Zavrieť

Porady

Aký typ spolupráce zvoliť?

Potrebovala by som poradiť. Pracujem na HPP ako štátny zamestnanec. Momentálne som začala spolupracovať s internetovým portálom, kde zasielam články. Neviem aký typ spolupráce s nimi zvoliť, či prostredníctvom nejakého typu dohody alebo zmluvou o dielo podľa občianskeho zákonníka. Tiež, ako je to v danom prípade s odvodmi? aké povinnosti vyplývajú mne a aké tým, pre koho robím? ak niekto budete vedieť poradiť, budem veľmi rada. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak je to autorská činnosť, tak buď zmluva o dielo (na vytvorenie článku) alebo licenčná zmluva (na vydanie už vytvoreného článku) podľa autorského zákona - alebo kombinácia týchto typov. DoVP nemôže byť uzatvorená na to, čo je predmetom ochrany podľa autorského zákona. Podľa typu zmluvy - vytvorenie diela je zdaňované + poistné obdobne ako živnosť, licenčné zmluvy sú zdaňované ako pasívny autorský honorár (podobne ako živnosť) ale neplatí sa z nich poistné do SP ani ZP
    Consultix Pripadne to moze byt aj zmluva o spolupraci, ktorej predmetom bude pravidelne prispievanie clankami, alebo inak definovana autorska cinnost. Primarne je potrebne osetrit autorske prava a vztahy v zmysle autorskeho zakona.
    Cica2005 ivka70 ďakujem za link, ale ten je neaktuálny. v súčasnosti je už platná iná legislatíva a aj štátny zamestnanci môžu mať príjem ale s menšími obmedzeniami. Takže žiaľ, ale toto mi nepomohlo.
    Cica2005 Consultix - Samozrejme, že sa jedná o autorskú činnosť, ktorá má aj príslušné autorské práva. Ale potrebujem vedieť, aký typ spolupráce zvoliť. Či na základe zmluvy o dielo alebo na základe dohody o vykonaní práce alebo inú formu. Tiež po novom mi nie je jasné, ako je to s odvodmi, keďže ak sa nemýlim, po novom sa z každého príjmu platia odvody.

    Aký typ spolupráce zvoliť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.