Zavrieť

Porady

kniha záväzkov a pohľadávok

Dobrý deň,
účtujem v JÚ a chcem sa spýtať či musím vypisovať aj knihu pohľadávok a záväzkov, ak áno zapisujú sa do nej prijaté a vydané faktúry a ich úhrady?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katka10 je offline (nepripojený) Katka10

    Katka10
    Áno , musíš viesť evidenciu záväzkov a pohľadávok .
    Do záväzkov zapisuješ došlé faktúry a pri ich úhrade zapisuješ aj dátum úhrady .
    Do pohľadávok zapisuješ odoslané faktúry ...tiež i dátum úhrady .

    Pri účtovaní do peňažného denníka zostatok záväzkov a pohľadávok úhradou znižuješ .

    Pozri Zákon o účtovníctve § 15

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzana29
    Dobrý deň,
    účtujem v JÚ a chcem sa spýtať či musím vypisovať aj knihu pohľadávok a záväzkov, ak áno zapisujú sa do nej prijaté a vydané faktúry a ich úhrady?
    Ďakujem
    Áno, tieto knihy sú potrebné, áno zapisujú sa aj fa aj úhrady záväzkov a pohľadávok.

    zuzana29 je offline (nepripojený) zuzana29

    zuzana29
    takže aby som to zhrnula pri začiatku účtovania v JÚ potrebujem, ak nemám PC, peňažný denník, tlačivá na vydané faktúry, knihu záväzkov a pohľadávok, knihu prijatých a vystavených faktúr (pracujem ako obchodný zástupca) na začiatok by to malo stačiť?

    Katka10 je offline (nepripojený) Katka10

    Katka10
    zuzana29
    takže aby som to zhrnula pri začiatku účtovania v JÚ potrebujem, ak nemám PC, peňažný denník, tlačivá na vydané faktúry, knihu záväzkov a pohľadávok, knihu prijatých a vystavených faktúr (pracujem ako obchodný zástupca) na začiatok by to malo stačiť?
    Popravím ...a/potrebuješ tlačivá faktúr
    b/Knihu záväzkov
    c/Knihu pohľadávok
    d/Peňažný denník

    Ak vystavíš fa tak ju zapíšeš do Knihy pohľadávok.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzana29
    takže aby som to zhrnula pri začiatku účtovania v JÚ potrebujem, ak nemám PC, peňažný denník, tlačivá na vydané faktúry, knihu záväzkov a pohľadávok, knihu prijatých a vystavených faktúr (pracujem ako obchodný zástupca) na začiatok by to malo stačiť?
    Ešte aj pokladničné doklady na prijaté a vydané hotovostí.

    jhugo je offline (nepripojený) jhugo

    jhugo
    Mám prosbičku, ku koncu minulého roku som si založil živnosť, stiahol som si program JÚ OBERON a zistil som, že po ukončení roku 2005, alebo vlastne po zadaní roku 2006 mi v peňažnom denníku začal program pracovať "od nuly" napriek tomu, že mám peniaze na účte v banke i v pokladni a pri uzávierke roku 2005 to je uvedené. Je pravda, že mi účtovnítvo moc nehovorí, poradí mi niekto?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    jhugo
    Mám prosbičku, ku koncu minulého roku som si založil živnosť, stiahol som si program JÚ OBERON a zistil som, že po ukončení roku 2005, alebo vlastne po zadaní roku 2006 mi v peňažnom denníku začal program pracovať "od nuly" napriek tomu, že mám peniaze na účte v banke i v pokladni a pri uzávierke roku 2005 to je uvedené. Je pravda, že mi účtovnítvo moc nehovorí, poradí mi niekto?
    Ja síce Oberon nepoznám , ale predpokladám , že sa spravila nejaká chyba pri prechode do roku 2006 .Vo väčšine prípadov zostatky ako je pokladňa,BÚ, sklad ,záväzky,pohľadávky - SW prenesie , ale treba ich zakliknúť .

    Odporúčala by som nahodiť ručne počiatočné stavy .
    Nakoniec , ak niekto v tomto SW pracuje , tak postup napíše.

    jhugo je offline (nepripojený) jhugo

    jhugo
    Ďakujem Zite, nahodil som to ručne, ale aj tak by som prijal radu, kde som spravil chybu

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    jhugo
    Mám prosbičku, ku koncu minulého roku som si založil živnosť, stiahol som si program JÚ OBERON a zistil som, že po ukončení roku 2005, alebo vlastne po zadaní roku 2006 mi v peňažnom denníku začal program pracovať "od nuly" napriek tomu, že mám peniaze na účte v banke i v pokladni a pri uzávierke roku 2005 to je uvedené. Je pravda, že mi účtovnítvo moc nehovorí, poradí mi niekto?

    jhugo , rozbaľ JÚ,klikni na "FIRMA" z ponúkaných možností zadaj obdobie - ponúknu sa ďalšie 4 možnosti .Ty si vyber prevod počiatočných stavov
    - môžeš tak urobiť aj teraz a prenesú sa Ti zostatky pokladní,BÚ,knihy cenín. Len zadaj v následnej ponuke správny rok,z ktorého chceš zostatky preniesť .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.