Zavrieť

Porady

Do ktorého obdobia mám zadať storno faktúru u platcu DPH v JÚ k faktúre z 1/2015 vyhotovenú v 7/2015?

Neviem, či mám storno fa antidatovať na obdobie 1/2015 a podať dodatočné DP DPH, alebo z júlovým dátumom a podať DP za 7/2015. Ide o duplicitnú faktúru, ktorá nebola odberateľovi doručená. Chyba pri vyhotovovaní faktúr.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emma01 je offline (nepripojený) emma01

    emma01
    Pokiaľ neopravuješ základ dane v zmysle § 25 zákona o DPH (a duplicitné vystavenie faktúry v § 25 definované nie je) , mal by si podať DDP.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Duplicitu by som vystornovala do januára s tým, že podáš DDP, veď si takto za rovnaké dodanie zaplatil 2x dph.
    Tomy Ďakujem za odpovede. Ešte jedna otázka. Odvedenú DPH mi vrátia na účet, alebo ju mám považovať za preddavok ako pri nadmernom odpočte?

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Antedatovat (nie antidatovat) by sme nemali ziadny uctovny doklad a ani danovy.
    Storno faktura sa povazuje za rovnaky druh faktury, ako dobropis ci tarchopis:
    § 71 Faktúra
    (2) Za faktúru sa považuje aj každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje.
    Ohladom terminov najdes odpoved v prislusnom metodickom pokyne
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...anieudajov.pdf
    Vykazovanie údajov z vyhotovenej opravnej faktúry dodávateľom tovaru alebo služby
    Platiteľ dane (dodávateľ) uvádza r ozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil doklad o oprave základu dane . V nadväznosti na uvedené, keďže sa v kontrolnom výkaze uvádzajú údaje o daňovej povinnosti, platiteľ dane uvedie údaje z oprav nej faktúry v kontrolnom výkaze za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil opravnú faktúru, a to bez ohľadu na to, či ju vyhotovuje v zákonom stanovenej lehote podľa § 73 ods. 1 písm. e) zákona o DPH alebo po tejto lehote. Ak platiteľ dane nevyhotoví opravn ú faktúru v lehote u stanovenej zákonom o DPH, pričom je povinný ju vyhotoviť, ide o porušenie povinnosti nepeňažnej povahy, ktorou je nevyhotovenie faktúry v lehote u stanovenej zákonom o DPH.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety ale tu neide o zmenu faktúry, je to duplcita
    Consultix Takze si toho nazoru, ze sa nevystavi storno, faktura sa zrusi (v uctovnych knihach zostane zapis, ale preciarknuty/neplatny - ak teda uvazujeme striktne v zmysle zakona), nakolko bola omylom vystavena a poda sa opravne DP a KV DPH za prislusne obdobie, s vynatim tohoto duplicitneho zaznamu? Aj to je samozrejme cesta, dokonca ta spravna Ale otazka sa tykala strona, tak som podla toho odpovedal. Z pohladu otazky storna spravne, ale nie v kontexte situacie. Dik za upozornenie!
    Tomy Keďže v účtovných programoch nejde len tak prečiarknuť nejaký zápis a potrebujem to dostať aj do elektronického KV, tak nejaké storno musím urobiť, aby sa mi tá nešťastná fa znulovala. Takže DDP za január?
    emma01 Consultix, máš pravdu v tom, že každý doklad, ktorým sa opravuje pôvodný doklad, je považovaný za opravnú faktúru a tie sa uvádzajú v riadnom KV. Ale to nič nemení na tom, že musí podať dodat. DP DPH. Nevystavuje opravnú faktúru podľa § 25 zákona o DPH. V ods. 1 je presne stanovené, kedy opravíš základ dane bez toho, aby si musel roviť DDP. Tak ako napísala Tweety, v januári odviedol daň 2x a za január si ju bude žiadať späť. A zadávateľ sa nepýtal na KV, ale na obdobie, za ktoré má vystaviť opravnú faktúru a v tomto duchu sme odpovedali.
    Tomy ...a dodatočný KV DPH bude musieť byť takisto za 1/2015?
    To docielim len, ak zadám zdaniteľné obdobie storno faktúry za január však?
    Tweety áno, tak, DP aj KV v januári
    emma01 Nie, KV podáš riadny za obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovíš. Len DP DPH podáš dodatočné. V júni 2014 vydalo FR metodické usmernenie k uvádzaniu údajov z opravných faktúr v KV. Neviem sem priložiť link, ale nájdeš ho cez názov: Metodický pokyn
    k vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze
    podľa § 78a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších
    predpisov a k postupu pri prijatí platby na budúce dodanie tovaru, ktoré podlieha
    prenosu daňovej povinnosti, a vykázaní údajov v kontrolnom výkaze.
    emma01 To hej, ale stále sa jedná o opravnú faktúru. Je to trošku nelogické, ale hneď po vydaní spomínaného MU sme sa dopytovali na FR presne na prípad "storna" a bolo nám odpovedané, že i keď je to storno, je to opravná faktúra, patrí do odd. C.1. a uvedie sa v riadnom KV, napriek tomu, že sme povinní podať DDP DPH.
    Tomy neviem sa v tom už zorientovať, takže po lopate. Duplicitnú faktúru som zistila v júli, urobím opravu s júlovým dátumom. Údaje sa mi zahrnú do KV DPH za mesiac júl aj s ostatnými dokladmi, ktoré mám za júl. Ale DDP DPH urobím len na tú duplicitnú čiastku za január a túto čiastku odpočítam z KV za júl, to znamená
    , že KV nebude sedieť s DP? Nebude v tom na DÚ mišmaš?
    Consultix emma01: Link na metodicky pokyn je v mojej prvotnej odpovedi.
    Vychadzal som z toho MP, na zaklade citacie v odpovedi. Tato definicia nespecifikovala, ci sa jedna o opravu v zmysle par 25, alebo nie.
    Zakladna otazka je nasledovna: Bude sa vystavovat stornofaktura, alebo sa zrusi doklad?
    Ak vychadzam z mojho softveru, tak mozem doklad zmazat, pricom zostane stale v systeme, doslova preciarknuty. Tak ako keby som viedol uctovne knihy v papierovej podobe. V tomto pripade podan DDP a DKV a opravim chybu, ktoru som mal za dane zdanovacie obdobie, kedze som do DP a KV uviedol polozky, ktore tam nemali byt.
    Ak vystavim stornofakturu, tak ta sa povazuje za opravnu fakturu, a aj podla predmetneho MP by som ju mal zahrnut tak do KV, ako aj DP v obdobi, ked ju vystavujem.
    Aby ste to nepochopili tak, ze spochybnujem kohokolvek tvrdenie, ale vyssie uvedene prispevky podla mna nie su jednoznace v tom, ci mam opravny doklad, alebo opravujem chybu.
      zbaliť

    Do ktorého obdobia mám zadať storno faktúru u platcu DPH v JÚ k faktúre z 1/2015 vyhotovenú v 7/2015?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.