Zavrieť

Porady

rezervy na uctovnictvo

Prevzala som uctovnictvo po inej firme a niektore veci neviem poriesit, resp. som ich nikdy nerobila, tak sa mi to zda zlozite a mozno to az take tazke nie je. Hlavne pre niekoho, kto v tom vie chodit. Preto sa chcem opytat poradakov, ci mi vie niekto poradit ako mam zauctovat fakturu za spracovanie uctovnictva od uctovnej firmy, ktora mi dosla v maji 2006 a je na nej suma 10.000,- bez DPH a popis - fakturujeme Vam uctovnicke prace za rok 2005. Predpokladam, ze firma si v koncom roka 2005 asi vytvorila nejaku rezervu, kedze ide o casovo rozlisene naklady, ale neviem ako to malo byt zauctovane v r. 2005 - rezervy, ake ucty a ako to mam zauctovat teraz - doslu fakturu, ake ucty.
Mozno sa vam to bude zdat fakt banalne, ale neviem si rady.
Moze mi niekto poslat presne ucty a aj sposob ako sa ro preuctuje, ci internym dokladom, alebo ako.
Robim uctovnictvo len kratko a ako tak pozeram skola a prax je niekedy uplne inde. ZEby som nedava dost pozor na hodinach
Dakujem
B.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Najprv musíš zistiť, či a ako boli tieto práce účtovené v decembri 2005. Pozri najmä účet 326....Od spôsobu zaúčtovania alebo nezaúčtovania v r. 2005 sa odvíja ďalší postup.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Tvorba rezervy v roku 2005 552/323
    V roku 2006 po obdržaní faktúry za účtovníctvo faktúru zúčtuješ klasickým spôsobom 518/321
    343 (ak je tam DPH)
    a následne rozpustíš rezervu 323/652.
    Je potrebné však zistiť, či vôbec rezerva na v roku 2005 bola tvorená a to zistíš na základe inventúry za rok 2005, ak ovšem nejakú máš. Ak nebola tvorená, nemáš čo rozpúšťať a následne táto faktúra sa stáva nedaňovým výdavkom za rok 2006.
    V prípade ak rezerva bola tvorená, ale nie v rovnakej výške ako je fakturácia,
    rezerva sa celá zúčtuje do daňových výnosov a fakturácia v plnej výške do daňových nákladov.
    Pr.vytvorená rezerva v roku 2005 vo výške 2 000,-Sk -účtovné práce
    faktúra 2006 vo výške 2 500,-Sk .
    Rozpustenie rezervy v roku 2006 vo výške 2 000,-Sk 323/652
    Zúčtovanie faktúry vo výške 2 500,-Sk 518/321
    Rozdiel 500,-Sk je daňovým výdavkom 2006

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    Tak teraz som sa prehrabala v papieroch za minuly rok a som este viac popletena. Na internom doklade pri rezervach mam rozpisane polozky:
    - rezerva na dovolenku
    - rezerva na odvody do SP
    - rezerva na odvody do ZP
    - rezerva na uctovnictvo
    pri kazdej polozke nejaku sumu a spolu je ciastk azauctovana na MD 552/ D 323.

    Co s tym mam robit?
    Doteraz som si myslela, ze rezerva asi bude len na ucto, ostatne ma ani nenapadlo. Dakujem, ze si mi povedala, aby som si to pohladala v starom roku. Budem musiet poriesit aj tie ostatne rezervy. Len ako?

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Podľa môjho názoru nie je možné účtovať na účet 326 vzhľadom k tomu, že práce pravdepodobne neboli celé vykonané v roku 2005, pravdepodobne sa vykonávali i v roku 2006 ( hlavne 12/2005).Podmienka pri zúčtovaní na 326 musí byť vykonanie práve v roku 2005 a to celej dodávky prác.Vzhľadom k tomu, že nedochádzalo k mesačnej fakturácii ale k jednorazovej celoročnej, kde dodanie prác nebolo uskutočnené len v 2005, účtovala by som cez rezervy. Súhlasím však s Evinou, je potrebné pozrieť aj 326, napriek tomu, že by to tam nemalo byť podľa môjho názoru účtované.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Ostatné rezervy poriešiš nasledovne:
    Pravdepodobne spoločnosť má zamestnancov, ktorí si budú v priebehu roka 2006 čerpať dovolenku za rok 2005.
    Tak ako ju budú čerpať v roku 2006 budeš rozpúšťať rezervu na dovolenky a na s tým súvisiace poistné ( SP,ZP).Musíš vychádzať z mzdových listov.
    Pozor ! rezervu však rozpúšťaš len do výšky jej tvorby, nesmie mať aktívny zostatok , čiže stranui má dať a rozpúšťaš ju postupne nie jednorazovo!

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    Dakujem za radu, podla toho si uz nieco najdem a dufam, ze to urobim spravne. Clovek sa na vsetkom uci a hoci nerada, musim uznat, ze co sa tyka rezerv, uplne som zabudla, ze nieco take existuje. To by sa asi ekonomke nemalo stat. Prvy rok praxe je asi aj o chybach, ale som naozaj velmi rada, ze som nasla "poradu" a takych fajn ludi.
    Obcas rozmyslam co sa mozem opytat, aby to nevyzeralo hlupo, ale je lepsie sa spytat a ucit sa, ako pozerat
    Este raz dakujem, ste tu velmi super.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Tvorba rezervy v roku 2005 552/323
    V roku 2006 po obdržaní faktúry za účtovníctvo faktúru zúčtuješ klasickým spôsobom 518/321
    343 (ak je tam DPH)
    a následne rozpustíš rezervu 323/652.
    Je potrebné však zistiť, či vôbec rezerva na v roku 2005 bola tvorená a to zistíš na základe inventúry za rok 2005, ak ovšem nejakú máš. Ak nebola tvorená, nemáš čo rozpúšťať a následne táto faktúra sa stáva nedaňovým výdavkom za rok 2006.
    V prípade ak rezerva bola tvorená, ale nie v rovnakej výške ako je fakturácia,
    rezerva sa celá zúčtuje do daňových výnosov a fakturácia v plnej výške do daňových nákladov.
    Pr.vytvorená rezerva v roku 2005 vo výške 2 000,-Sk -účtovné práce
    faktúra 2006 vo výške 2 500,-Sk .
    Rozpustenie rezervy v roku 2006 vo výške 2 000,-Sk 323/652
    Zúčtovanie faktúry vo výške 2 500,-Sk 518/321
    Rozdiel 500,-Sk je daňovým výdavkom 2006

    rezervy na uctovnictvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.