Zavrieť

Porady

reťazovité uzatvorenie DOBPŠ

Prvá dohoda o BPŠ bola uzatvorená 11.7.2014 do 31.8.2014. Ďalšia hneď od 1.9.2014 do 30.9.2014, ďalšia od 1.10.2014 do 31.10.2014 a posledná od 1.11.2014 do 31.10.2015. Mal zamestnávateľ po každej dohode odhlásiť brigádničku a znova prihlásiť? Pretože v SP figuruje len jedna prihláška a to od 11.7.2014 a tým pádom dnes by mala končiť, lebo končí rok a keďže ju chce zamestnávať aj ďalej, tak dnes odhlásiť a od zajtra prihlásiť? Neviem, čo s tým, ak ju mal pri každej dohode odhlasovať a prihlasovať.
Ďakujem za skoré reakcie, pretože dnes to musím vyriešiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Kedze ste neuzatvarali dodatky k prvej dohode, tak kazda jedna dohoda je samostatny pravny vztah a mali byt samostatne prihlasky aj odhlasky. Odporucam komunikovat so SP a dat to do suladu so zakonom.

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    Citujem SP:


    Koniec roka nie je dôvod na ukončenie poistenia dohodára, ak dohoda trvá ďalej
    19.12.2014

    Pri osobách, ktoré majú uzatvorenú niektorú z foriem dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru platí to, čo pri každom inom zamestnancovi. Zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť ich v Sociálnej poisťovni do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia vopred, najneskôr pred začatím výkonu práce a odhlásiť ich najneskôr deň po skončení. Preto ak sa pracovnoprávny vzťah založený na základe dohody nekončí k 31. decembru 2014, neexistuje právny dôvod, aby zamestnávateľ poistenie k tomuto dňu ukončil. To znamená, že ak dohoda trvá napr. od 1. augusta 2014 do 15. marca 2015, zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť a odhlásiť dohodára v lehote ustanovenej v zákone o sociálnom poistení – teda prihlásiť najneskôr pred reálnym začatím výkonu práce a odhlásiť najneskôr 16. marca 2015. Zamestnávateľ preto neposiela odhlášku z poistenia k 31. decembru 2014 a následne neposiela prihlášku 1. januáru 2015. Mal by povinnosť tak spraviť len v prípade, ak by 31. decembra 2014 jeden právny vzťah zanikol a následne 1. januára 2015 nový právny vzťah vznikol.

    V súvislosti s tým Sociálna poisťovňa upozorňuje, že nie je kompetentná vyjadriť sa k samotnému uzatváraniu a trvaniu dohôd mimo pracovného pomeru, uzatvárajú sa v zmysle Zákonníka práce. V samotnej dohode by malo byť koncipované aj určenie príjmu (pravidelný/nepravidelný).



    Koniec roka nie je dôvod na ukončenie poistenia dohodára, ak dohoda trvá ďalej
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avalik Tvoja citovana odpoved je ku koncu kalendarneho roka ... zadavatelka ma na mysli maximalne trvanie dohody 12 mesiacov
    ekofin no veď práve, a čo keby som namiesto tých dohôd urobila dodatky k tej pôvodnej dohode. Dnes ju odhlásim k 10.7.2015, ale prihlášku už musím dať až od pondelka 13.7.2015. Bolo by to tak správne?
    ekofin ešte ma napadlo, že urobím len jeden dodatok, keď končila tá prvá dohoda a dám zmenu doby, na ktorú sa dohoda uzatvára od 11.7.2014 do 10.7.2015. Pôvodne som myslela, že dám zmenu od 1.9.2014 do 31.8.2015, ale to asi nie je správne. Mám v tom zmätok.
      zbaliť

    reťazovité uzatvorenie DOBPŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.