Zavrieť

Porady

Kedy budem platca DPH?

Sme založená nová firma zapísaná v OR 6/2015, máme pridelené IČO
a DIČ ,ešte sme nevykonali žiadnu činnosť /st.práce/, dnes 19.8.2015 sme prijali zálohu cca 400 tis. €.
Môžem sa stať na základe prijatej zálohy v takejto výške platcom DPH?
Ak áno, čo keď prijmem zálohu 19.8.2015 ako neplatca /budem účtovať ako neplatca/ a budem mať povinnosť stať sa platcom, IČ DPH mi bude pridelené 19.9.2015, ako potom ošetrím DPH vo vyúčtovacích faktúrach, kde budem odpočítavať DPH?
Môžte ma niekam nasmerovať?
Consultix Jedna sa o stavebnu pracu na cudzej stavbe, alebo o vystavbu na dalsi predaj?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Zdaniteľná osoba účtujúca v sústave podvojného účtovníctva zahŕňa do obratu výnosy z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku, t.j. do obratu si nezahrnie prijatú zálohu, pretože prijatá záloha nie je výnosom.

    Pozri tu:

    https://podpora.financnasprava.sk/43...BAdenie-obratu
    avelka Diky, presne toto som chcela, aby mi niekto potvrdil.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avelka No mňa zaujíma, že zákon o DPH hovorí o "obrate", par.4 ods.1, ale podľa mňa obrat to sú pre firmu výkony-výnosy a konkr. táto firma ešte nič nevykonala, len prijala zálohu vo výške cca 400 tis.€, čo je teda nad limit 49 tis., kedy sa musí registrovať za platcu.
    Consultix Avelka, odpovies mi prosim na otazku pri Tvojom zadani?
    avelka prepáč, budú to stavebné práce na cudzej stavbe pre cudziu firmu, ktoré ale budú vykonané poddodávateľom.
    Consultix OK, takze sa nejedna o dodanie stavby a nevztahuje sa na vas vznik statusu platitela zo zakona.
      zbaliť

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    K uctovaniu zalohy a neskorsiemu platcovstvu DPH:
    Kedze v zmysle par 4 ods. 7 sa do obratu zapocitavaju vynosy, tak registracna povinnost Ti na zaklade prijatej zalohu nevznika. Z uvedeneho dovodu nemusis z prijatej zalohy odviest DPH. Celu sumu zalohy teda zauctuje na 221/324 (prijate na ucet).
    Nasledne, ked sa stanete platcom, tak budes vystavovat faktury samozrejme aj s DPH. Zalohu odpocitavas voci pohladavkovemu uctu, bude to teda vyzerat nasledovne:
    dodany tovar, alebo sluzby: 500.000,- EUR 311/6xx
    dph z dodaneho tovaru a sluzieb: 100.000,- EUR 311/343
    odpocet zaplatenej zalohy: 400.000,- EUR 324/311

    k uhrade teda zostava 200.000,- EUR na ucte 311
    Naposledy upravil Consultix : 20.08.15 at 20:26
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety 221/324, nie 321
    Consultix Jasne, neskora hodina... Dakujem za upozornenie (opravene)
    avelka ďakujem pekne
      zbaliť

    Kedy budem platca DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.