Zavrieť

Porady

Splácanie pôžičky spoločníka výberom z firemného účtu

Spoločník, ktorý je zároveň aj konateľom, poskytol v roku 2011 svojej SRO pôžičku. Postupne si ju spláca z firemného bankového účtu výbermi hotovosti z bankomatu. Vzťahuje sa aj na tieto výbery obmedzenie o platbách v hotovosti do 5000 EUR ?
ďakujem za pomoc
Naposledy upravil tina.mm : 17.06.15 at 13:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Nesleduje sa "ročne" ale "jeden právny vzťah":

    § 6

    (2) Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.


    takže ak poskytol len jednu pôžičku nad 5000 €, tak ani jedna splátka nemôže byť v hotovosti, peniaze si môže previesť na svoj účet a zo svojho účtu nech si vyberá z bankomatu kedy chce a koľko chce
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tina.mm Nevzťahuje sa na tieto výbery výnimka, keď je to síce v hotovosti ale z bankového účtu?
    avalik ostatné platby robíte tiež tak, že tomu komu u koho máte nejaký záväzok dáte do ruky kartu, PIN a nech si ide vybrať z bankomatu?
    tina.mm Samozrejme, že nie. Ide iba o konateľa, ktorý si vyberá peniaze v hotovosti z účtu.
    Len som chcela vedieť, či sa na tento konkrétny prípad nevzťahuje výnimka. Toto som našla, len neviem, či sa to týka aj splácania pôžičky výberom z bankomatu.

    Zákon presne vymedzuje výnimky, v ktorých prípadoch sa môže vykonať platba v hotovosti presahujúca stanovený limit. Ide o tieto prípady:

    pri poskytovaní platobných služieb, poštových služieb a poštového platobného styku, (vloženie hotovosti na účet, výber hotovosti z účtu,
    marjankaj No to som zvedavý ako to účtujete.
    tina.mm Dala som to ako 365/221.
      zbaliť

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    No to sú zvláštne predstavy najmä čo sa týka pohybu v účtovníctve ve´d ti nemôže sedieť ani banka ani pokladňa, z 221 sa peniaze v hotovosti nedajú vybrať a je absolútne jedno či ti ch dá pracovníčka pri prepážke alebo vypľuje bankomat, len z 211. teda ich musíš ich najprv dostať do pokladne asi takto 261/221 a potom 211/261 a až potom 365/211 a k tomu vyhotovíš VPD, podotýkam že neriešim hotovostný výber nad 5000,- len správnosť zaúčtovania
    tina.mm OK, ďakujem za rady.
    pavol54 čo som chcel odpovedať tak som napísal

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... no v každom prípade "Na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté pri poskytovaní platobných služieb, poštových služieb a poštového platobného styku, sa zákaz nevzťahuje." ... z materiálu FRSR

    Splácanie pôžičky spoločníka výberom z firemného účtu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.