Zavrieť

Porady

Ako založiť hudobné vydavateľstvo?

Sme zoskupenie viacerých hudobníkov. Každý robíme svoju hudbu, máme vlastné nahrávacie štúdio. Chceme spoločne založiť vydavateľstvo čisto na našu hudbu ktorú chceme predávať aj elektronicky aj lis cd cez e-shop. Prípadne tričká a pod. z logom kapely. Čo všetko k tomu treba? Stačí mi na to voľná živnosť popri zamestnaní? Aké náklady mi tým vzniknú? (myslím náklady do poisťovní a podobne. O nákladoch na výrobu hudby a nosičov mám prehľad.) Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak je Vas viac, navrhujem formu s.r.o., aby sa na podnikani mohlo kapitalovo zucastnit viacero fyzickych osob. Kedze pises, ze kazdy robite svoju hudbu, tak je Vas asi viac a zdruzenie viacerych SZCO nepovazujem za staste riesenie.
    O zalozeni s.r.o. sa tu toho napisalo uz az-az, ale odporucam zverit to do ruk firme, ktora sa na to specializuje. Je to dokonca aj finance vyhodnejsie, ako to riesit svojpomocne.
    Z hladiska vykonavanych zivnosti (kedze zivnostenske opravnenie musi mat aj sro) su pre Vas najpodstatnejsie nasledovne volne ohlasovacie zivnosti:
    1. Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov (doplnil by som este o audio)
    2. Vydavateľská činnosť (do ktorej patri aj obsahovo vymedzenie cinnosti: Vydávanie hudobnín)
    Naklady na zdravotne poistenie a odvody vznikaju v pripade sro len ak ma spolocnost zamestnancov, alebo vyplaca mzdu, resp. odmenu spolocnikom/konatelom. Z dividend (rozdeleny zisk medzi spolocnikmi) sa plati len zdravotne poistenie.
    Okrem nakladov na vyrobu samotnych nosicov nezabudnut este na superzdruzenie SOZA, kde sa treba registrovat z dovodu k mechanickym pravam.
    Pangy Nechceli sme robiť SZCO na viacerých. Iba na mňa, s tým že ostatní by vydávali svoju tvorbu pod (akoby) mojím vydavateľstvom na základe nejakej zmluvy. Aj v takom prípade je lepšia s.r.o?
    Consultix Tak potom by si musela z prijmov svojho podnikania vysporiadat ostatnych. Ak by oni vykonavali autorsku cinnost a ty vydavatelsku, tak ich dobehne povinnost poistenia. Ty sa tomu tiez nevyhnes, nakolko asi budes mat vyssie prijmy, ako zakonom stanovena hranica na vznik povinneho poistenia.
    Sro je prehladne, spravodlive a aktualne aj ekonomicky efektivne riesenie. Samzorejme to treba zanalyzovat aj z pohladu postavenia ostatnych dotknutych osob (su zamestnani? vykonavaju inu zarobkovu cinnost? atd...)

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Môj názor je, aby sa neplatili odvody duplicitne, ísť cez právnickú osobu, možno SRO. Všetky náklady súvisiace s dosahovaním príjmov môžu byť daňovými výdavkami. Inak predmety činnosti sú to voľné, určite malobchod veľkoobchod, sprostredkovanie.. Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov , Diskotekárska činnosť, Ozvučovanie a osvetľovanie kultúrnych, spoločenských a športových podujatí + ktoré by ste ešte zvážili

    Ako založiť hudobné vydavateľstvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.