Zavrieť

Porady

Predlženie materskej

V septembri mi končí MD, dieťatko bude mať tri roky. Odchádzame do podnájmu na 6-7 mesiacov a ja nedokážem zosúladiť autobusovú dopravu, dcérkinu škôlku a moju prácu. Môžem požiadať majiteľa o predlženie materskej kým nám skončí podnájom? Môže,alebo ma nemôže prepustiť? Ako mám postupovať s úradmi pri predlžení materskej.Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Alivia
    ak ukončím prac.pomer dohodou, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?
    UP neskúma dôvod skončenia prac.pomeru, podmienku 730 dní poist. v nezamestnanosti splňaš, preto ti vznikne nárok. Jej výšku však vieš značne ovplyvniť čerpaním, resp. preplatením časti dovolenky, na ktorú ti počas MD a RD vznikol nárok . Doplň presné obdobie MD a RD

    Nekonči pracovný pomer posledným dňom rodičovskej dovolenky. Mesiac vopred oznám zamestnávatelovi ukončenie RD (nie prac.pomeru) k 13.9.2015 a požiadaj o čerpanie dovolenky 14.9. a týmto dňom ukonči pracovný pomer dohodou. Ostatnú dovolenku ti zamestnávatel preplatí pri skončení prac.pomeru.
    Naposledy upravil veronikasad : 11.08.15 at 11:01
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Alivia Dieťa sa narodilo 13.9. 2012, takže MD začala od tohto dátumu, ale od februára 2012 som ostala na rizikovom,takže som brala nemocenskú.Neviem dátum kedy začala RD.
    veronikasad Potrebujem presné dátumy začiatku MD a RD, inak sa nárok na dovolenku vypočítať nedá. Dieťa sa naradilo redčasne, keď tvrdíš že MD začala narodením dieťaťa ? (nástup na MD je 6-8 týždňov pred predpokl.termínom pôrodu)
    Alivia MD od 25.7.2012-19.3.2013....RD 20.3.2013-13.9.2015. Ďakujem veľmi pekne
    veronikasad spočítaj ešte pracovné dní PN-ky (vrátane sviatkov). Dovolenka za rok 2012 sa ti bude krátiť z titulu PN-ky o 1/12 ročného nároku, ak PN trvala aspoň 100 prac.dní.

    Za rok 2013 vznikol nárok na dovolenku za odpracované dni = 2/12 ročného nároku.
    veronikasad doplnila som odpoveď
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Matersku nepredlzis.

    § 166
    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

    Poziadat majitela? Snad zamestnavatela, ci?

    Mozes poziadat o upravu pracovneho casu

    Úprava pracovného času
    § 164
    (1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
    (2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
    (3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

    Ano, ak nenastupis po RD do prace, moze ta prepustit.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tvojou povinnosťou je mesiac vopred písomne oznámiť zamestnávatelovi ukončenie rodičovskej dovolenky. Ak dieťa nemá zdravotné problémy a nepožiadala si UPSVaR o prehodnotenie zdravotného stavu, tvoja RD končí dovšením troch rokov veku dieťaťa.
    Môžeš požiadať o neplatené volno na dobu 6-7 mesiacov, ale zamestnávatel nemusí tvojej žiadosti vyhovieť.

    Počas RD sa na teba vzťahuje zákaz výpovede, pracovný pomer môžeš ukončiť dohodou - v tom prípade ale nemáš nárok na odstupné, ak o ukončenie prac.pomeru budeš žiadať ty.

    Počas RD si bola poistená v nezamestnanosti, preto ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti. Poberá sa 6 mesiaov a možno po dohode so zamestnávatelom by to bolo jedno z riešení, namiesto neplateného volna.

    Predlženie materskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.