Zavrieť

Porady

Zrážky zo mzdy §551 OZ

Prosím o radu, z f. Pohotovosť prišla žiadosť o vykonanie zrážok zo mzdy, priložená je dohoda o zrážkach zo mzdy podpísaná daným zamestnancom. Pohotovosť sa odvoláva na §551 obč. z. podľa ktorého je zamestnávateľ povinný zrážať túto zrážku. V danom prípade však ide o zamestnanca, ktorý už má zrážané takéto tri zrážky, ktoré prišli skôr ( všetko od nebankovýcg subjektov - pôžičky) a keby že mu zrazím aj túto zrážku tak zamestnancovi ostane menej ako základná suma, ktorou je 60 percent zo životného minima na l plnoletú FO - som si to našiel, že pod túto hranicu by žiaden zamestnanec nemal s výplatou ísť. Na druhej strane sa bojím, že keď zrážku nezrealizujem, tak aby si to Pohotovosť nezačala vymáhať od zamestnávateľa. Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    smajercik je offline (nepripojený) smajercik

    smajercik
    Zrážky zo mzdy za zrážajú v poradí podľa dátumu doručenia. Vždy sa zo mzdy zráža 1/3, nakoľko podľa zákona je suma, ktorá je nepostihnuteľná. Zrážky zo mzdy vo výške 2/3 sa vykonávajú v prípade prednostnej pohľadávky, čo z nebankovky nie je. Z toho, čo píšeš vyplýva, že zrážku mu vykonávaš, takže nebankovke Pohotovosť treba napísať list, v ktorom im oznamuješ, že vykonávaš zrážky a táto je v poradí. Keď mu vyrovnáš predchádzajúce, táto príde na rade.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bazil Prepáč, trošku nerozumiem, tie tri predchádzajúce zrážky zamestnancovi zrážam ďalej a tú poslednú od POhotovosti vykonám až keď tie predchádzajúce budú splatené? ( tie budú splatené po 2 rokoch, takže to sa POhotovosť načaká)
    smajercik Áno, ale im to písomne musíš oznámiť a pri tých troch predchádzajúcich si treba dať pozor, aby zostala zachovaná nepostihnuteľná čiastka pre zamestnanca a vyživovanú osobu.
    smajercik Nemáš za čo.
    bazil Dobrý deň, dodatočne ešte jedna prosba, dnes mi zamestnanec oznámil, že po konzultácii s mediátorom ten sa vyjadril, že takéto zrážky som vôbec nemal zrážať a že stačí ak mi dotyčný zamestnanec dá žiadosť o skončenie zrážok a ja to musím akceptovať. Tak to samozrejme trošku so mnou zamávalo, ale nech tu pozerám po porade všade sa dočítavam, že ako zamestnávateľ som mal a mám naďalej povinnosť tieto zrážky zrážať. Prosím ubezpečte ma, že je to skutočne tak a niet sa čoho báť. 100 x vďaka
    bazil Prosím , vie niekto poradiť?
      zbaliť

    Zrážky zo mzdy §551 OZ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.