Zavrieť

Porady

Akým spôsobom získam svoje financie spät od mojej ex.???

dobrý den,Vážený poradáci..
Prosím Vás o rady..Za slobodna som nadobudol byt,ktorého som bol výlučným vlastníkom,už v tom čase som mal priatelku, s ktorou som žil v spoločnej domácnosti v mojom byte..časom priateľka otehotnela a po narodení dcerky sme sa rozhodli že sa presťahujeme do väčšieho...predal som byt a kúpil v inej časti mesta nový, za peniaze z predaného bytu....plánovali sme že sa v budúcej dobe zosobášime, tak som na kupnú zmluvu uviedol ako vlastníčku bytu aj moju priatelku, v podiele každý v 1/2-vici..Tento byt sme užívali a neskor sme sa zosobášili...momentálne sme však už rozvedený...Byt sme pred rozvodom predali, manželka si však previedla z nášho spoločného účtu sumu za polku bytu, na iný účet, nárokovala si na ňu, kedže bola uvedená aj ona ako vlastníčka...druhú čast sumy som si previedol zo spoločného účtu zase ja, na moj nový účet..Ku dňu rozvodu na našom účte neboli žiadné financie..BSM sme nepodávali, kedže sme mali len pár zariadení,ktoré sme si rozdelili...
Chcem sa spýtat...či tieto peniaze, za polovičku bytu možem od ex dostat spät a kým spôsobom, a či ich môžem žiadať od nej aj keď je to viacej ako jeden rok čo nás rozviedli.
Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No neviem ako by sa dala zrušiť tá kúpna zmluva. Iba ak by si dokázal, že v tom čase si ju uzatvoril pod nátlakom, alebo si nebol svojprávny.

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    môžem tie peniaze vymáhat? napríklad občiansko-právnym sporom?a platí sa pri podaní návrhu?
    dakujem..

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    rukko Pozri príspevok
    môžem tie peniaze vymáhat? napríklad občiansko-právnym sporom?a platí sa pri podaní návrhu?
    dakujem..
    To môžeš. Ale asi to budeš musieť preukázať. Inak to bude tvrdenie proti tvrdeniu. Ak to nemáš na papieri, tak neviem ako to dopadne.

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    dakujem, no na zmluve je písaná aj priatelka,bola to moja dobrá vôla, že som dal byt napísat aj na nu...nerátal som že to dopadne takto..ja mám ako zdokladovat že som spoločný byt kúpil výlučne z mojich penazí..

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    rukko Pozri príspevok
    dakujem, no na zmluve je písaná aj priatelka,bola to moja dobrá vôla, že som dal byt napísat aj na nu...nerátal som že to dopadne takto..ja mám ako zdokladovat že som spoločný byt kúpil výlučne z mojich penazí..
    TO je jedno, z akých peňazí si kúpil ten byt. Raz, keď kúpou ona nadobudla vlastníctvo bytu v podiele 1/2, tak máš smolu. Spolu ste kúpili byt a nikoho nezaujíma, z akých peňazí si to platil.

    Pýtať naspäť môžeš, ale nemáš sa o čo oprieť. Nemáš žiadne argumenty. To, že väčšinu peňazí si dal ty nehraje rolu. Byt ste kupovali spolu, vzájomné vzťahy a podmienky ste si nedohodli. Jej bude stačiť povedať, že tiež prispela na kúpu bytu, nezáleží na tom, akou sumou.

    A ak budeš žiadať späť peniaze, tak rátaj so súdnym poplatkom vo výške 6% z hodnoty predmetu sporu. Takže ak sa budeš súdiť o 50 tisíc EUR, tak zaplatíš 3000 EUR poplatok. Podľa mňa máš veľmi malú šancu uspieť pri vymáhaní.

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    Chobot Pozri príspevok
    TO je jedno, z akých peňazí si kúpil ten byt. Raz, keď kúpou ona nadobudla vlastníctvo bytu v podiele 1/2, tak máš smolu. Spolu ste kúpili byt a nikoho nezaujíma, z akých peňazí si to platil.

    Pýtať naspäť môžeš, ale nemáš sa o čo oprieť. Nemáš žiadne argumenty. To, že väčšinu peňazí si dal ty nehraje rolu. Byt ste kupovali spolu, vzájomné vzťahy a podmienky ste si nedohodli. Jej bude stačiť povedať, že tiež prispela na kúpu bytu, nezáleží na tom, akou sumou.

