Zavrieť

Porady

Vytvorenie novych parciel

Prosim, potrebujem poradit. Mame 3 parcely, ktoré každá ma viacerých spoluvlastníkov. Jedna velka parcela ma 15000m, dalšia ma 2500m a dalšia 60m. Tieto parcely sa vzajomne prekryvaju a nedaju sa urobit z nich pásy. Je možné z týchto 3 parciel urobit napr. novych 6 parciel? Každá by tým pádom vyšla nad 2000m. Stačí k tomu novy geometricky plán + podpisy všetkých?
dakujem srdečne
marjankaj To sú poschodové parcely?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Čo to znamená, že sa prekrývajú? Parcely sa nemôžu prekrývať, parcely majú presne určené hranice - odtiaľ potiaľ je jedna parcela a potom je druhá. Asi si myslela, že spolu susedia.

    Teoreticky to možné je. Otázne je, akého druhu je to pôda (orná pôda? záhrady? ) a či tam nie sú nejaké obmedzenia. Pokiaľ nemeníš druh pozemku, tak na to stačí geometrický plán. Tam sa ale budú asi meniť aj vlastnícke pomery, pretože dôjde k prerozdeleniu vlastníctva. Aj toto budete musieť nejako zakomponovať do návrhu na kataster. Že kto bude koľko a v akom pomere vlastniť na novovytvorenej parcele.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bianka117 Prekryvanim som myslela, ze keby sa to rozdelilo medzi všetkých tak na jednom pase su 3 parcely, čize potrebujeme vytvorit novu jednu na pas z tých troch.
    marjankaj Tak tomuto rozumiem ešte menej.
    Chobot Ani ja tomu nerozumiem. Napíš názov katastra a čísla tých parciel, nech to pozriem na mape.
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Áno, z týchto parciel môžeš urobiť podľa dohody spoluvlastníkov také parcely o nových výmerách na akých sa dohodnete. Predpokladám, že parcely susedia vedľa seba. V prvom rade si musíte objednať geodeta, ktorý urobí nové zameranie podľa Vašej objednávky. Na základe vypracovaného geometrického plánu - tých nových parciel sa vypracuje aj zmluva, asi kúpnopredajná na vysporiadanie sa medzi spoluvlastníkmi a návrh vkladu do katastra. Na základe predloženého GP, KZ a návrhu na vklad, kataster zapíše nové parcely a k nim prisluchajúcich vlastníkov. To značí, že každý vlastník bude mať svoju dohodnutú novú parcelu napísanú na svojom LV. v podiele 1/1, nové parcelné číslo, aj novú výmeru pozemku.
    A s prístupovou spoločnou cestou k novým pozemkom počítate? Lebo po novom zameraní každý vlastník by sa mal na svoju nehnuteľnosť aj dostať, či už peši, alebo autom.
    Nie je to jednoduchá a lacná záležitosť, tak si to poriadne prever aj na príslušnom mestskom, či obecnom úrade, SSE, SEVAK, plynárne, či na pozemkoch nie sú vodovodné potrubia, plynové, atď, ktoré by mohli v budúcnosti obmedzovať vlastníka. A vôbec preveriť si, či je to zaujímavá lokalita sa púšťať teraz do tých zmien, alebo to počká. Viac informácií sa dozvieš na kompetentných úradoch, ktorí majú s týmto do činenia, tam sú na to skúsení odborníci.
    bianka117 vdaka za fundovanu odpoved.

    Vytvorenie novych parciel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.