Zavrieť

Porady

Môže zamestnávateľ manipulovať s celou mojou dovolenkou?

Dobrý deň,

Pre údajný nedostatok práce nám zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky – ½ dňa až do odvolania.
1.) Chcem sa spýtať, či je nejako limitované, koľko mi môže dovolenky takto nariadiť? V zákonníku práce som našla, že zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie max. 2 týždňov, ale to sa týka celodennej dovolenky. Voľakedy platilo, že zamestnávateľ môže manipulovať iba s polovicou dovolenky, platí to ešte?
2.) Keď som v jeden deň bola u lekára (strávila som po vyšetreniach celý deň), môžem si uplatniť celodenný paragraf, keď máme nútené poldňové dovolenky?
3.) Dovolenka sa ráta na ½ dňa a celý deň. Keď je viac roboty, sme nútení ostať hodinku, dve dlhšie a ísť potom na dve hodiny dovolenky domov. Potom to tak aj počítajú v mzde. Smie sa to takto deliť?

Podotýkam, oznam o nútenej dovolenke nám prišiel 10 minút pred koncom pracovnej doby a platilo to hneď na ďalší deň (žiadne oznámenie 14 dní vopred).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. kde si to nasla v ZP? Take nieco tam urcite nie je. zamestnavatel moze (a musi) planovat celu dovolenku zamestnanca.
    2. ak je naplanovana dovolenka, prerusuje ju len PN, ale prekazka v praci na strane zamestnanca nie )paragraf)
    3. nie

    S tym oznamenim den dopredu ste nemuseli suhlasit. V takom pripade by vam zamestnavatel musel dat prekazku v pracu na strane zamestnavatela, platenu priemernou mzdou (alebo 60% ak mate dohodnute s odbormi).

    Nemate odbory? ak ano, rieste to cez ne alebo cez zastupcu zamestnancov.
    Ak nie, musite sa branit. kludne sa obratte na inspektorat prace s takymto dotazom.

    Radka08 je offline (nepripojený) Radka08

    Radka08
    Ja si myslím, že minimálne na tom paragrafe by sa s ním dalo dohodnúť. Že na ten deň, kedy potrebuješ ísť k lekárovi ti preruší čerpanie dov. a uzná paragraf. Veď jemu by to mohlo byť v podstate jedno.

    Tak ako píše Ivka, zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dov..

    V § 111 ods. 5 Zákonníka práce sa píše, že Čerpanie dov. je zamestávateľ povinný oznámiť z-covi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom z-ca. Tak toto evidentne porušil, ale zasa, vy ste nemali podpísať súhlas
    ivka70 "Ja si myslím, že minimálne na tom paragrafe by sa s ním dalo dohodnúť. Že na ten deň, kedy potrebuješ ísť k lekárovi ti preruší čerpanie dov. a uzná paragraf. Veď jemu by to mohlo byť v podstate jedno."
    to dsa myslis, jemu to jedno byt nemoze a nie je, dovolenku musi planovat a toto mu planovanei dovolenky nariusa.
    a z praxe: je vela expertov, ktori v ramci setrenia dovolenky cez celozavodnu dovolenku "navstivia" alebo si zozenu potvrdenia na 4-5 dni od lekara. Kam by zamestnavatel takto prisiel? Kedy by si splnil zakonnu povinnost naplanovat im tieto dalsie dni dovolenky? Najma vo vyrobnych podnikoch to nie je take jednoduche. A preto to aj riesi Zakonnik prace tym, ze 'paragraf" dovolenku neprerusuje.
    ivana.rakoska ďakujem za odpovede
    uvidím, ako to nakoniec všetko dopadne...

    PS: podpísať súhlas :-D? nám to prišlo mailom oznam, že na druhý deň sa tak pracuje a bodka, viac sa nerieši, nikto sa nič nepýta...slovenská pracovná realita

    Môže zamestnávateľ manipulovať s celou mojou dovolenkou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.