Zavrieť

Porady

Danový bonus

Zdravim, mam taku otazku moji rodičia tento rok vstupili do dôchodku , ked ešte robili danový bonus na dieta ( čiže mna) poberak otec živnostnik. Ale kedže teraz idu do dôchodku zanika mi narok na tento bonus? Ja som zamestnany na dohodu o brigadnickej činnsoti a každy rok podávam DP za učelom vratenia danoveho preplatku, možem využivať ja tento bonus nejako? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak otec splní hranicu príjmu za tento rok - tak bude mať nárok na DB.

    Ak by potom neskôr nemal príjem a obidvaja rodičia budú len poberateľmi dôchodku - a nebude teda DB - potom je možné poberať príplatok k prídavku na dieťa. samozrejme - nezaopatrené dieťa.
    vybavuje sa na UPSVaR

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Nie, na DB majú nárok pracujúci rodičia.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... a otec odchodom do dôchodku už nebude živnostník?

    "Dôchodca a uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa

    Ak dôchodca poberal v roku 2014 zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 2 112 eur alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 2 112 eur a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, môže si na toto vyživované dieťa uplatniť daňový bonus v ročnej výške 256,92 eura (12 x 21,41) resp. vo výške za počet mesiacov, v ktorých sa považovalo dieťa za vyživované (nezaopatrené).

    Do príjmov na uplatnenie daňového bonusu sa nezahŕňajú tzv. pasívne príjmy napr. príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, príjem z predaja nehnuteľnosti, príjem z vyplatenia podielového listu."

    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...DanovehoBonusu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.