Zavrieť

Porady

plna invalidita

Ahojte,

studoval som nejake prispevky ale nanasiel som odpoved na dve otazky

1) ak robi na dohodu invalida je mu mozne odobrat invalidku
2) vznikne mu povinnost platit z prijmov na dohodu odvody okrem dani?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

    Veronika R
    Vladimír Ozimý
    Ahojte,

    studoval som nejake prispevky ale nanasiel som odpoved na dve otazky

    1) ak robi na dohodu invalida je mu mozne odobrat invalidku
    2) vznikne mu povinnost platit z prijmov na dohodu odvody okrem dani?


    Aj invalidný dôchodca má možnosť pracovať. Pokiaľ bude pracovať na základe dohody o vykonaní práce, nemá dôvod prísť o invalidný dôchodok. Ten sa neposudzuje na základe príjmu. Má naň nárok z dôvodu invalidity. To že je schopný si zarobiť je jeho plus.
    Zamestnávateľ za nehoplatí momentálne len úrazové poistenie vo výške 0,8% a zo mzdy mu zrazí po odpočítaní odvodov daň vo výške 19%.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no a prave o tie odvody mi ide ked je na dohodu tak do socialky predsa neplati a na zdravotne si to dohodar zuctovava sam...ale v zakone som nikde nenasiel plneho invalidu tak to beriem klasika ak neprekroci 1/2 uhrnu min. miezd tak nemusi si platit ani na zdravotne alebo ako.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Veronika R
    Aj invalidný dôchodca má možnosť pracovať. Pokiaľ bude pracovať na základe dohody o vykonaní práce, nemá dôvod prísť o invalidný dôchodok. Ten sa neposudzuje na základe príjmu. Má naň nárok z dôvodu invalidity. To že je schopný si zarobiť je jeho plus.
    Zamestnávateľ za neho platí momentálne len úrazové poistenie vo výške 0,8% a zo mzdy mu zrazí po odpočítaní odvodov daň vo výške 19%.
    Oprav si príspevok, pretože odvody sa z dohody neplatia.
    človiečik Vladimír Ozimý
    teraz som pozeral paragraf 11 nooo plny invalida s dochodkom ak ma prijem na DVP spada pod paragraf 11 ods 2 a nech pozeram ako pozeram nie je tam nijake obmedzenia na prijem tak bude platit zdravotne aj z prijmu mensi ako 1/2 uhrnu min. miezd?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Vladimír Ozimý
    teraz som pozeral paragraf 11 nooo plny invalida s dochodkom ak ma prijem na DVP spada pod paragraf 11 ods 2 a nech pozeram ako pozeram nie je tam nijake obmedzenia na prijem tak bude platit zdravotne aj z prijmu mensi ako 1/2 uhrnu min. miezd?
    Ale podľa § 11 ods. 8 písm. b) je platiteľom za poberateľa dôchodku štát. Takže platí preňho to, čo aj pre poberateľov starobných dôchodkov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.