Zavrieť

Porady

Virtuálna registračná pokladňa - ako sa účtuje ?

Ako bude vyzerať účtovanie VRP v jednoduchom účtovníctve ?
1. Musia sa robiť uzávierky ? Ak áno, aké ?
2. Je možné vytlačiť hromadný doklad napr. za mesiac, ktorý potom zaúčtujem do peň. denníka, ako príjem za službu v hotovosti ?
3. Aký je rozdiel medzi intervalovou a prehľadnou uzávierkou ?
4. Musia sa robiť tieto uzávierky ? Je to povinnosť ?
5. Ak vyberiem hotovosť z VRP, v peňažnom denníku to môžem zaúčtovať napr. ako výdaj na osobnú spotrebu ?

Prvykrát sa stretávam s pokladňou a mám v tom guláš.
Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Janinkaaa : 21.07.15 at 04:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Virtuálne registračná pokladnica slúži na evidenciu zdanitelných príjmov v hotovosti (tržba za tovar a služby, úhrada faktúr v hotovosti). Všetky účtovné pohyby eviduješ v peňažnom denníku firmy, VRP samostatne neúčtuješ.

    Vo VRP sa nerobia denné uzávierky, preto treba v nej evidovaťč každý výber hotovosti, inak ti pri príp. kontrole nebude sedieť fyzický stav hotovosti s evidenčným. (uzávierky sa nerobia, tak sa denný stav hotovosti nenuluje ako pri ERP)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janinkaaa Veronika: Treba potom raz za čas vybrať hotovosť z VRP ?
    Proste len dám výber z VRP a nič viac už nerobím.
    Ak nemám povinnosť robiť uzávierky k čomu potom slúži vo VRP intervalová a prehľadová uzávierka ?

    Ďakujem.
    veronikasad Nie raz začas, ale každý výber (keď si zoberieš peniaze z tržby) treba zaevidovať, lebo daňoví kontrolori kontrolujú fyzický zostatok hotovosti. Upozorňovali na to na bezplatnom seminári FS, ktorého som sa zúčastnila.
    ninka24 V prípade ak ti pride kontrola musi ti sediet stav hotovosti - teda to co mas zaevidovane vo VRP s tym aku mas realne hotovost. Teda najvyhodnejsie je robit stale vybery hotovosti.
    Janinkaaa Jedná sa o účtovníctvo lekára. Lekár prijme hotovosť od pacienta. Vystaví mu doklad z VRP.
    Za mesiac má napr. 20 takých dokladov.
    Ja ku koncu mesiaca sčítam všetky doklady, ktoré za mesiac vydal a zaúčtujem do peň.den.,ako príjem za službu v hotovosti. A zároveň v ten istý deň vo VRP urobím, že som vybrala hotovosť.
    Môže sa to takto robiť ?

    Ďakujem.
    veronikasad Môžeš, za predpokladu, že lekár má tie platby za celý mesiac v šuflíku
    Janinkaaa Aha - tak je to. Ďakujem Vám všetkým za pomoc.
      zbaliť

    ninka24 je offline (nepripojený) ninka24

    ninka24
    Tiež som hľadala odpovede na presne také otázky ako máš ty, stačí aspoň otvoriť používateľskú príručku a všetko sa dozvieš! https://www.financnasprava.sk/_img/p...podnikatel.pdf
    1. nie nemusia
    2. nie, však každý doklad má svoje číslo
    3. intervalovú urobíš len 72 h spätne
    4.nie
    5. robíš to presne tak ako pri každej inej pokladni
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janinkaaa Ďakujem pekne za odpoveď.
    Janinkaaa Ešte mám jednu otázku k VRP.
    Ak lekár vyberie zo svojho účtu hotovosť (priebežná položka) musím tento vklad zaúčtovať do VRP alebo len do peňažného denníka ?
    Janinkaaa Neporadíte ?
    Nikdy som pokladňu neúčtovala - tak som teraz z toho "jeleň"
    drma To by aj mna zaujimalo. Vdaka vopred za odpoved.
    Žabinka ERP aj VRP slúžia na evidenciu tržieb.. vklad do pokladne z BU nie je tržba.. takže sa neeviduje v ERP alebo VRP.. ale ak chceš, nie je to zakázané..
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...pouzivanie-ERP
    Čo sa rozumie na účely zákona o ERP tržbou:
    Tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby, okrem platby prijatej bezhotovostne prevodom na účet podnikateľa; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Evidencii tržieb v ERP/VRP podlieha aj platba prijatá v hotovosti za účelom úhrady faktúry.
      zbaliť

    Virtuálna registračná pokladňa - ako sa účtuje ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.