Zavrieť

Porady

Akým spôsobom preukáže predajca pôdy na katastri predpísané zverejnenie ponuky v Registri ponúk na Ministerstve pôdohospodárstva SR?

Od 1. júna 2014 musí predajca poľnohospodárskej pôdy s rozlohou nad 2000 m2 zverejniť svoju ponuku v Registri ponúk Ministerstva pôdohospodárstva SR a na verejnej tabuli príslušnej obce minimálne na 15 dní. Až keď nezareaguje žiadny agropodnikateľ, môže pristúpiť k predaju inému záujemcovi za tú istú cenu. Ku vkladu do katastra potrebuje príslušnému okresnému úradu doložiť potvrdenie o zverejnení ponuky od obce, a údajne aj od ministerstva z Registra ponúk. Akým spôsobom predajca preukáže zverejnenie ponuky na ministerstve? Musí byť písomné, alebo stačí doložiť kópiu ponuky stiahnutú z internetu? Je to zvláštne, ale právnička katastra mi to povedať nevedela. A ešte jedna otázka. Keďže ponuka inému záujemcovi ako poľnohospodárskemu podnikateľovi platí do 6 mesiacov od neúspešného zverejnenia v Registri ponúk, ako sa dopracovať k spätnému potvrdeniu o zverejnení ponuky, keď odvtedy môže uplynúť aj niekoľko mesiacov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    . Kto chce pôdu predať, musí ponuku na jej predaj zverejniť na úradnej tabuli v obci a prihlásiť ju najmenej na 15 dní tiež do nového registra na webe ministerstva pôdohospodárstva.

    https://pozemky.mpsr.sk/


    Nadobúdajúci, ktorý zverejnenú ponuku akceptuje, ešte pred uzavretím zmluvy o prevode vlastníctva požiada okresný úrad, v obvode ktorého sa pozemok nachádza, o vydanie osvedčenia, že spĺňa podmienky a k žiadosti pripojí prílohy podľa zákona.
    Naposledy upravil Mária27 : 15.08.15 at 18:41
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Clinton Ďakujem za ohlas. To všetko uvádzam v samotnej otázke a je mi to jasné. Nie mi je jasný sposob potvrdenia od ministerstva - viď otázku...
    Mária27 Možno ti pomôže priložený manuál. To potvrdenie (osvedčenie) dostane nadobúdateľ alebo iná osoba za tých istých podmienok ako nadobúdateľ, od okresného úradu len iného odboru ako je katastrálny. V osvedčení jeaj číslo z registra. Osvedčenie je prílohou zmluvy.
    Clinton Ďakujem, tento manuál mám. Ani v ňom sa nehovorí, akým sposobom ministerstvo vystavuje potvrdenie o zverejnení v internetovej ponuke, zvlášť v prípade že je potrebné pre účely záujemcu - nepoľnohospodára... Osvedčenie, o ktorom píšeš, mi okresný úrad vystaví až na základe potvrdenia od MP SR. Ešte skúsim zavolať priamo na ministerstvo a vyhľadať tam koimpetentnú osobu, ktorá by to mohla vedieť, aspoň dúfam...
    Mária27 Tak to som predpokladala, že štátne orgány majú prístup do systému aj archívu priamo.
    clen aké potvrdenie od ministerstva? Na vydanie osvedčenia (vydáva odbor pôdohospodárstva (pozemkový a lesný)!) si musíš podať žiadosť podľa § 6 zákona č. 140/2014 Z. z....a podľa zákona ti stačí len číslo ponuky z registra.... a až keď ti vydajú osvedčenie, tak ho priložíš k zmluve podanej na katastralny odbor....http://opozemkoch.sk/predpisy/index.php?ic=173
      zbaliť

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    je pravoplatny predaj ak kataster odmietne kupujucemu zapis do katastra z dovodu ze nepreukazal skutocnost ze v danom katastri podnikal min 3 roky a je povinost vratit kupnu cenu ak sa nerealizuje prevod cez kataster?- podla mna pravne nalezitosti ohladom platnosti prevodu si mal overit kupujuci pred kupou pozemku
    Clinton to je pravda, ale podla mna je to hlavne povinnost predavajuceho...kazdopadne, tato zmluva bude neplatna, tento predaj kataster neakceptuje a vklad do katastra neumozni, takze k ziadnemu prevodu ani nedojde

    Akým spôsobom preukáže predajca pôdy na katastri predpísané zverejnenie ponuky v Registri ponúk na Ministerstve pôdohospodárstva SR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.