Zavrieť

Porady

ŠTUDENT ??? HODIN MOŽE PRACOVAŤ ?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím o rýchlu radu - má Dohoda o brigádnickej práci študenta hodinové obmedzenie? - má dohodu len u mňa, študuje VŠE.
moc ďakujem
Usporiadat
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Dohoda o brigádnickej práci študentov má hodinové obmedzenie 100 hodín u jedného zamestnávateľa v kalendárnom roku. Pozri Zákonník práce § 227.
Pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rozsah práce nesmie prekročiť polovicu stanoveného týždenného prac.času v prepočte za celé trvanie dohody a kalendárny rok. Pozrite zákonník práce § 227 odseky 2 a 3. Odsek 1 si radšej nevšímajte, druhá časť vety uvedená v odseku 1 je zmätočná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 26.10.04 at 08:48
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jozef Mihál
Rozsah práce nesmie prekročiť polovicu stanoveného týždenného prac.času v prepočte za celé trvanie dohody a kalendárny rok. Pozrite zákonník práce § 227 odseky 2 a 3. Odsek 1 si radšej nevšímajte, druhá časť vety uvedená v odseku 1 je zmätočná.
vďaka, ale ozaj neviem - pozrela som si ten § ak dobre rátam tak 1/2 týž. prac. času je najviac 5 x 4 = 20 hodín x 4 týždne je už 80 hodín/ mesiac - a ak bude u mňa robiť 3 mesiace tak to má už nad 100 hodín - takže neplatí to obmedzenie 100 hodín/ rok u jednej firmy???

moc ďakujem - asi mi to dnes nepáli
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Tak ako píše p. Mihál, druhú časť vety si nevšímaj. Hovorí len, že môžeš uzavrieť DoBPŠ so študentom aj na jednu hodinu, nič viac, nič menej. Max. je to polovica týždenného pracovného času. Táto polovica sa nekontroluje zakaždým, len raz na konci.
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

Dohodu o brigadnickej praci študentov moze zamestnavateľ v pripade, ze predpokladany rozsah prac nepresiahne 100 hodin v roku.
Na zaklade dohody o brigadnickej praci študentov nemôže študent vykonávať
práce v rozsahu prekračujúcom v priemere 1/2 určeného týždenného pracovného času. Moze napr. v jednom týždni (pri 40 hod/týždeň= prac. čas)
odpracovať 10 hod a druhý týždeň 30 hod priemer 20 hod/týždeň.

Ak však presiahne predpokladaný rozsah prác doporučujem uzavrieť "DOHODU O VYKONANÍ PRáCE. v tomto prípade nesmie predpokladaný rozsah prác(aj študenta) PRESIAHNUť 300 HODíN.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ja to chápem opačne ako MMM. ...môže uzatvoriť, aj keď nepresahuje 100 hodín... keby tam nebolo slovíčko "aj", chápal by som to rovnako ako MMM. Ale slovíčko "aj" mi hovorí, že môže uzavrieť dohodu aj na menej ako 100 hodín.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ja to chápem rovnako ako Riči. Aby som tu napísal niečo, čo túto diskusiu pohne ďalej, tak jedna rada k dohodám o BPŠ (aj keď mám pocit, že tak ako sa už táto téma na Porade najmenej 3x preberala, tú radu som už niekde napísal):

Keď môžete, uzatvorte so študentom dohodu na celý rok, aj keď fakticky prácu bude pre Vás robiť povedzme len 3 mesiace. Limit uvedený v § 227 ods.2 je totiž braný za celý kalendárny rok. Pri dohode na papieri trvajúcej celý rok, potom môže študent odpracovať u Vás cca 1040 hodín za kalendárny rok (52 týždňov krát 40 hodín deleno 2), a ZP bude dodržaný.
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

S tým , že na menej ako 100 hodín súhlasím, ale na 1040 hodín???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, študent môže odpracovať slovom Jedentisícštyridsať hodín za kalendárny rok. A to u každého zamestnávateľa, s ktorým má dohodu uzatvorenú na celý kalendárny rok.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 26.10.04 at 11:47
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Keď môžete, uzatvorte so študentom dohodu na celý rok, aj keď fakticky prácu bude pre Vás robiť povedzme len 3 mesiace. Limit uvedený v § 227 ods.2 je totiž braný za celý kalendárny rok. Pri dohode na papieri trvajúcej celý rok, potom môže študent odpracovať u Vás cca 1040 hodín za kalendárny rok (52 týždňov krát 40 hodín deleno 2), a ZP bude dodržaný.[/QUOTE]
tááák a začneme sa tuším vadiť - mne sa páči najviac tento výklad , má logiku !! - ale je zauímavé ako všelijako to mpžno pochopiť - ale čo spraviť aby to bolo OK - nemali ste niekto už kontrolu na Birgádnikov???? - ako sa k tomuto staviali???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sway, zdravíčko.
Aký asi môže byť iný výklad toho slovíčka "v priemere" v § 227 ods.2 prvá veta ?
V januári odrobí 0 hod, vo februári 0 hod atď. v júli 200 hod, v auguste 200 hod, v septembri 200 hod, v októbri 0 hod atď. Spolu 600 hod čo je v priemere menej ako...atď.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
dodbr,dobre, už mlčím - dík moc - ja vždy len pre istotku...
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Presne, ako píše p. Mihál. My tiež pri DoBPŠ dodržiavame max. 20hod./týždeň.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

MMM
Dohodu o brigadnickej praci študentov moze zamestnavateľ v pripade, ze predpokladany rozsah prac nepresiahne 100 hodin v roku.
Na zaklade dohody o brigadnickej praci študentov nemôže študent vykonávať
práce v rozsahu prekračujúcom v priemere 1/2 určeného týždenného pracovného času. Moze napr. v jednom týždni (pri 40 hod/týždeň= prac. čas)
odpracovať 10 hod a druhý týždeň 30 hod priemer 20 hod/týždeň.

