Zavrieť

Porady

Platene / neplatene volno

Ahoj,

pri sudnom pojednavani ked som ucastnikom konania - navrhovatel alebo odporca - rozvod, v praci mam narok na platene volno alebo neplatene?

Ked mi to ma sud zaplatit, ako poziadat sud o vyplatenie mzdy alebo je to automaticke?

Dakujem pekne.

S.
Naposledy upravil slovakiamail : 30.06.15 at 04:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nárok na platené voľno podľa § 136 nemáš. Nie je to úkon vo verejnom záujme, ani občianska povinnosť.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonávať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytuje zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak iný osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak (§ 136 ods. 1 Zákonníka práce).

    To znamená, ako je vyššie uvedené, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi len pracovné voľno, a to bez náhrady mzdy, cestovné a ušlú mzdu poskytne zamestnancovi súd v podobe svedočného. Zamestnávateľ na tento účel poskytuje len údaje pre výpočet svedočného. Zamestnanec sa tlačivom preukáže jednak na ospravedlnenie svojej neprítomnosti v určený deň a jednak na poskytnutie údajov na jeho odškodnenie z dôvodu činnosti svedka, ktoré potvrdí súdu zamestnávateľ.

    DOPLNENIE :

    V prípade, že ste účastníkom súdneho konania, musíte platiť súdny poplatok (pokiaľ nie je daný dôvod na oslobodenie alebo Vám prizná oslobodenie súd na základe Vašej žiadosti), trovy dôkazov, máte výdavky na cestovné, z dôvodu účasti na pojednávaní Vám zamestnávateľ kráti mzdu, platíte advokáta, ktorého ste si zvolili, aby Vás zastupoval (okrem prípadu, ak Vám ho ustanoví súd) a podobne. Všetky tieto výdavky predstavujú trovy konania. Každý účastník platí trovy konania, ktoré vznikajú jemu osobne, a trovy svojho zástupcu. Za určitých podmienok máte právo na náhradu týchto trov, to znamená, že protistrana Vám tieto výdavky zaplatí.
    Naposledy upravil buchač : 30.06.15 at 05:26
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    slovakiamail ... ked som ucastnikom konania? Som navrhovatel alebo odporca.

    Nie som svedok.
    buchač Doplnený príspevok
    slovakiamail Kazdopadne dakujem za snahu a chut pomoct.

    Ako ziadat nahradu mzdy pocas casu na pojednavani?

    Ziadat na sude, ale ako?

    Poziadat o to na pojednavani, je na to extra formular alebo ?

    Ziadat moze kazdy alebo zalezi na nieco?
    veronikasad chceš aby ti trovy platila manželka ?
    slovakiamail Trovy konania nemusi, len mi ide o nahradu mzdy.
      zbaliť

    Platene / neplatene volno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.