Zavrieť

Porady

Môže predajca zrušiť objednávku resp. zmeniť jej cenu?

Objednal som si na dobierku tovar, ktorý pravdepodobne po chybe predajcu stál v internetovom obchode 0,00€. Prišiel mi mail potvrdzujúci objednávku s cenou 0,00€ + 3,50€ za poštovné a balné. Po mojej objednávke predajca na stránke cenu napravil. Má predajca právo len tak moju objednávku zrušiť, alebo zmeniť cenu, keď moja objednávka bola potvrdená?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň,

    je potrebné sa oboznámiť so všeobecnými obch. podmienkami e-shopu, ktoré sú súčasťou uzavretej kúpnej zmluvy na diaľku a ktoré vo väčšine prípadov obsahujú ustanovenie o možnosti zmeny kúpnej ceny výrobku, avšak predávajúci má povinnosť túto skutočnosť kupujúcemu bezodkladne oznámiť a kupujúci má právo od zmluvy odstúpiť. Opačný prípad, teda anulácia kúpnej zmluvy predávajúcim z vyššie uvedeného dôvodu je nezákonná.

    Vec má aj morálnu stránku na ktorú poukazoval užívateľ "taiko", kde podľa všetkého prišlo k technickej chybe a teda pri uvedení kúpnej ceny na e-shope zaúradovala tzv. "vyššia moc" a toto by nemalo byť na ťarchu predávajúceho. Každý podniká preto, aby bol aj ziskový. Všetko je to podľa môjho názoru o konsensuálnom riešení problému predávajúceho s kupujúcim, avšak určite nie spôsobom, že predávajúci na základe tohto autoritatívne anuluje zmluvu.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    právnik-probono ešte doplním podstatnú info: predávajúci má zákonnú možnosť zmeny kúpnej ceny iba do obdobia, kým kupujúcemu záväzne nepotvrdí objednávku, čím sa návrh (objednávka) pretransformuje na kúpnu zmluvu.
    taiko teda ak by zadavatel naozaj sudne trval na dodani tovaru za proklamovanu cenu, mal by realnu sancu v sudnom spore vyhrat?
    misoft Pokiaľ by takto stanovenú cenu potvrdil v objednávke - teda 0,00€ + poštovné - áno. Potvrdenie značí uzavretie zmluvy a zmluvy sa môžu meniť, keď OBAJA s tým súhlasia, jednocestná zmena zmluvy bez oboznámenia druhej strany by bola neplatná a platila by pôvodná zmluva.
    pavol54 závisí to na tom kto má koho na súde
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Asi takto - pokiaľ by si mal uloženú kópiu ich stránky s tou sumou (0,00€) a ohradil by si sa, že si objednával podľa ich ponuky - museli by to akceptovať.
    Nemali by právo tvoju objednávku zrušiť, prípadne upraviť. Objednávka je záväzný doklad podľa stavu, kedy sa to objednávalo - teda v čase, keď predajná cena bola 0,00€ a predajca by to musel dodržať.
    Dôvod: v tej dobe zákazník sa orientoval podľa uvedenej ceny a tá bola záväzná pre uzavretie objednávky. Pokiaľ by sa (i na základe dokladov) zákazník bránil právnou cestou - predajca by prehral. Zákon na ochranu spotrebiteľa vraví, že cena v čase predaja/kúpy je záväzná - inak by sa to považovalo za klamanie zákazníka!

    Už raz bol takýto prípad, bola uvedená cena, pričom des. čiarka bola posunutá o 1 miesto vľavo (príklad: miesto 250 tam bolo 25,0) - zákazník mal o tom dôkaz - kópiu webovej stránky, kde to bolo uvedené. Obchod sa bránil technickou chybou - SOI i následne súd rozhodol - platí cena, ktorá v čase uzavretia objednávky bola zverejnená.


    Ale z hľadiska morálky - je to vychcanosť zákazníka....

    A doplním:
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#p14a
    §12 - celý, §13, §14
    Naposledy upravil misoft : 27.08.15 at 14:16
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zelenalopata27 Ďakujem za odpoveď. Chcel som to vedieť len na báze teoretickej, inak to asi aj tak nechám tak a nikoho žalovať nebudem.
    misoft Aby si žaloval, musel by si mať dôkazy - a dám krk na to, že kópiu webovej stránky nemáš. Takže to len pre informáciu.
    zelenalopata27 Faktúra by nebola dostatočný dôkaz?
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Podobne pripady sa uz stali,precitaj si vyjadrenia odbornikov http://www.zive.sk/clanok/101834/e-s...kto-je-v-prave

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    objednávku kľudne zrušiť môže, mal by to zdôvodniť napr .vada tovaru, personálne otázky, a pod

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    : dobre rozumiem, ze chces zneuzit chybu predajcu vo svoj prospech a prist zadarmo k tovaru ?
    misoft Už raz taký prípad sa vyskytol. A vyhral to zákazník!
    bjuty smis ako zadarmo ?
    a poštovné mu kto zaplatí ?

    Môže predajca zrušiť objednávku resp. zmeniť jej cenu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.