    A ak budeš žiadať späť peniaze, tak rátaj so súdnym poplatkom vo výške 6% z hodnoty predmetu sporu. Takže ak sa budeš súdiť o 50 tisíc EUR, tak zaplatíš 3000 EUR poplatok. Podľa mňa máš veľmi malú šancu uspieť pri vymáhaní.

    hmm, dakujem
    suma o ktorú sa chcem súdit je 25 tis. eur..takže by nepomohlo ani keby som doniedol výpis z účtu a tam je jasne viditelné, že plnú cenu som financoval len ja a tvrdil by som že som byt napísal na nu pod nátlakom?

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    Chobot prosím Ta a ten poplatok súdu, tých 6 %, to sa platí pri občianskoprávnom spore? a nevieš či dopredu pri podávani návrhu, alebo až po tom ako súd rozhodne??..dakujem

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    prosím vás, neviete mi poradit či tých 6% poplatok súdu sa platí hned na podatelni,vtedy ked sa ešte len podáva návrh??
    dakujem

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    rukko Pozri príspevok
    prosím vás, neviete mi poradit či tých 6% poplatok súdu sa platí hned na podatelni,vtedy ked sa ešte len podáva návrh??
    dakujem
    Áno, ten poplatok sa platí dopredu...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Inak , ja si tiež myslím,že tvoja šanca uspieť nieje ani len v teoretickej rovine a prakticky je to beznádejné-zbytočne navyše prídeš o ten poplatok...Fakt, nemáš v rukách absolútne nič na čom by si mohol postaviť žalobu,ona( tvoja ex) by ťa "zrušila" aj s podpriemerným právnikom...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    rukko Pozri príspevok
    prosím vás, neviete mi poradit či tých 6% poplatok súdu sa platí hned na podatelni,vtedy ked sa ešte len podáva návrh??
    dakujem
    Poplatok musí byť uhradený po doručení podania (môžeš hneď pri doručení, ale aj potom). Bez zaplatenia poplatku ale sudca nevytýči termín pojednávania.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    rukko Pozri príspevok
    hmm, dakujem
    suma o ktorú sa chcem súdit je 25 tis. eur..takže by nepomohlo ani keby som doniedol výpis z účtu a tam je jasne viditelné, že plnú cenu som financoval len ja a tvrdil by som že som byt napísal na nu pod nátlakom?
    Čo to znamená "pod nátlakom"? Vyhrážala sa ti so zbraňou v ruke? Nátlakom sa nemyslí to, že ona povie: "buď to podpíšeš, alebo sa rozídeme".

    A neviem, aká dlhá doba uplynula od podpisu tej zmluvy, ale argumentovať niekoľko rokov od podpisu, že zmluva bola podpísaná pod nátlakom je trochu čudné...

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    Chobot Pozri príspevok
    Čo to znamená "pod nátlakom"? Vyhrážala sa ti so zbraňou v ruke? Nátlakom sa nemyslí to, že ona povie: "buď to podpíšeš, alebo sa rozídeme".

    A neviem, aká dlhá doba uplynula od podpisu tej zmluvy, ale argumentovať niekoľko rokov od podpisu, že zmluva bola podpísaná pod nátlakom je trochu čudné...

    Nie, nevyhrážala sa mi so zbranou..chcel som použit že sa vyhrážala takým sposobom že ak byt na nu nenapíšem,tak odíde aj s dietatom odo mna..

    zmluva sa podpisovalala august 2007

    rukko je offline (nepripojený) rukko

    rukko
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Áno, ten poplatok sa platí dopredu...

    dakujem Stanislav, myslel som si že poplatok sa platí po vynesení rozsudku a platí ho ten kto súd prehrá..

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    rukko Pozri príspevok
    dakujem Stanislav, myslel som si že poplatok sa platí po vynesení rozsudku a platí ho ten kto súd prehrá..
    Poplatok platí navrhovateľ pred pojednávaním. Ak je v spore úspešný, môže žiadať od neúspešnej strany náhradu trov konania, do ktorých patrí aj súdny poplatok.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    rukko Pozri príspevok
    hmm, dakujem
    suma o ktorú sa chcem súdit je 25 tis. eur..takže by nepomohlo ani keby som doniedol výpis z účtu a tam je jasne viditelné, že plnú cenu som financoval len ja a tvrdil by som že som byt napísal na nu pod nátlakom?
    no výpis z účtu je slabý argument, priateľka môže tak isto povedať že polovicu peňazí Vám dala v hotovosti, o čom nemá samozrejme doklad, nakoľko tiež nevedela že to takto dopadne tak ho nevyžadovala...

    berte to tak, že tie peniaze poslúžia pri výchove Vášho dieťaťa... a nechodte do zbytočne prehraného súboja... zbytočne dávate Vašej EX dôvod, na to aby aj Vaše dieťa štvala proti Vám...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.