Zavrieť

Porady

Stalo sa mi že som si účtovne nevšimol že som v 6/2014 prekročil obrat na DPH

celý problém je v tom že podla výkladu zákona chápem že musím doplatiť DPH za 12 mesiacov ... cca 10000 euro .... 80% nákupov je od plátcov DPH / realne len mzdové náklady su mimo / ... mne sa zdá je to okradnutie ak som nútený platiť DPH aj z tých nákupov kde už bola od dodávateľov DPH uhradená .... Viete poradiť ?
Naposledy upravil j.sch : 12.06.15 at 03:55
marjankaj Mesiac 6/2015 ešte neskončil. Či???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Papierniková je offline (nepripojený) Papierniková

    Papierniková
    logo
    TACOS s.r.o.
    Ak zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň a túto žiadosť nepodala resp. ju podala oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, zákon o DPH v § 69 ods. 13, § 55 ods. 3, § 78 ods. 9 a § 85f ods. 1 upravuje povinnosti a práva tejto zdaniteľnej osoby za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom DPH. Za nesplnenie registračnej povinnosti daňový úrad uloží pokutu v zmysle zákona č. 563/2009 Z.z o správe daní (daňový poriadok).

    Obdobie, v ktorom tuzemská zdaniteľná osoba mala byť platiteľom dane, je definované v § 55 ods. 3 zákona o DPH. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie za platiteľa dane.

    Ak tuzemská zdaniteľná osoba nepodala žiadosť o registráciu alebo podala žiadosť o registráciu oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, je zdaniteľná osoba povinná odviesť daň na výstupe z dodávok tovarov a služieb, pri ktorých jej vznikla daňová povinnosť v tomto období. Uvedenú povinnosť upravuje § 69 ods. 13 zákona o DPH.

    Odpočítanie dane
    Okrem povinnosti odviesť daň z tovarov a služieb za obdobie, v ktorom osoba mala byť registrovaná pre daň, zákon o DPH v § 55 ods. 3 priznáva osobe, ktorá mala byť platiteľom dane aj právo na odpočítanie dane z prijatých tovarov a služieb od platiteľa dane za toto obdobie.
    Okrem toho si táto osoba môže odpočítať daň z majetku, ktorý nadobudla pred registráciou, v zmysle § 55 ods. 1 zákona o DPH.

    Podanie daňového priznania
    Zdaniteľná osoba podáva za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane, jedno daňové priznanie – tzv. mimoriadne daňové priznanie v zmysle § 78 ods. 9 zákona o DPH. Na prvej strane daňového priznania zdaniteľná osoba pri zdaňovacom období označí len kalendárny rok, v ktorom podáva toto mimoriadne daňové priznanie. Mimoriadne daňové priznanie je povinná zdaniteľná osoba podať do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň alebo do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba si nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň.

    V mimoriadnom daňovom priznaní uvedie zdaniteľné obchody, pri ktorých jej vznikla povinnosť odviesť daň v zmysle § 69 ods. 13 zákona o DPH a zároveň si môže uplatniť odpočítanie dane z prijatých tovarov a služieb od platiteľov za toto obdobie v zmysle § 55 ods. 3 zákona o DPH resp. odpočítanie dane z tovarov, ktoré nakúpila ešte pred obdobím, v ktorom mala mať postavenie platiteľa dane, ak tieto tovary dodala v období, v ktorom mala mať postavenie platiteľa dane a daň z dodania týchto tovarov odvádza podľa § 69 ods. 13 zákona o DPH v mimoriadnom DP.

    Ak výsledkom mimoriadneho daňového priznania je vlastná daňová povinnosť (riadok 31 daňového priznania), je zdaniteľná osoba povinná túto daň zaplatiť v lehote na podanie tohto mimoriadneho daňového priznania.
    Ak odpočítanie dane v mimoriadnom daňovom priznaní prevyšuje daň, ktorú jej osoba povinná platiť, nejde o nadmerný odpočet. Daň, ktorá prevyšuje splatnú daň, daňový úrad vráti po vykonaní daňovej kontroly v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Suma dane predstavujúca prevýšenie odpočítanej dane nad daňou, ktorú je osoba povinná platiť, sa uvádza v daňovom priznaní v riadku 31 (vlastná daňová povinnosť) so znamienkom mínus.

    zdroj : https://podpora.financnasprava.sk/18...-registrácia
    Naposledy upravil Papierniková : 12.06.15 at 06:23

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    janka67, Ing. Ľubomír Janoška, maped, veronikasad, wirgi, bea, karakul, andyka 26
    8

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Podľa § 4zákona o DPH Zdaniteľná osoba, ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 Eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety. Čiže ak si v 06/2015 dosiahol daný obrat, do 20. 7. si podať na DÚ žiadosť o registráciu platcu DPH.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka už sa zadávateľ opravil, že prekročil obrat minulý rok, v 06/2014
    Ludmiiilka súhlasím, ale on ma napísané že 06/2014 -
    kn-alka ... opravil to, pôvodne mal písané 06/2015
    Ludmiiilka Aha, ja som si otázku prečítala až dnes a už po oprave, takže preto som to poznamenala
      zbaliť

    Stalo sa mi že som si účtovne nevšimol že som v 6/2014 prekročil obrat na DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.