Zavrieť

Porady

Môže občianske združenie prevádzkovať jednoduchý eshop?

Naše občianske združenie, sa mimo iné zaoberá aj propagáciou regiónu. V zásadách hospodárenia je tiež spomínané:

"vlastných zdrojov môže združenie vykonávať v doplnkovom rozsahu vo vzťahu k záujmovej činnosti podnikateľskú činnosť, súvisiacu so zabezpečovaním cieľov a poslania klubu, a v súlade so všeobecne záväznými predpismi a stanovami, organizáciu výroby, distribúcie, a predaja upomienkových predmetov."

Celé stanovy sú tu: http://www.lomoz.sk/sub/stanovy-obci...enia-lomoz.pdf

Máme pridelené IČO, DIČ.

Chceli by sme prevádzkovať jednoduchý e-shop, kde by sme predávali len nami vytvorené upomienkové predmety (http://www.lomoz.sk/a/40/limitovana-...ch-triciek.htm), zasielali by sme len na dobierku, alebo pripadne platba predom cez IB.

Je to možné, alebo čo by sme ešte potrebovali vybaviť?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  Živnosť a občianske združenie, to nejde dokopy. Aj keď ... niektoré O.Z. živnosť dokážu vybaviť. To, čo chcete ponúkať a v rozsahu, akom uvádzaš, môžete aj v rámci hlavnej činnosti O.Z., ak vaše výsledky roka potvrdia, že je to činnosť v zmysle stanov. Teda, že nedosiahnete zisk a resp. nebudete ho deliť. Že ... nejde o skrytú formu podnikania.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Marco18 Ano, chceli by sme predavat len spominane tricka. Pripadne ine drobnosti ako buttony s logom (ale to by asi aj tak nikto nekupoval ). Peniaze, ktore by sme predajom ziskali by sme pouzili na ine projekty, ako tvorba naucnych tabul, skraslovanie okolia a podobne. Tak zisk asi nie. Co znamena ale delit? Delit medzi sebou?
  a_je_to Ak to takto máte zapísané v predmete hlavnej činnosti O.Z. tak na to nepotrebujete živnosť. Ak dvaja robia to isté a každý to má v svojom štatúte zapísané rovnako, nie je to to isté. Ak výnos použijete na uvedený cieľ, tak duplom. Deliť znamená vykazovať zisk a účtovať o jeho rozdelení medzi členov.
  blavaciko musia mať živnosť, viď Zákon o živnostenskom podnikaní č. 455/1991 Zb.:

  § 63
  Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.

  § 64
  Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 3319 eur.
    zbaliť

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  potrebujete živnosť, minimálne na maloobchod, pravdepodobne aj na výrobu ... viac info na dostanete na Živnostenskom úrade

  blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

  blavaciko
  Štatutárny zástupca OZ vezme stanovy potvrdené Ministerstvom vnútra a pobeží na JKM, kde mu tetušky pomôžu s vybavením živnostenského oprávnenia pre OZ. Každý subjekt, ktorý chce vykonávať podnikateľskú činnosť, ktorá je živnosťou, potrebuje k tomu živnostenské oprávnienie (je jedno, či FO alebo s.r.o., družstvo, či OZ).

  Nezabudnúť sa prihlásiť na daň z príjmu a správne rozdeľovať príjmy a výdavky v občianskom združení kvôli výpočtu dane.

  V podstate neexistuje zákon, ktorý by OZ zakazoval podnikateľskú činnosť, mnohé združenia aj neziskové organizácie majú podnikanie ako hlavný zdroj príjmov na zabezpečenie účelu, za ktorým vznikli a je to absolútne v poriadku.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  a_je_to Máš pravdu v tom, že žiadny zákon nezakazuje OZ podnikateľskú činnosť. Alékoľvek OZ môže založiť s.r.o. s predmetom podnikania, ako svoju “dcéru”. Ale O.Z. vo vlasnom mene nemôže podľa § 1/3/b samotného zákona č. 83/1990 vykonávať zárobkovú činnosť, ani sa pre ňu transformovať. Že to v praxi veselo funguje, to je iné a v kontexte na citovaný § aj nepochopiteľné. O.Z. by memalo mať právo na udelenie živnosti – nemá pre ňu ani majetkové, finančné, presonálne, legislatívne, ani iné predpoklady. Ak ho O.Z. vybaví, MV SR by ho v zmysle § 12, ods. 3 malo zrušiť. Aj preto, že ako podnikajúca právnická osoba nie je a nemôže byť evidovaná v obchodnom registri.. Podnikanie vo vlastnom mene, a dosahovanie zdaniteľných príjmov nie je to isté. Ono je to celé na dlhšie, než na krátku škriepku … hmm.
  Marco18 Asi by som tomu rad veril, pretoze na tych 10 triciek, co predame za rok sa to ani neoplati vybavovat.

  V stanovach, cinnosti, aj v zasadach hospodarenia je to ako doplnkovy rozsah (citovane v povonej otazke).

  Este otazka, potom to asi treba este vsetko zdanit, alebo nejakym sposobom robit ucto, ano? Danove priznanie podavame, ale vacsina su nezdanitelne prijmy. Toto by prosim do akej casti prijimov spadalo?

  Doklady by boli potvrdenka z dobierky, internet banking, a faktury? Ak by to bola dobierka, alebo platba predom, vytvavovala by sa faktura s sumou na uhradu 0 a zaplatene predfakturou?

  Dakujem vam velmi pekna za odpovede.
  a_je_to Ku komentu Marco18 - zaradilo mi to sem - účto treba vždy. Postupy treba zverit niekomu, kto sa vyzná. Ja by som to považoval za príjmy z hlavnej činnosti O.Z.
  blavaciko § 1/3/b zákona o združovaní občanov nezakazuje OZ vykonávať zárobkovú činnosť. Pokiaľ sa nejedná o hlavnú činnost OZ, nemyslím, že je to v rozpore s daným paragrafom.

  Takisto by samozrejme Ministerstvo nemohlo OZ zrušiť, nakoľko podnikanie nie je činnosť vyhradená organizáciám združujúcim občanov na zárobkovú činnosť (to by nemohli podnikať jednotlivci).

  "Aj preto, že ako podnikajúca právnická osoba nie je a nemôže byť evidovaná v obchodnom registri." - Ale to od nej vôbec žiadny zákon nevyžaduje. Do obchodného registra sa povinne zapisujú obchodné spoločnosti + samozrejme nejaké výnimky platia aj pre FO a pod. Ale marco18 chce predavat tricka, na to skutocne v OR byť nemusia.
  Marco18 A este by som sa chcel spytat ako je to s vyrobou? Kedze tricka sme si sami navrhli, kupili ciste, dali potlacit. Treba k tomu nieco specialne? Nejake povolenie? Ďakujem.
    zbaliť

  Môže občianske združenie prevádzkovať jednoduchý eshop?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.