Zavrieť

Porady

Môže občianske združenie vystaviť faktúru za prijatý sponzorský dar?

Na základe zmluvy o sponzorstve istá poisťovňa požaduje vystaviť okrem sponzorskej zmluvy aj faktúru s textom: na základe zmluvy o sponzorstve č... fakturujeme Vám sumu .... Môže občianske združenie vystaviť takúto faktúru bez toho, aby muselo podať daňové priznanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Nie. OZ nie je platca dane z pridanej hodnoty, takze fakturu nevystavuje. V inom kontexte zakon pojem faktura nepozna. Vobec nehovoriac o tom, ze nedoslo k dodaniu ani tovaru, ani sluzby.
    Poistovna ma uctovat o poskytnutom dare na zaklade uzavretej zmluvy internym dokladom. Ak to na uctovnom poistovne nevedia, mozu sa zaregistrovat na Porade a spytat sa... Nemaju na zaklade coho Vas ziadat o vystavenie faktury a OZ nema na zaklade coho vystavit Fa.
    labutienka v tomto veľa pravdy nie je: 1. faktúra sa vystavuje na základe zmluvy, 2. zmluvu som síce nevidela, ale predpokladám, že tam stojí, že o.z. poskytne reklamné plnenie, čo je služba a zakázané to nie je, pokiaľ je to príležitostný príjem 3. poisťovňa o dare účtovať nechce, lebo si to nemôže dať do nákladov a to, že to voláme darom my neznamená, že to dar skutočne je (ani zmluva sa sto-pro nevolá darovacia), 4. poisťovňa vie, že na Porade len veľmi ťažko nájde normálnu, ale hlavne správnu odpoveď... bohužiaľ
    Consultix Labutienka, srandujes?
    1. Faktura sa ma v prvom rade vystavit v zmysle zakona a v sulade so zakonom. Ak by doslo o dodanie tovaru, alebo sluzby, tak nebanujem, budiz faktura ako bezne zauzivany prostridok vyzvy k zaplateniu. Platit sa na vzdy na zaklade zmluvy (pisomnej, alebo ustnej), faktura je len forma uctovneho dokladu, s ktorym sa proces zjednodusuje.
    2. Zmluvu si nevidela, ale OK. Jedna sa o sponzrostvo. Sponzoring je o bezodplatnom poskytnuti, teda z danoveho hladiska ide o darovanie.
    3. Zmluva sa "sto-pro" vola "Zmluva o sponzorstve" - stacilo si precitat otazku.
    4. Asi nema zmysel opat pouzit ironiu...

    labutienka je offline (nepripojený) labutienka

    labutienka
    Myslím si, že je bežnou praxou vystavovať faktúry k takýmto zmluvám. V tomto prípade sponzoring = reklama, čo je zdaňovaný príjem. Tento príjem budete musieť uviesť v daňovom priznaní a zdaniť. Týmto firmám ide o to, aby si to mohli dať do daňových nákladov, z toho vyplýva, že u vás to musí byť daňový príjem. Treba s tým počítať. Pokiaľ Vám ponúkajú peniaze, je to OK, v tom najhoršom prípade 78% zo sumy je lepších ako 0%. Pre nepeňažné dary a bartrové obchody by to bolo nevýhodné.
    Consultix To, ze nieco je beznou praxou este neznamena, ze je to v sulade so zakonom. Na porade sme tu od toho, aby sme si vykomunikovali otvorene otazky a som presvedceny, ze ak sa jedna o nejake plnenie v ramci sponzorstva, darovania, podpory - t.j. mimo obchodneho styku, malo by sa o tejto transakcii uctovat na zaklade zmluvy. Na SK chce kazdu fakturu a fakturu... Zdrap papiera je casto viac vystizne pomenovanie pre taketo "doklady" ako faktura.
    Odkial si beries tu istotu, ze sa jedna o poskytnutie reklamy v akejkolvek forme? Mas to niekde uvedene v otazke? Ja to tam nevidim. Vidim ale v nadpise otazky "sponzorsky dar".

    lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

    Vylúčený člen lacotinka
    Vám už šeckým onééééééééééééééééééé ?

    šag

    dar je dar
    sponzor je sponzor
    faktúra je faktúra

    ale miešať ich medzi sebou ?

    PS
    To ak tým sponzorom je táže poisťovňa, čo chce tú faktúru :

    tag by som utekau od takej poisťovne = sú to iba cvičené opice !!!!
    (a nieže IBA daniarom , NIKOMU by som sa nepriznal, že som s ňou vôbec kecal)

    Môže občianske združenie vystaviť faktúru za prijatý sponzorský dar?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.