Zavrieť

Porady

otázka ohladom PN

som na invalidnom dôchodku od roku 2013 mám 45 percent ,marodovala som 3 mesiace mám (SM) a nemenovaná pani doktorka z komisie ma dala vypísať z marodky ,nastupila som do novej práce a tam som odrobila dva dni,pretože som dostala nový atak a tak ma museli hospitalizovať v nemocnici tym som začala novu PN no teraz nemám nárok na PN ,takže pre dva dni v práci som prišla o svoju marodku,má s tým niekto skúsenosti a nevedel mi poradiť?Ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
ivka70 A preco nemas narok na PN? Aku si mala zmluvu v praci?
1zuzana22 dohodu
1zuzana22 a pani doktorka s komisie povedala (smiešnu vec),že s touto diagnozou nemôžem marodovať,že mi vyplácaju smiešnych 100 eur invalidný dôchodok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    1zuzana22,
    no kedže si ID, a mala si len dohodu o pracovnej činnosti ... tak tým za teba nie sú odvádzané odvody na nemocenské poistenie a ani na poistenie v nezamestnanosti , a detto ani odvody do ZP ... práve z toho titulu, že si na ID.
    Tým pádom nárok na platenú PN nemáš.

    Ale ak máš dosť dní poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch... tak sa môžeš prihlásiť na dobrovolné poistenie v SP .. a nárok na PN ti vznikne práve z tohoto poistenia, nakoľko si len na čiastočnom nie plnom ID.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    1zuzana22 Ďakujem za radu
    Xanti Nemáš začo, ale túto PN čo máš neplatenú musíš ukončiť, ak by si chcela mať dalšiu platenú, samozrejme ak splňaš podmienky.
    1zuzana22 jasne že ju ukončím a pôjdem na dobrovolne poistenie lebo podmienky splňam,ešte raz ďakujem
    Xanti Tak som rada, že som ti to objasnila ako to s tebou je. Skoré zlepšenie zdravotného stavu prajem.
    1zuzana22 Ďakujem velmi pekne.
    Katy a R zuzanka - len nezabuúdaj na to, že o potrebe DPN rozhoduje lekár - ľahko sa napíše, že ukončiť DPN a potom znovu sa dať vypísať - je to teória , prax môže ... ???
    1zuzana22 To som pochopila,len ja som bola na PN s mojou diagnózou a dr.Slivkova ako posudkový lekár trvala na ukončení PN.Môj zdravotný stav nebol na toľko v poriadku,aby som mohla nastúpiť do práce. Po dvoch dňoch som sa ocitla v nemocnici,a bolo mi povedané,že nemám nárok na peňažnú PN z dôvodu neodpracovania 90 dní medzi PN.Takže,teraz som PN bez nároku na financie z PN.
    Katy a R tento dôvod, čo si napísala (o tých 90tich dňoch),je blbosť!.. ale ozaj sa ťažko radí - vidím, že nemáš prehľad, a keby si aspoň dala všetky potrebné údaje. (pozri si zák o SP) ... ktovie ako to presne je?
    A to, že o potrebe DPN rozhoduje lekár - to je fakt, s ktorým nič nenarobíš. (súd??)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ale pre dva dni v práci si určite neprišla o "maródku" ??
    Ak máš riadnu zmluvu (PP) - tak máš nárok na dávku.
    Ak si sa zamestnanla tak - že nemáš nemocenské poistenie - tak ani dávka nemôže byť .
    Samozrejme - lekár rozhoduje o tom, či je potreba DPN
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    1zuzana22 mám dohodu pracujem v chranenej dielni a čo sa týka lekárky ktorá ma dala vypísať ,to radšej nekomentujem,keby som sa mala dobre tak áno,ale táto choroba je nevyspytatelna a nikdy neviete čo s vami bude a naozaj som sa necitila dobre až to na mňa prišlo
    Katy a R neviem, akú máš dohodu??? - ale ako ID nemáš platené NP - tak lekár s tým nič nemá (sama si s tým súhlasila a podpísala dohodu). aj keď by ťa vypísal - dávka nebude.
    1zuzana22 mám dohodu o pracovnej zmluve
    VERONIKA6 Môže byť dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti. Dohoda o pracovnej zmluve nie je.
    1zuzana22 je to dohoda o pracovnej činnosti,ďakujem opravujem sa
    Poola Dočasná pracovná neschopnosť nemôže byť vystavená na tú istú diagnózu, na ktorú bol priznaný invalidný dôchodok.
    1zuzana22 Len mne sa dosť pohoršil zdravotný stav,no nerozumiem tomu ako je to
    Xanti Poola,
    prepáč a odkiaľ máš túto informáciu, že PN nemôže byť vystavená na tú istú diagnozu na ktorú má ID...

    Podla toho čo píšeš, by to znamenalo.... Som zamestnaná, som ID s niečím a pohorší sa mi táto moja choroba a napr. ma hospitalizujú, no kedže nemôžem byť vypísaná na PN tak ležím v nemocnici a pracujem či ako si to myslela ...? Lebo logicky mi to čo si napísala príde ako riadna sprostosť.
    Poola Xanti,
    čítala som to pred časom na internete, pokúsim sa to nájsť. Muselo to ale niekedy byť v platnosti. Inak vďaka za správu že je to aktuálne somarina, sama som z toho bola v duchu šokovaná. ps: So zadávateľkou som na jednej lodi a týmto pádom sa mi uľavilo, vlastne ďakujem aj ja za vysvetlenie problému.
    Katy a R Poola - nemýľ si to s DPN počas vybavovania ID - zadávateľka je na ID dávnejšie - už od roku 2013!
    Xanti Poola,
    ako ja nebudem hladať zákony, idem podľa toho ako mi káže rozum, a nemyslím, že také čosi niekedy bolo v platnosti.
    Ale zase § sú pokrútené, a aj u veľa báb som sa stretla, s otázkou mám nárok na materskú vezmú mi ID .. lebo tiež niekde to čítali napr.
    Katy a R tipujem, že toto má na mysli ... ? - keď sa žiada o ID - viď NÁROK NA VÝPLATU http://www.socpoist.sk/1202-menu/1288s#Nárok
    Xanti Zrejme áno... si šikovná.
    Poola pekny den, z tohoto sa mi to podarilo pamatat:
    http://peniaze.pravda.sk/dochodok/cl...rok-na-peenku/
    mili73 Príjemný deň prajem, ak môžem pridať príspevok - na stránke soc.pisťovne som našla i túto odpoveď: http://www.socpoist.sk/2127-menu/554...ium=all&page=2 ...
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.