Zavrieť

Porady

Odchod do starobného dôchodku

Dobrý deň, moja otázka je nasl.: Zamestnanec dňa 03.08.2015 dovŕši dôchodkový vek. Podá žiadosť a odchádza do starobného dôchodku, nebude pracovať. Aké povinnosti má firma:
- Treba s ním ukončiť pracovný pomer k 02.08.2015?
- Vyplniť ELDP, poslať do SP, môže firma poslať sprievodný list a ELDP aj so zamestnancom?
- Zamestnanec za august už nebude mať mzdu (vymeriavací základ) lebo 1. a 2. je sobota a nedeľa a vtedy nepracuje. Pravda že?
- Nárok má na odchodné?
S pozdravom a pekný deň.
Naposledy upravil Difi : 06.08.15 at 09:48
ivka70 "Vyplniť ELDP, poslať do SP, môže firma poslať sprievodný list a ELDP aj so zamestnancom?" to ako ze toho zamestnanca pribalis k tym dokumentom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Starobny dochodok nie je dovod na skoncenie PP, na ukonceni PP k 2.8. sa mozete len dohodnut.
    Narok na odchodne je, ak si poda ziadost o dochodok do 7 dni od skoncenia PP.

    Otazka je, ako a kedy realne PP skonci a kedy si ten pracovnik poda ziadost o dochodok.

    On si moze dat ziadost a este 2-3 mesiace pracovat. alebo do konca roka, aby sa mu este rok 2015 pocital do dochodku. rozhodnutie je na nom.
    Ak nema ziadne uspory, z niecoho musi aj zit, kym mu o dochodku rozhodnu.
    Naposledy upravil ivka70 : 16.07.15 at 08:25
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Difi Ďakujem za odpoveď, zamestnanec chce skončiť 02.08.2015 a 03.08.2015 podať žiadosť o dôchodok. On sa
    tak rozhodol. Preto som myslela, že už za august nebude mať VZ.
    ivka70 Bude, lebo mu v auguste vyplatite odchodne, ak uz 3.8. poziada o starobny dochodok. A dovolenku tiez vycerpa do jula?
    Difi Dovolenku vyčerpá, áno odchodné bude mať. Odchodné musím uviesť do ELDP k 02.08.2015, kedy ide žiadať o dôchodok, alebo môžem až koncom augusta, keď už budem mať potvrdenie od SP, že žiadal o dôch.?
    ivka70 https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...97949915,d.d24
    Difi Keďže odchodné bude pracovníkovi preplatené po ukončení prac. pomeru, tým pádom musím ELDP čo vystavujem k 02.08.2015 pre zamestnanca opraviť a poslať do SP už opravený a doplnený s odchodným, alebo mýlím sa, alebo mám oznámiť, že ELDZ predložíme až po vyúčtovaní ? Akceptujú v SP?
    Difi Zamestnanec dovŕši l dôchodkový vek 03.08.2015 a podal žiadosť na SP, SP žiada ELDP, už mám k dispozícii júlovú mzdu, ale augustovú ešte nie. Dovolenku v júli vyčerpal, ale bude mať odchodné. Mám uvádzať do ELDP, alebo nie? Aké odvodové povinnosti vznikajú, odvádza sa z odchodného poistné do SP – ZP, a daň z príjmu na DÚ? V auguste na mzdovom liste nebude uvedená žiadna položka okrem odchodného, vykazujem v Mesačnom výkaze alebo vo výkaze Poistného a príspevkov? Ďakujem, s pozdravom
    veronikasad Odchodné môžeš zamestnancovi vyplatiť až keď budeš mať rozhodnutie o priznaní SD. Vybavenie SD trvá 30-60 kal.dní, takže v mesiaci auguste určite odchodné vyplácať nebudeš, K akému dátumu ste so zamestnancom ukončili prac.pomer ? (zaslali odhlášku do SP)
    Difi Pracovný pomer so zamestnancom sme ukončili 02.08.2015 a do SP bola aj odhláška zaslaná.
    veronikasad 1,-2. bol víkend, tak ELDP vystav ku dátumu ukončenia prac.pomeru. Dovolenku si vyčerpal, alebo mu ju budete preplácať ?
    Difi Zamestnanec dovolenku si vyčerpal, tak v auguste nebude mať žiadnu mzdu, teda VZ, čo by som mala uviesť do ELDP. Ďakujem
    Difi V každom prípade treba rozhodnutie o priznaní SD? Lebo čítala som, že keď zam. dovŕši dôchodkový vek tak automaticky má nato nárok.
    Difi Čo keď rozhodnutie o priznaní SD neodovzdá? Nebudem riešiť odchodné?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Priznanie starobneho dochodku nema vplyv na trvanie pracovneho pomeru. Ak ale zamestnanec chce skoncit PP, tak samozrejme moze - rovnakym sposobom ako iny zamestnanec.

    Odchodne pozri §76a ZP.

    Doplnenie:

    Podla mna, ak PP skoncil 2.8. 2015 a narok na dochodok mu vznikol az 3.8.2015 tak nema narok na odchodne, pretoze PP neskoncil po vzniku naroku na SD:

    § 76a
    (1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok ...
    Naposledy upravil avalik : 06.08.15 at 05:06
    avalik Doplnila som odpoved
    Difi Ďakujem, tak nemám čo riešiť, nato sme ani nemysleli.

    Odchod do starobného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.