako takeho.
    Uver a leasing ani neber do uvahy.
    Povies niektoremu zo svojich deti, ze ma jest menej, kedze splacate auto na leasing?
    bubkoch vela nepresnosti v tvojom prispevku ...

    Vyska vyzivneho zavisi nielen od prijmu ale aj od NUTNYCH VYDAVKOV priatela

    a co je hlavne: sud pri rozhodovani o ZMENE vyzivneho posudzuje ZMENU pomerov od posledneho stanovenia vyzivneho ...
    takze to ci sa povinnemu nezmenil prijem NIE JE podstatne, ak sa mu podstatne zmenili VYDAVKY ...
    ivka70 Ano, uznavam, je tam vela nepresnosti.
    Bol to hlavne pokus vysvetlit zadavatelke, ze tak ako sa na vyzivne pozera, to nie je celkom spravny uhol pohladu.

    Ak priatel zaraba 2000 EUR v cistom, ma 3 deti (otazne je, ci jeho priatelka je vyzivivanou osobou), a jeho nevyhnutne vydavky na byvanie a stravu su 1000 eur, tak stale ostava na kazde dieta 300 EUR, pricom vo vyssom veku byva vyzivne posudzovane vyssie - vzhladom na vyssie naklady. Cize 200 EUR je v takomto pripade stale stale pod hranicou mozneho vyzivneho.

    Aby sa potom pri ziadosti o znizenie vyzivneho necudovali, ze sud posudi zmenu pomerov na strane vyzivovaneho dietata a vyzivne este zvysi.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Môže podať návrh,ale výsledok mnohokrát závisí od sudcu ako posúdi vyváženosť životnej úrovne rodiča s oprávnenými nákladmi dieťaťa.
    http://www.najpravo.sk/rodinne-pravo...or-navrhu.html

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    zavisi od toho kedy bolo naposledy stanovene vyzivne a ako sa odvtedy zmenili pomery ...
    ak 200 € bolo stanovenych PREDTYM ako priatelovi pribudli 3 nove vyzivovacie povinnosti (ty a 2 deti), tak sanca na znizenie sa rovna istote ... ak ten uver je hypo na nehnutelnost v ktorej mate trvaly pobyt tak sud pri znizení zohladni aj tento výdavok ...
    treba dat navrh na sud, prilozit doklady (rodne listy, prijem, atd) a cakat na pojednavanie a rozhodnutie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.