Zavrieť

Porady

Kúpa luxusnejšieho auta bez DPH

Rozmýšľam nad nákupom auta Jaguar XE. Predajca mi pri vyhotovení cenovej ponuky uviedol:
,,,Cenníková cena vozidla je 49 945,- € s DPH. Cena vozidla pre Vás je 47 270,-€ s DPH, resp. 39 392,-€ bez DPH. Dodanie vozidla je do 3 mesiacov od podpísania zmluvy a uhradenia zálohy vo výške 10% z konečnej ceny vozidla. ,,

Zaujala ma tá informácia bez DPH.... Nakoľko som SZČO a platca DPH je možné v mojom prípade zakúpiť toto auto bez DPH, resp. si DPH odpočítať ?
Táto informácia ma zaujala aj z toho dôvodu, že kedysi si bolo možné odpočítať DPH len z úžitkového vozidla, resp. vozidla po prestavbe s tzv. mriežkou

Aké sú nové zákony. Je možné odpočítať DPH z akéhokoľvek automobilu, pokiaľ jeho suma nepresahuje 48 000 € ???
.
veronikasad auto budeš používať výlučne na podnikanie ? (kupuješ ho ako živnostník=FO, alebo s.r.o.´PO) ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak obstaráš MV na podnikanie s dph a ak si platiteľom dph, z dokladu o obstaraní( faktúry) si uplatníš nárok na odpočet dane.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Rech25 Čiže už je to jednoduchšie ? Nemusí to byť úžitkový automobil a podstatné je, že je do 48 000 € ?
    Samozrejme, že automobil bude používaný aj na osobné účely. Definovať podnikateľský a osobný účel je obtiažne pokiaľ nepôjde vyslovene o dodávku na prepravu tovaru, ale v tomto prípade sa odratáva 80 percent z DPH nie ak ide aj o osobný účel ?
    plyschak Nie, poziadat o vratenie DPH mozes pri hociakom aute, ktore kupou zaradis do obchodneho majetku. Ak ho vsak budes pouzivat aj sukromne, mozes si uplatnit najviac 80 percent z ceny (a tiez nakladov na prevadzku). Ak si uplatnis viac, musis to danvoemu dokazat. Suma 48 000 € je limitom, ak by si kupoval auto na to, aby si svoje danove priznanie poslal do straty. Cize ak nebudes v strate, tak ta to netrapi.
    Nandrolon Môžeš si kúpiť auto aj za 100 000 eur s plným odpočtom DPH, ak budeš mať na to dostatočný hospodársky výsledok a napr. GPS kvôli dokázaniu 100% využitia na podnikanie...
    Tých 48 000 nie je obmedzenie v zmysle ako tomu bolo v rokoch 2000+...
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ak si odpočítaš DPH v plnom rozsahu, následne budeš odvádzať DPH na výstupe z bezodplatného dodania služby zo súkromného použitia auta....
    Rech25 Jasné chápem. Ale žiaden limit 48 000 € tam nie je ani to, že to musí byť úžitkové auto ? Proste si len ako platca DPH odrátam 80 percent z DPH, čo je najrozumnejšie.

    Kúpa luxusnejšieho auta bez DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.