Zavrieť

Porady

opravné položky

pohľadávka splatná v roku 2011,
doteraz neboli tvorené OP, spoločnosť ktorá dlhuje je v konkurze.
Je potrebné tvoriť teraz OP?
5 komentárov     zbaliť
pisty01 prihlasila spolocnost svoje pohladavky do konkurzu?
na-ta ano ale ešte v roku 2012,
len sa tam menili správcovia konkurz.
a v r. 2014 mi dali potvrdenie že ich evidujú. Majetok tam nie je, takže uspokojená spoločnosť určite nebude. Len neviem čo ďalej.
pisty01 skuste pozriet nasledovne linky:
https://podpora.financnasprava.sk/in...9-polo%C5%BEky

https://www.financnasprava.sk/_img/p...ohladaviek.pdf
na-ta Našla som toto:
otázka.
Môžeme tvoriť OP k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurze aj v zdaňovacích obdobiach nasledujúcich po zdaňovacom období, v ktorom bol vyhlásený konkurz a pohľadávka prihlásená ?
Odpoveď
OP k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurze a reštrukturalizácii sú daňovým výdavkom počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené. Zákon určuje len počiatočné zdaňovacie obdobie, od ktorého sa vytvorené OP uznávajú za daňový výdavok. To znamená, že OP sa môžu tvoriť aj postupne, priebežne v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, najneskôr do skončenia konkurzu.
Ako by ste si ho vysvetlili, pretože dookola ich čítam. Len som chcela vedieť či môžem tvoriť napr. aj v r. 2015 v 100% výške, či nebude už premlčaná, prosím poraďte. Neviem sa z toho vysomáriť.
pisty01 mozete prosim napisat datumy. Splatnost pohladavky, datum vstupu do konkurzu, datum uznania pohladavky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    opravná položka sa tvorí ak je predpoklad, že pohľadávka už nebude zaplatená.... ak je veľmi pravdepodobný predpoklad, že pohľadávka nebude zaplatená, tak by som opravnú položku vytvorila.....
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    na-ta určite nebude, vzhľadom na to že firma nemá majetok, ktorý by postačil na uspokojenie. V usmernení FS som sa dočítala že najneskôr do ukončenia konkurzu, tz. že aj v r. 2015, ale neviem či by bola aj daňovo uznaným výdavkom, keď sa doteraz netvorili.
    na-ta niektoré sú daňovo uznané a niektoré nie, tak teraz neviem ako je to správne.
    JAJA11 opravná položka je daňovo uznaná, ak je to viac ako 1080 dní v 100 % výške ..... ak po konkurze budete mať potvrdenie o nevyplatení pohľadávky, budete ju môcť odpísať, pričom opravnú položku zrušíte.... v nákladoch bude v tomto roku, pri odpise to už neovplyvní daňový základ.... (ak skončí konkurz v tomto roku, tak opravnú položku už nebude potrebné tvoriť, ale budete môcť pohľadávku len odpísať ....)
    opravnú položku môžete tvoriť v ktoromkoľvek roku vo výške podľa zákona, ak ste doteraz netvorili, môžete si dať do nákladov teraz v plnej výške.... tvoriť opravnú položku nie je povinnosť, je to možnosť a vy sa môžete rozhodnúť, kedy ju vytvoríte.... Je tam síce podmienka, že ak viete, že pohľadávka nebude zaplatená, máte tvoriť opravnú položku.... len sa asi ťažko dokáže, kedy ste vedeli s určitosťou, že pohľadávka nebude uhradená.... ak budete tvrdiť, že ste si mysleli, doteraz, že pohľadávka bude uhradená v plnej výške a preto ste netvorili opravnú položku, tak vám to asi ťažko dokážu, že to tak nebolo....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.