Ak však presiahne predpokladaný rozsah prác doporučujem uzavrieť "DOHODU O VYKONANÍ PRáCE. v tomto prípade nesmie predpokladaný rozsah prác(aj študenta) PRESIAHNUť 300 HODíN.
Nie v prípade, že predpokladaný rozsah prác nepresiehne 100 hodín v roku, ale AJ V PRÍPADE, keď predpokladaný rozsah práce nepresahuje 100 hodín.
Tá veta je v zákone úplne zbytočná, ale zákonodarcom sa asi páčila, tak ju tam dali.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Škoda, že som neuzavrela so študentom jednu dohodu, ako píšete, na celý rok. Teraz pokaždé musím vymýšľať nový druh práce, ktorú má vykonať, i keď robí to isté. Že vraj dohody nemôžu byť u jedného študenta na tú istú prácu. Je tak? Zatiaľ sa riadim tým, čo mi povedala účtovníčka. Ozaj, musím mať ku každej dohode, i keď ich je viac na jednu osobu, to 4-stranové tlačivo, na základe čoho mu uplatním nezdaniteľnú čiastku?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Podľa textu súdim, že si so študentom uzavrela Dohodu o vykonaní práce, lebo vtedy je to dohoda na určitú činnosť (jednorázovú), preto musíš meniť predmet práce. Je to aj pri ostatných dohodároch, ktorí nie sú študentami :-)
To štvorstranové tlačivo je platné od dňa podpisu dovtedy, kým ti nenahlási, že už si nechce (alebo nemôže) uplatňovať nezdaniteľnú časť. Ak pracuje iba u teba a pracuje dlhšie obdobie, tak na celé toto obdobie postačí jedno vyhlásenie (to je to štvorstranové tlačivko) :-)
Pekný deň
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

evelien
Škoda, že som neuzavrela so študentom jednu dohodu, ako píšete, na celý rok. Teraz pokaždé musím vymýšľať nový druh práce, ktorú má vykonať, i keď robí to isté. Že vraj dohody nemôžu byť u jedného študenta na tú istú prácu. Je tak? Zatiaľ sa riadim tým, čo mi povedala účtovníčka. Ozaj, musím mať ku každej dohode, i keď ich je viac na jednu osobu, to 4-stranové tlačivo, na základe čoho mu uplatním nezdaniteľnú čiastku?
Ak sa Ti jedná o študenta, tak už najbližšie uzatvor DoBPŠ a nedávaj ďalšiu dohodu o vykonaní práce. A čo sa týka dohody o vykonaní práce, nikde nie je povedané že v ďalšej dohode nemôže mať rovnakú prácu, ale dohoda je vždy uzatváraná na konkrétnu pracovnú úlohu, nie na prácu na neurčito, resp. neobmedzene. Znamená to, že ak v januári potrebujete aby Vám stolár opravil nábytok, dáš mu dohodu o vykonaní práce - stolárske práce na 10 hodín (môžeš aj špecifikovať ako stôl, stolička...) a v marci sa Vám opäť nejaký nábytok pokazí, nenapíšeš mu elektrikárske práce, ale opäť stolárske.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

vladan
Podľa textu súdim, že si so študentom uzavrela Dohodu o vykonaní práce, lebo vtedy je to dohoda na určitú činnosť (jednorázovú), preto musíš meniť predmet práce. Je to aj pri ostatných dohodároch, ktorí nie sú študentami :-)
To štvorstranové tlačivo je platné od dňa podpisu dovtedy, kým ti nenahlási, že už si nechce (alebo nemôže) uplatňovať nezdaniteľnú časť. Ak pracuje iba u teba a pracuje dlhšie obdobie, tak na celé toto obdobie postačí jedno vyhlásenie (to je to štvorstranové tlačivko) :-)
Pekný deň
Nie-nie, uzavrela som s ním DoBPŠ. Vďaka, už som múdrejšia a môžem poučiť aj našu účtovníčku
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Ja by som len doplnil, že v zákone písaných 100 hodín je relikvia viazanosti na 100 hodín bývalej dohody o vykonaní práce, keď vtedajšia dohoda o pracovnej činnosti mohla existovať aj keď nepresahovala 100 hodín.

V súčastnosti už takýto údaj vôbec neexistuje a preto je totálne metočný. Ak bude niektorá novela upratovať ZP, dúfam, že to vyhodia. Väčšina mzdárova a manažérov to chápe nesprávne a považuje to za maximálnu hranicu (čo ani nemá žiadnu logiku podľa platného, hoci nezmyselného znenia).
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Pán Mihál, Váš výklad k BPŠ a možnosti odpracovať 1040 hod.ročne sa mi veľmi páči a keď čítam ZP tak sa mi zdá logický, ale obávam sa, že na naše zákony nemôžeme s logikou ekonómov. Čo na to MPSVaR a inšpektoráty práce?
Pozdravujem vás
PS: ľutujem, že som nečítala vaše skoršie príspevky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať