Zavrieť

Porady

Min.mzda 1.10.04

Dobry den, potrebujem poradit s min.mzdou od. 01.10.04
Ak ma zamestnanec hlavny pr. pomer a pri tom ma prac.zmluvu na kratsi prac.cas plati aj pre neho minimalna mzda t.j.3 500,-, alebo moze mat aj nizsi mesacny zaklad.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pri kratšom pracovnom čase vymeriavací základ zodpovedá mzde za kratší pracovný čas.
    Inými slovami, pokiaľ jeho mzda za kratší pracovný čas spľňa zákon o min.mzde, nie je problém s vym.základom - je "rovný" mzde.

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    p.Mihál môžete to napísať pre mna trochu zrozumitelnejšie? Dnes v tomto lejaku mi to vôbec nemyslí.
    Dakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tu v Ružinove neprší a myslí nám to zrejme preto lepšie.
    Takže po lopate.

    Sociálne poistenie.

    § 138 ods.12 písm. c) zákona č.461/2003 Z.z.:

    Vymeriavací základ je mesačne najmenej...
    ...suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa osobitného predpisu

    Zdravotné poistenie.

    § 13 ods.10 zákona č.273/1994 Z.z.:

    Vymeriavacím základom zamestnanca, ktorý má kratší týždenný pracovný čas podľa osobitného predpisu, 13haa) je mzda zodpovedajúca tomuto kratšiemu pracovnému času.

    (podobne to bude i podľa nového zákona o zdravotnom poistení platného od 1.1.2005)

    Na účel sociálneho i zdravotného poistenia je teda vymeriavacím základom zamestnanca, ktorý má kratší pracovný čas, jeho mzda.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 26.10.04 at 11:30

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    All a Tebe šlo o minimálnu mzdu, alebo o vymeriavacie základy? Ak o minimálnu mzdu, tak vychádzaj z hodinovky - tá nesmie byť nižšia ako 37,40 Sk/hod.

    All je offline (nepripojený) All

    All
    Ide mi o prac.zmluvu na krat.pr.cas, cize 1/2 je 3250,- / Tam hore som sa pomylila/.
    Prik. zamestnanec-hlavny pr.pomer. brutto 20000,-. Kratsi prac. cas. brutto 3100,- /.
    Teraz neviem co mam urobit od 01.10. Mozem mu nechat 3100,- alebo mu musim zvysit na 3250,-.
    diky

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak ten kratší pracovný čas je presná polovica fondu prac. času (čiže ak máte 40 hodinový týždenný a on bude mať 20 hodinový), musíš mu zvýšiť na tých 3.250,-Sk. A on vykonáva práce zaradené v prvom stupni náročnosti práce? Ak nie, musiš mu mzdu upraviť podľa koeficienta v § 120 Zákonníka práce. Napr. ak v treťom stupni s odpracuje 20 hodín týždenne, dáš mu 1,4 násobok min. mzdy, čiže 1,4 násobok 3.250 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.